Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to najwyższy i najbardziej...
czytaj więcejBabia Góra to masyw górski w Beskidach Zachodnich. Najwyższy szczyt, Diablak, ma 1723 m wysokości n.p.m. i jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich. Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polskich i już od XIX wieku nazywana jest Królową Beskidów.
Szukasz luksusowego hotelu z województwa małopolskiego? Sprawdź naszą ofertę
-kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę
-kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu na widok zabitego ukochanego
-w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki
-rodzaj ciasta
-kamienny posąg kultowy
Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po Przełęcz Krowiarki. W masywie wyróżniają się dwa wierzchołki: Diablak (1723 m n.p.m.) i Mała Babia Góra (1517 m n.p.m.).
Babia Góra uległa wypiętrzeniu w tym samym czasie co Beskidy, czyli w paleogenie (około od 50 do 20 mln lat temu). Masyw babiogórski zbudowany jest z fliszu piaskowcowo – łupkowego, o podziale na warstwy podmagurskie (piaskowce, łupki i margle) i magurskie (piaskowce). W skałach Babiej Góry odkryto liczne skamieniałości.
W masywie Babiej Góry występują jeziora osuwiskowe, a partie wierzchołkowe pokrywa dość duże rumowisko skalne.
Występuje tu wiele rzadkich w Polsce gatunków:
-tojad morawski
-wyblin jednolistny
-rogownica alpejska
-okrzyn jeleni
-zimoziół północny
-turzyca pchla
-tocja alpejska
Na Babiej Górze występuje piętrowy układ roślinności wraz z charakterystycznymi roślinami:
–regiel dolny (700–1150 m n.p.m.):
buk zwyczajny, świerk pospolity, jodła, żywiec cebulkowy, czosnek niedźwiedzi
–regiel górny (1150–1350 m n.p.m.):
świerk
–piętro kosodrzewiny (1350–1650 m n.p.m.):
kosodrzewina, jarzębina, kostrzewa pstra, zawilec narcyzowy, goździk okazały, lilia złotogłów
–piętro alpejskie (1650 – 1725 m n.p.m.):
sit skucina, kosmatka brunatna, rogownica alpejska, będąca endemitem babiogórskim
Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego występuje 105 gatunków ptaków, m.in. dzięcioły i puchacze, wiele ssaków, takich jak jelenie, rysie, wilki i niedźwiedzie, a także owady, zwłaszcza chrząszcze.
W 1954 w masywie Babiej Góry utworzono Babiogórski Park Narodowy, który został też wpisany na listę światowych Rezerwatów Biosfery. Park ten ma powierzchnię 34 km2 i chroni rzadkie gatunki roślin i zwierząt występujące na tym terenie. Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest okrzyn jeleni, tutejszy endemit.
Dawniej na polanach Babiej Góry wypasano owce, zaś w najwyższych, bezleśnych partiach masywu – woły. Wycinano kosodrzewinę, aby powiększyć powierzchnię pastwisk. Po utworzeniu tu Parku Narodowego wypas zakończono, a polany zarosły na powrót kosodrzewiną i lasem.
–czerwony: Markowe Szczawiny–Przełęcz Brona– Babia Góra–Sokolica–Przełęcz Lipnicka
–zielony: Przełęcz Jałowiecka–Mała Babia Góra– przełęcz Brona–Babia Góra–leśniczówka Stańcowa–Kiczory
–żółty: Markowe Szczawiny–Perć Akademików–Babia Góra–Chata Slaná Voda (Słowacja)
–czerwony: Orawska Półgóra–Chata Slaná Voda–Mała Babia Góra
Czas przejścia trasy to około 6 godzin, choć zimą może być znacznie dłuższy, a należy uwzględnić również przerwy na odpoczynek i podziwianie widoków.
Pierwsze wzmianki o Babiej Górze pochodzą z XV wieku, a pisał o niej Jan Długosz. Sto lat później Marcin z Urzędowa umieścił Babią Górę na mapach.
W 1894 roku z Orawskiej Półgóry poprowadzono na szczyt Babiej Góry pierwszy znakowany szlak turystyczny.
Po południowej stronie masywu biegnie „Pański Chodnik”, czyli jeden ze starszych szlaków pod Babią Górą. Wytyczony został przez Austriaków i rozbudowany po I Wojnie Światowej przez Wojsko Polskie.
Pierwsze wejście narciarskie na szczyt Babiej Góry miało miejsce w 1906 roku.
Z Diablaka roztacza się panorama Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Małego, Makowskiego, Wyspowego i Gorców. Widać także Kotlinę Orawsko-Nowotarską i Tatry.
Pierwsze, drewniane schronienie dla turystów, powstało na szczycie Babiej Góry już w 1806 r. lecz dość szybko zniszczyła je wichura.
W połowie XIX wieku postawiono „Losertówkę”, która zbudowana była z miejscowego kamienia, lecz nie miała zamykanych drzwi i okien, więc równie szybko uległa zniszczeniu.
Schronisko PTTK Markowe Szczawiny to pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich. Działa tu placówka GOPR.
Zmienna i kapryśna pogoda w wyższych partiach masywu Babiej Góry bywa przyczyną wielu wypadków.
Zagrożenia:
-gwałtowne burze
-śnieżne huragany
-lawinowy
-silne wiatry
-zmienna pogoda
-mgły
W masywie Babiej Góry wyraźnie uwidacznia się układ piętrowy klimatu. Najniższe piętro jest umiarkowanie ciepłe, następne jest umiarkowanie chłodne i pokrywa się z zasięgiem regla dolnego. Piętro klimatu chłodnego występuje na wysokości regla górnego. Nad nim, tam gdzie występuje kosodrzewina, panuje klimat bardzo chłodny, a w najwyższych partiach Babiej Góry panuje klimat umiarkowanie zimny.
Na klimat Babiej Góry wpływają wiatry z kierunku północno-zachodniego i zachodniego, a także południowe ciepłe wiatry halne.
Występują tu też częste opady deszczu i śniegu, a pokrywa śnieżna zalega nawet przez 200 dni w roku.
Na Babiej Górze często występuje zjawisko nazywane inwersją temperatury, które polega na tym, że u stóp Babiej Góry jest chłodniej, niż na jej szczycie.
Babiogórski Park Narodowy przygotował bogatą ofertę zajęć edukacyjnych skierowaną do dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Proponowane zajęcia prowadzone są stacjonarnie i w terenie.
Zajęcia stacjonarne prowadzone są na Wystawie Stałej w budynku Dyrekcji Parku Narodowego, a także w szkołach, domach wczasowych i ośrodkach kultury.
Zajęcia terenowe realizowane są na ścieżkach edukacyjnych i szlakach Babiej Góry. Ich przebieg i czas trwania zależy od uczestników, którzy poznają florę i faunę otaczającego terenu, rodzaje ochrony przyrody i zapoznają się z dziedzictwem kulturowym regionu.
Zajęcia warsztatowe poświęcone są m.in. badaniu wody, gleby i kwestiom związanym z ochroną przyrody.