Baranów Sandomierski

5/5 - (24 votes)

Baranów Sandomierski leży w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim. Okolica tego miasta jest bardzo urozmaicona, a elementami dominującymi w krajobrazie są dolina rzeki Wisły z licznymi starorzeczami, pola uprawne, łąki oraz pastwiska.

https://www.youtube.com/watch?v=mQ9nL5Fx4f0

Pierwsze wzmianki o Baranowie Sandomierskim pochodzą już z 1135 roku. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1354 roku, a w 1569 roku Baranów kupił kasztelan śremski Rafał Leszczyński.

Rozwój miasta zapewniał wtedy głównie handel zbożem.

Pod koniec XVI wieku w Baranowie Sandomierskim zaczęło rozwijać się rzemiosło, sukiennictwo i kuśnierstwo.

Największą atrakcją Baranowa Sandomierskiego jest oczywiście wspaniały późnorenesansowy zamek, nazywany nawet „Małym Wawelem”, a to ze względu na duże podobieństwo tej budowli do zamku wawelskiego.

Ówczesna siedziba rodu Leszczyńskich, mieszcząca się w Baranowie Sandomierskim, została wybudowana według projektu jednego z najlepszych architektów tamtego okresu, Santiego Gucciego, w latach 1591-1606 i powstała na fundamentach istniejącej tu wcześniej twierdzy.

Krużganki w zamku w Baranowie Sandomierskim skonstruowano według zasady złotego podziału odcinka i wykorzystano geometryczną prawidłowość, nadającą harmonię architekturze i tak charakterystyczną w okresie renesansu symetrię.

To właśnie zlokalizowany w mieście Baranów Sandomierski zamek uznawany jest za perłę architektury renesansowej w Polsce i obok zamku na Wawelu stanowi wspaniały przykład umiejętności artystycznych dawnych projektantów i budowniczych.

Dawny zamek rycerski zbudowany w celach obronnych, który tu kiedyś istniał, należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała.

Potem właścicielami zamku zostali Górkowie z Wielkopolski. Dopiero w 1569 roku zamek kupił Rafał Leszczyński herbu Wieniawa i wybudował tu wspaniały renesansowy pałac, stanowiący dziś zachodnią część zamku.

Andrzej Leszczyński rozbudował zamek i to właśnie za jego sprawą powstał renesansowy dziedziniec okolony przepięknymi krużgankami. On też założył w zamku bibliotekę. Zamek odwiedził ponoć wtedy nawet król Stefan Batory. Ostatnim właścicielem zamku, należącym do rodu Leszczyńskich, był Rafał, ojciec polskiego króla, Stanisława Leszczyńskiego.

Kolejni właściciele zamku to Dymitr Jerzy Wiśniowiecki i książę Józef Karol Lubomirski herbu Śreniawa. W tym czasie pojawiła się na zamku barokowa galeria ozdobiona stiukami.

Następnymi właścicielami byli m.in. Krasniccy, którzy po pożarze nie byli już w stanie ze względów finansowych zamku odbudować.

Po drugim pożarze, odbudowę zamku kolejny właściciel, czyli Feliks Dolański, powierzył Tadeuszowi Stryjeńskiemu, który w zamkowej kaplicy zastosował styl krakowskiej secesji. Zamontowano wtedy także witraże projektu Józefa Mehoffera, a obraz ołtarzowy namalował sam Jacek Malczewski.

Ostatni właściciel, Roman Dolański, stracił zamek w wyniku przeprowadzonej po II wojnie światowej reformy rolnej.

Zamek otoczony jest 16-hektarowym parkiem oraz ogrodami założonymi w stylu angielskim, włoskim i francuskim.

Część pomieszczeń zamku jest udostępniona do zwiedzania.

Ekspozycja muzealna znajduje się w piwnicach zamkowych. Podziwiać tam można największe w Europie czółno, wydłubane z jednego pnia drzewa, kolekcję kafli, a w osobnej sali można zapoznać się z tradycjami wydobywania siarki.

Restaurację zamkową oraz część sal zamkowych można wynająć na uroczystości rodzinne, imprezy okolicznościowe, spotkania biznesowe, sympozja, wesela i śluby.

Działający tutaj hotel mieści się w miejscu dawnych stajni oraz pomieszczeń przeznaczonych kiedyś dla służby i do dyspozycji Gości oddaje przytulne komnaty i pokoje gościnne oraz basen.

Zwiedzanie

Zwiedzanie zamku odbywa się co godzinę, tylko z przewodnikiem i trwa około 60 minut.

Trasa zwiedzania wiedzie przez arkadowy dziedziniec zamku, do secesyjnej kaplicy zamkowej i poprzez historyczne wnętrza zamkowe. Dodatkowo, już indywidualnie, można zwiedzić zbrojownię rycerską, co zajmuje około 30 minut.

Zwiedzanie muzeum odbywa się na podstawie ważnych biletów, które można nabyć w kasie muzeum.

Na podstawie biletów ulgowych zamek zwiedzają emeryci, renciści, dzieci i młodzież szkolna, natomiast dzieci do lat 4 zwiedzają zamek za darmo.

W mieście Baranów Sandomierski atrakcje to przede wszystkim zamek ze wspaniałymi renesansowymi krużgankami i secesyjną kaplicą zamkową, ale nie tylko.

Atrakcyjna jest także przepiękna okolica zamku oraz naturalna przyroda, które przyciągają do tego miejsca licznych turystów.

5/5 - (24 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl