Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to zaciszne i malownicze miasteczko w województwie dolnośląskim, położone pomiędzy Górami Bystrzyckimi, a Masywem Śnieżnika, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Stąd niedaleko już do Lądka Zdroju, Kłodzka czy Polanicy Zdroju, a do granicy z Czechami jest tylko 15 km.

Ze względu na szczególne usytuowanie miasta na zboczu wzgórza powstała tu zabudowa tarasowa, która tworzy jedną z najpiękniejszych miejskich panoram, dobrze widoczną z prawego brzegu Nysy Kłodzkiej. Uliczki i zaułki miasteczka układają się w malownicze przejścia i tworzą niepowtarzalny klimat.

Bystrzyca Kłodzka to jedno z najstarszych miast Kotliny Kłodzkiej, gdyż prawa miejskie zostały jej nadane już w 1319 roku. Zachował się tu oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny i resztki murów obronnych pochodzące z początku XIV wieku. Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej to także zabytkowa Brama Wodna, Baszta Kłodzka i Wieża Rycerska.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła pochodzi z XIII wieku i choć był wielokrotnie przebudowywany, należy do ciekawszych obiektów tego typu na Śląsku.

Rynek i okoliczne uliczki to idealne miejsce na spacer, w trakcie którego warto zwrócić uwagę na barokową Kolumnę Świętej Trójcy oraz na renesansowe i barokowe kamienice pochodzące z XVI i XVII wieku. W klatce schodowej jednej z nich znajdują się malowidła przedstawiające panoramę dawnej Bystrzycy Kłodzkiej. Inne zabytki miasta to stojąca przy gmachu ratusza średniowieczna wieża, czy też kamienny pręgierz z 1556 roku, przy którym dawniej wykonywano zasądzone kary.

Naturalna roślinność okolicy Bystrzycy Kłodzkiej jest typowa dla Pogórza Sudeckiego. W lasach dominuje buk, klon zwyczajny i lipa szerokolistna, lecz na dużych powierzchniach lasów grądowych powstały już łąki, pola i parki.

Ze zwierząt występują tu traszki górskie, salamandry plamiste, gryzonie, jeże i zające szaraki. Najczęściej spotykane ptaki to wróblowate, gołębie, kosy i szpaki.

Miejscowość zawdzięcza swą nazwę położeniu nad „bystrą” wodą, czyli „rwącym górskim potokiem”, co świadczy o tym, że osada miała dawniej ścisły związek z rzeką.

W dokumentach już w 1319 roku pojawia się niemiecka nazwa Bystrzycy Kłodzkiej  – „Habelschwerdt” i pochodzi być może od położenia miasta na wzgórzu, u zbiegu dwóch rzek, gdyż słowo „Hügel” znaczy „wzgórze”, a „Werder” to kępy na podmokłym terenie. Inne teorie pochodzenia nazwy miasta wspominają o legendarnym wartowniku o imieniu Habel, strzegącym drogi biegnącej wzdłuż Nysy Kłodzkiej i o Gawle z Lemberku, któremu, z kolei, przypisuje się założenie miasta.

W 1319 roku jest to już miasto królewskie i ważny ośrodek rzemieślniczy, i chociaż w 1429 roku zostało zdobyte i zniszczone przez husytów, szybko rozkwitło na nowo, szczególnie dzięki rozwojowi sukiennictwa.

W XVI wieku w mieście zaczął się szerzyć luteranizm i ewangelicy stanowili wtedy większość wśród mieszkańców miasta. Często karano też mieszczan za niewłaściwe wyznanie. Od 1742 r. Bystrzyca Kłodzka należała do Prus i dopiero w 1945 roku znalazła się na terenie Polski. Mieszkającą w mieście ludność wysiedlono wtedy do Niemiec, a na jej miejscu zamieszkali przybyli ze wschodu osadnicy.

Bystrzyca Kłodzka do dziś zachwyca zachowanym oryginalnym średniowiecznym układem urbanistycznym miasta lokowanego na tzw. „surowym korzeniu”, czyli zakładanym od początku i odpowiednio rozplanowanym. Kościół parafialny zlokalizowano więc w najwyższym punkcie miasta, a nie w pobliżu rynku, aby z wieży łatwo można było dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo, na cyplu ostrogi zbudowano zaś obronne wójtostwo. Rynek wytyczono w kształcie trapezu, a szpital z kaplicą i przytułkiem, jak również szpital zakaźny, młyny i folwarki ulokowano poza miastem.

Dziś Bystrzyca Kłodzka jest ważnym ośrodkiem przemysłu drzewnego, papierniczego, zapałczanego i spożywczego.

Malownicza Bystrzyca Kłodzka stała się też plenerem dla kilku filmów i seriali, m. in.: „Czterej pancerni i pies”, “Nowy Jork czwarta rano”, “Sezon na leszcza” i “Boża podszewka”.

Atrakcją Bystrzycy Kłodzkiej jest na pewno znajdujące się tu jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, gromadzące pudełka od zapałek i przedmioty służące do rozniecania ognia. Usytuowane jest ono w zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego

Co roku na początku maja w Bystrzycy Kłodzkiej organizowany jest Jarmark Floriański. Odbywają się wtedy koncerty i wystawy, a na straganach można kupić wiele niezwykłych przedmiotów. Organizowane gry i zabawy przyciągają nie tylko najmłodszych uczestników, ale są również atrakcją dla tych starszych.

legendia

Legendia

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to 60 lat tradycji, 40 atrakcji dla...

czytaj więcej
giewont

Giewont

Giewont to masyw górski w Tatrach Zachodnich. Ma wysokość 1894...

czytaj więcej

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl