Bystrzyca Kłodzka

5/5 - (24 votes)

Bystrzyca Kłodzka to zaciszne i malownicze miasteczko w województwie dolnośląskim, położone pomiędzy Górami Bystrzyckimi, a Masywem Śnieżnika, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Stąd niedaleko już do Lądka Zdroju, Kłodzka czy Polanicy Zdroju, a do granicy z Czechami jest tylko 15 km.

Ze względu na szczególne usytuowanie miasta na zboczu wzgórza powstała tu zabudowa tarasowa, która tworzy jedną z najpiękniejszych miejskich panoram, dobrze widoczną z prawego brzegu Nysy Kłodzkiej. Uliczki i zaułki miasteczka układają się w malownicze przejścia i tworzą niepowtarzalny klimat.

Bystrzyca Kłodzka to jedno z najstarszych miast Kotliny Kłodzkiej, gdyż prawa miejskie zostały jej nadane już w 1319 roku. Zachował się tu oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny i resztki murów obronnych pochodzące z początku XIV wieku. Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej to także zabytkowa Brama Wodna, Baszta Kłodzka i Wieża Rycerska.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła pochodzi z XIII wieku i choć był wielokrotnie przebudowywany, należy do ciekawszych obiektów tego typu na Śląsku.

Rynek i okoliczne uliczki to idealne miejsce na spacer, w trakcie którego warto zwrócić uwagę na barokową Kolumnę Świętej Trójcy oraz na renesansowe i barokowe kamienice pochodzące z XVI i XVII wieku. W klatce schodowej jednej z nich znajdują się malowidła przedstawiające panoramę dawnej Bystrzycy Kłodzkiej. Inne zabytki miasta to stojąca przy gmachu ratusza średniowieczna wieża, czy też kamienny pręgierz z 1556 roku, przy którym dawniej wykonywano zasądzone kary.

Naturalna roślinność okolicy Bystrzycy Kłodzkiej jest typowa dla Pogórza Sudeckiego. W lasach dominuje buk, klon zwyczajny i lipa szerokolistna, lecz na dużych powierzchniach lasów grądowych powstały już łąki, pola i parki.

Ze zwierząt występują tu traszki górskie, salamandry plamiste, gryzonie, jeże i zające szaraki. Najczęściej spotykane ptaki to wróblowate, gołębie, kosy i szpaki.

Miejscowość zawdzięcza swą nazwę położeniu nad „bystrą” wodą, czyli „rwącym górskim potokiem”, co świadczy o tym, że osada miała dawniej ścisły związek z rzeką.

W dokumentach już w 1319 roku pojawia się niemiecka nazwa Bystrzycy Kłodzkiej  – „Habelschwerdt” i pochodzi być może od położenia miasta na wzgórzu, u zbiegu dwóch rzek, gdyż słowo „Hügel” znaczy „wzgórze”, a „Werder” to kępy na podmokłym terenie. Inne teorie pochodzenia nazwy miasta wspominają o legendarnym wartowniku o imieniu Habel, strzegącym drogi biegnącej wzdłuż Nysy Kłodzkiej i o Gawle z Lemberku, któremu, z kolei, przypisuje się założenie miasta.

W 1319 roku jest to już miasto królewskie i ważny ośrodek rzemieślniczy, i chociaż w 1429 roku zostało zdobyte i zniszczone przez husytów, szybko rozkwitło na nowo, szczególnie dzięki rozwojowi sukiennictwa.

W XVI wieku w mieście zaczął się szerzyć luteranizm i ewangelicy stanowili wtedy większość wśród mieszkańców miasta. Często karano też mieszczan za niewłaściwe wyznanie. Od 1742 r. Bystrzyca Kłodzka należała do Prus i dopiero w 1945 roku znalazła się na terenie Polski. Mieszkającą w mieście ludność wysiedlono wtedy do Niemiec, a na jej miejscu zamieszkali przybyli ze wschodu osadnicy.

Bystrzyca Kłodzka do dziś zachwyca zachowanym oryginalnym średniowiecznym układem urbanistycznym miasta lokowanego na tzw. „surowym korzeniu”, czyli zakładanym od początku i odpowiednio rozplanowanym. Kościół parafialny zlokalizowano więc w najwyższym punkcie miasta, a nie w pobliżu rynku, aby z wieży łatwo można było dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo, na cyplu ostrogi zbudowano zaś obronne wójtostwo. Rynek wytyczono w kształcie trapezu, a szpital z kaplicą i przytułkiem, jak również szpital zakaźny, młyny i folwarki ulokowano poza miastem.

Dziś Bystrzyca Kłodzka jest ważnym ośrodkiem przemysłu drzewnego, papierniczego, zapałczanego i spożywczego.

Malownicza Bystrzyca Kłodzka stała się też plenerem dla kilku filmów i seriali, m. in.: „Czterej pancerni i pies”, „Nowy Jork czwarta rano”, „Sezon na leszcza” i „Boża podszewka”.

Atrakcją Bystrzycy Kłodzkiej jest na pewno znajdujące się tu jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, gromadzące pudełka od zapałek i przedmioty służące do rozniecania ognia. Usytuowane jest ono w zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego

Co roku na początku maja w Bystrzycy Kłodzkiej organizowany jest Jarmark Floriański. Odbywają się wtedy koncerty i wystawy, a na straganach można kupić wiele niezwykłych przedmiotów. Organizowane gry i zabawy przyciągają nie tylko najmłodszych uczestników, ale są również atrakcją dla tych starszych.

5/5 - (24 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl