Cuda Polski – wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić

Polska jest krajem, w którym nie brakuje miejsc wyjątkowych – zarówno cudów natury, jak i takich, które powstały dzięki ludzkiej ingerencji.

Kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie, bowiem stanowią powód do dumy nie tylko w skali Europy, ale całego świata.

Morskie Oko

Pierwszą z takich perełek jest Morskie Oko, które amerykański dziennik „The Wall Street Journal” uznał jednym z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Położone wśród szczytów Tatr Morskie Oko zachwyca wyjątkowym, malowniczym widokiem, który zapada w pamięć na bardzo długo.

Słowiński Park Narodowy

Miłośnicy morskich klimatów koniecznie powinni natomiast odwiedzić nadbałtycki Słowiński Park Narodowy. To malownicze skupisko wydm, jedne z największych w całej Europie, przypomina iście pustynny krajobraz, niczym z filmu fantasy.

Kanał Elbląski

Kolejnym polskim cudem, choć już nie natury, jest Kanał Elbląski – najdłuższa, sztuczna droga wodna, łącząca Iławę i Ostródę z Elblągiem.

Jezioro Solińskie

Imponujące i wyjątkowo piękne jest też położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie, które również nie jest dziełem natury, choć nie wszyscy turyści mają tego świadomość. Jest to bowiem sztuczny zbiornik – największy tego typu w Polsce, a dodatkową atrakcją jest umiejscowiona na jeziorze betonowa zapora licząca 82 m wysokości i 660 m długości.

Kotlina Jeleniogórska

Polska może poszczycić się również Kotliną Jeleniogórską – jedynym w całym kraju tak dużym skupiskiem zabytkowych pałaców i rezydencji. W całej Kotlinie znajduje się ich blisko 30.

Toruńska Starówka

Nie sposób nie wspomnieć też o toruńskiej Starówce, która została w 1997 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Toruniu zapewnia liczne atrakcje turystyczne – nie tylko Muzeum Piernika oraz rodzinny dom Mikołaja Kopernika, ale także wspaniałe, gotyckie perły architektury.

Krakowskie Stare Miasto

Największą konkurencją dla toruńskiej Starówki jest natomiast krakowskie Stare Miasto, które również figuruje na liście UNESCO, a zachwyca urokliwymi, średniowiecznymi uliczkami.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Niewątpliwym polskim cudem jest również Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, której niewiele brakowało, aby stać się w 2011 roku jednym z 7 Nowych Cudów Natury. Największe mazurskie jeziora połączone są ze sobą kanałami, tworząc jeden wielki, malowniczy szlak wodny, liczący sobie ponad 120 km.

Półwysep Helski

Zapomnieć nie można również o Półwyspie Helskim, który jeszcze w XVII wieku był całkiem odciętą od lądu wyspą. Z biegiem lat archipelag (wskutek sił natury i działania człowieka) zmieniał się jednak stopniowo w mierzeję, na tyle niezwykłą, że w 2013 Hel trafił na listę 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata serwisu The World Geography.

Przełom Dunajca

Istnym polskim cudem jest także przełom Dunajca w Pieninach – malowniczy górski wąwóz, który można przemierzyć kierowanymi przez flisaków tratwami.

Góry Stołowe

I pozostając w tym górskim akcencie, na zakończenie wspomnieć warto jeszcze o Górach Stołowych, których kamienne szczyty nie tylko wprawiają w zachwyt, ale i pobudzają wyobraźnię swoimi nietypowymi kształtami.

Majaland

Majaland Kownaty

Majaland to największy rodzinny park rozrywki w Polsce o tej tematyce. Do zabawy zapraszają tu Wiking Vic, Heidi, Pszczółka Maja i jej łąkowi przyjaciele. Atrakcje

Czytaj więcej »
Jarmark dominikański

Jarmark dominikański

Gdańsk Jarmark dominikański to wydarzenie, które ma swoje korzenie w czasach średniowiecza, kiedy to w 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie

Czytaj więcej »
palmiarnia gliwice

Palmiarnia Gliwice

Miejska Palmiarnia Gliwice usytuowana jest przy ul. A. Fredry, na terenie parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach. W nowoczesnym budynku o powierzchni 2000 m2 rośnie

Czytaj więcej »
ZOO Safari Borysew

Zoo Safari Borysew

Zoo Safari Borysew zlokalizowane w województwie łódzkim ma status ogrodu zoologicznego i na 25 hektarach prezentuje ponad 500 zwierząt egzotycznych należących do 90 gatunków pochodzących

Czytaj więcej »
Tatralandia

Tatralandia

Tatralandia to park wodny usytuowany w rejonie Liptowa w słowackich Tatrach. Jest to idealne miejsce na letni i zimowy wypoczynek dla osób w każdym wieku.

Czytaj więcej »
Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m., położony na granicy polsko – słowackiej. Szczyt góruje nad trzema dolinami: Doliną Bystrej,

Czytaj więcej »

Komentarze

  • online
    12 lipca 2019 at 15:38

    Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

chat
Dodaj komentarz