Cuda Polski – wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić

5/5 - (21 votes)

Polska jest krajem, w którym nie brakuje miejsc wyjątkowych – zarówno cudów natury, jak i takich, które powstały dzięki ludzkiej ingerencji.

Kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie, bowiem stanowią powód do dumy nie tylko w skali Europy, ale całego świata.

Morskie Oko

Pierwszą z takich perełek jest Morskie Oko, które amerykański dziennik „The Wall Street Journal” uznał jednym z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Położone wśród szczytów Tatr Morskie Oko zachwyca wyjątkowym, malowniczym widokiem, który zapada w pamięć na bardzo długo.

Słowiński Park Narodowy

Miłośnicy morskich klimatów koniecznie powinni natomiast odwiedzić nadbałtycki Słowiński Park Narodowy. To malownicze skupisko wydm, jedne z największych w całej Europie, przypomina iście pustynny krajobraz, niczym z filmu fantasy.

Kanał Elbląski

Kolejnym polskim cudem, choć już nie natury, jest Kanał Elbląski – najdłuższa, sztuczna droga wodna, łącząca Iławę i Ostródę z Elblągiem.

Jezioro Solińskie

Imponujące i wyjątkowo piękne jest też położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie, które również nie jest dziełem natury, choć nie wszyscy turyści mają tego świadomość. Jest to bowiem sztuczny zbiornik – największy tego typu w Polsce, a dodatkową atrakcją jest umiejscowiona na jeziorze betonowa zapora licząca 82 m wysokości i 660 m długości.

Kotlina Jeleniogórska

Polska może poszczycić się również Kotliną Jeleniogórską – jedynym w całym kraju tak dużym skupiskiem zabytkowych pałaców i rezydencji. W całej Kotlinie znajduje się ich blisko 30.

Toruńska Starówka

Nie sposób nie wspomnieć też o toruńskiej Starówce, która została w 1997 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Toruniu zapewnia liczne atrakcje turystyczne – nie tylko Muzeum Piernika oraz rodzinny dom Mikołaja Kopernika, ale także wspaniałe, gotyckie perły architektury.

Krakowskie Stare Miasto

Największą konkurencją dla toruńskiej Starówki jest natomiast krakowskie Stare Miasto, które również figuruje na liście UNESCO, a zachwyca urokliwymi, średniowiecznymi uliczkami.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Niewątpliwym polskim cudem jest również Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, której niewiele brakowało, aby stać się w 2011 roku jednym z 7 Nowych Cudów Natury. Największe mazurskie jeziora połączone są ze sobą kanałami, tworząc jeden wielki, malowniczy szlak wodny, liczący sobie ponad 120 km.

Półwysep Helski

Zapomnieć nie można również o Półwyspie Helskim, który jeszcze w XVII wieku był całkiem odciętą od lądu wyspą. Z biegiem lat archipelag (wskutek sił natury i działania człowieka) zmieniał się jednak stopniowo w mierzeję, na tyle niezwykłą, że w 2013 Hel trafił na listę 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata serwisu The World Geography.

Przełom Dunajca

Istnym polskim cudem jest także przełom Dunajca w Pieninach – malowniczy górski wąwóz, który można przemierzyć kierowanymi przez flisaków tratwami.

Góry Stołowe

I pozostając w tym górskim akcencie, na zakończenie wspomnieć warto jeszcze o Górach Stołowych, których kamienne szczyty nie tylko wprawiają w zachwyt, ale i pobudzają wyobraźnię swoimi nietypowymi kształtami.

5/5 - (21 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl