Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to najwyższy i najbardziej...
czytaj więcejPolska jest krajem, w którym nie brakuje miejsc wyjątkowych – zarówno cudów natury, jak i takich, które powstały dzięki ludzkiej ingerencji.
Kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie, bowiem stanowią powód do dumy nie tylko w skali Europy, ale całego świata.
Pierwszą z takich perełek jest Morskie Oko, które amerykański dziennik „The Wall Street Journal” uznał jednym z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Położone wśród szczytów Tatr Morskie Oko zachwyca wyjątkowym, malowniczym widokiem, który zapada w pamięć na bardzo długo.
Miłośnicy morskich klimatów koniecznie powinni natomiast odwiedzić nadbałtycki Słowiński Park Narodowy. To malownicze skupisko wydm, jedne z największych w całej Europie, przypomina iście pustynny krajobraz, niczym z filmu fantasy.
Kolejnym polskim cudem, choć już nie natury, jest Kanał Elbląski – najdłuższa, sztuczna droga wodna, łącząca Iławę i Ostródę z Elblągiem.
Imponujące i wyjątkowo piękne jest też położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie, które również nie jest dziełem natury, choć nie wszyscy turyści mają tego świadomość. Jest to bowiem sztuczny zbiornik – największy tego typu w Polsce, a dodatkową atrakcją jest umiejscowiona na jeziorze betonowa zapora licząca 82 m wysokości i 660 m długości.
Polska może poszczycić się również Kotliną Jeleniogórską – jedynym w całym kraju tak dużym skupiskiem zabytkowych pałaców i rezydencji. W całej Kotlinie znajduje się ich blisko 30.
Nie sposób nie wspomnieć też o toruńskiej Starówce, która została w 1997 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Toruniu zapewnia liczne atrakcje turystyczne – nie tylko Muzeum Piernika oraz rodzinny dom Mikołaja Kopernika, ale także wspaniałe, gotyckie perły architektury.
Największą konkurencją dla toruńskiej Starówki jest natomiast krakowskie Stare Miasto, które również figuruje na liście UNESCO, a zachwyca urokliwymi, średniowiecznymi uliczkami.
Niewątpliwym polskim cudem jest również Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, której niewiele brakowało, aby stać się w 2011 roku jednym z 7 Nowych Cudów Natury. Największe mazurskie jeziora połączone są ze sobą kanałami, tworząc jeden wielki, malowniczy szlak wodny, liczący sobie ponad 120 km.
Zapomnieć nie można również o Półwyspie Helskim, który jeszcze w XVII wieku był całkiem odciętą od lądu wyspą. Z biegiem lat archipelag (wskutek sił natury i działania człowieka) zmieniał się jednak stopniowo w mierzeję, na tyle niezwykłą, że w 2013 Hel trafił na listę 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata serwisu The World Geography.
Istnym polskim cudem jest także przełom Dunajca w Pieninach – malowniczy górski wąwóz, który można przemierzyć kierowanymi przez flisaków tratwami.
I pozostając w tym górskim akcencie, na zakończenie wspomnieć warto jeszcze o Górach Stołowych, których kamienne szczyty nie tylko wprawiają w zachwyt, ale i pobudzają wyobraźnię swoimi nietypowymi kształtami.
online
12 lipca 2019 at 15:38Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.