Gubałówka

Gubałówka to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, w północno-zachodniej części Zakopanego. Jej wysokość waha się od 1120 m n.p.m. na wschodnim krańcu do 1129 m n.p.m. na krańcu zachodnim. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się miejscowość Ząb, a od zachodniej sąsiaduje ona z Butorowym Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki, w dolinie potoku Bystrego, położone jest Nowe Bystre.

Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka. Miejsce to nazwane tak zostało od nazwiska Gubała.

Szukasz luksusowego hotelu w górach? Sprawdź naszą ofertę >>

Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt Tatr.

Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego, a także pasma Babiogórskiego. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch.

Kolejka

Na Gubałówkę prowadzi kolejka linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku. Ma długość 1338 m, a różnica poziomów wynosi około 300 m.

Kolejka została  zmodernizowana w 2001 roku i obecnie jest jedną z najnowocześniejszych kolejek tego typu w Polsce. Na trasie kursują dwa wagoniki, które mijają się w połowie drogi. Zdolność przewozowa kolejki wynosi 2000 os/godz. Wjazd na szczyt zajmuje około 3 minut, a jednorazowo kolejka może zabrać nawet 120 osób. Według planów, kolejka na Gubałówkę  miała służyć nie tylko turystom, ale także mieszkańcom.

Zakup biletu łączonego na  kolejkę linowo-torową na Gubałówkę i kolejkę krzesełkową na Butorowy Wierch jest korzystny cenowo.

Obowiązują też zniżki dla grup oraz bilety łączone z innymi kolejkami należącymi do PKL.

Atrakcje Gubałówki

Gubałówka jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów Tatr, ze względu na roztaczający się stąd przepiękny widok panoramy Tatr, Zakopanego i okolic.

Na Gubałówce znajdują się też liczne atrakcje przeznaczone dla turystów, jak na przykład restauracje, karczmy, sklepy z pamiątkami i kramy z regionalnymi produktami spożywczymi, a także dwa parki linowe, place zabaw dla dzieci, piaszczysta plaża i zjeżdżalnia grawitacyjna.

Zjeżdżalnia grawitacyjna

Zjeżdżalnia grawitacyjna

Serpentynową trasę pokonuje się na wózkach rozwijających prędkość do 23 km/h, a w trakcie przejazdu można podziwiać panoramę Tatr.

Zjeżdżalnia grawitacyjna jest czynna od kwietnia do końca listopada.

Ze względów bezpieczeństwa grawitacyjna zjeżdżalnia jest nieczynna w czasie deszczu.

Trasy narciarskie

Zimą na Gubałówce pojawiają się narciarze korzystający z tras narciarskich i snowparku. Oferowane są także przejazdy skuterami, wycieczki na rakietach śnieżnych, przejazdy torami saneczkowymi i snowboardowymi oraz różne zabawy na śniegu.

Przedszkole narciarskie dla dzieci

Na Gubałówce działa też przedszkole narciarskie dla dzieci, a  przy górnej stacji kolejki znajduje się narciarski wyciąg orczykowy.

Na górze ulokowany jest też przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m.

Kapliczka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Gubałówce

Wyjątkowe miejsce to też drewniana góralska kapliczka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Gubałówce, ufundowana w 1971 roku przez małżeństwo Bachleda – Księdzularz w podziękowaniu za ocalenie podczas II wojny światowej.

Wakacyjne i sylwestrowe występy artystów odbywające się na Gubałówce, cieszą się ogromną popularnością.

Przyroda

Gubałówka na szczycie jest prawie bezleśna. Z rzadkich gatunków roślin

występujących w Polsce stwierdzono tutaj storzana bezlistnego, prosienicznika plamistego i widlicza Isslera.

Szlaki z Gubałówki

Gubałówka jest świetną bazą wypadową na wycieczki:

-czarny szlak prowadzi Doliną Czarnego Dunajca do Witowa – 2 godziny

-czerwony szlak do Chochołowa – 3,25 godziny

-do Poronina przez Butorowy Wierch i Ząb – 2,5 godziny

Na Gubałówkę

Istnieje kilka możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki. Dla aktywnych będzie to z pewnością wejście o własnych siłach drogą z Krupówek. Na szczyt można też wjechać kolejką linowo – terenową.

Z Kościeliska dwuosobowa kolejka krzesełkowa wywozi turystów na sąsiedni Butorowy Wierch, skąd 40 – minutowym spacerkiem fragmentem Szlaku Papieskiego, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła, można przejść na Gubałówkę. Kolejka na Butorowy Wierch została wybudowana w 1977 roku i jadąc można z niej podziwiać panoramę Tatr i Zakopanego.

Na Butorowy Wierch można również wejść pieszo z Kir szlakiem zielonym.

Z Gubałówki można wrócić pieszo lub jedną z dwóch kolejek

Pieszo z Zakopanego na Gubałówkę można dojść:
-czarnym szlakiem wzdłuż torów kolejki
-niebieskim szlakiem na Michny (1071 m), potem drogą za żółtymi i czerwonymi znakami

-niebieskim szlakiem z Polany Szymoszkowej przez Butorowy Wierc

Spacer

Około dwukilometrowy spacer grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu dostarcza wielu emocji i jest częstym celem wędrówek turystów.

Ta jedna z najpopularniejszych tras widokowych w Tatrach, pozwala podziwiać piękno tych gór, idąc wygodnym traktem.

Atrakcją jest też zjazd kolejką linową z Butorowego Wierchu. Przejazd trwa około 20 minut, a długość trasy wynosi 1 619 m. Podczas zjazdu przed oczami turystów roztacza się niezapomniany widok panoramy Tatr i Zakopanego.

Przy dolnej stacji kolejki linowo – terenowej na Gubałówkę znajduje się drogowskaz z kierunkami i odległościami do innych kolejek Polskich Kolei Linowych, a także Pomnik Turysty, czyli podest, na który można wejść i zrobić sobie zdjęcie na tle Gubałówki.

Informacje praktyczne

-plac targowy przy wejściu do kolejki na Gubałówkę stwarza okazję do zakupu regionalnych produktów i pamiątek

-przy stacjach kolejek na Gubałówkę i Butorowy Wierch znajdują się parkingi dla autokarów i samochodów osobowych

-istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na Gubałówkę i Butorowy Wierch

Gubałówka
5 (100%) 4 vote[s]

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz