Hydropolis – ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu to miejsce, w którym dzięki multimedialnym technologiom, interaktywnym instalacjom, wiernym replikom i modelom, zwiedzający otrzymują bogate informacje na temat wody i jej znaczenia dla życia człowieka, funkcjonowania świata, a także istnienia życia na Ziemi.  

Hydropolis

Hydropolis zostało otwarte końcem 2015 roku. Jest to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie, obiekt tego typu. Wystawa poświęcona „wodzie” znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000 m².

https://www.youtube.com/watch?v=t54ahQ9Z78U

Szukasz luksusowego hotelu we Wrocławiu lub w województwie dolnośląskim? Sprawdź naszą ofertę >>

Zbiornik został wyłączony z użytku w 2011 roku. Po przeprowadzeniu remontu i rewitalizacji budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

Obiekt znajduje się na liście zabytków Wrocławia.

Przestrzeń obiektu Hydropolis zorganizowana jest w 9 stref wystawowych, gdzie oprócz ekspozycji przygotowano 4 sale kinowe, w których wyświetlanych jest 6 filmów, poświęconych mi. in. odkrywcom głębin morskich i kamuflażowi zwierząt oceanicznych.

Pomimo tego, że wystawa skierowana jest do osób w każdym wieku, w Hydropolis przygotowano dla najmłodszych strefę, gdzie znajdują się multimedialne gry interaktywne o tematyce wodnej. Można tu pobawić się z delfinami, zadbać o czystość raf koralowych, odkryć mityczne stwory wodne, a także poznać budowę i zasady powstawania cząsteczki wody. 

Odwiedź również: ZOO Wrocław

Oferta edukacyjna:

-warsztaty

-zajęcia projektowe

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, od przedszkola, aż do szkół ponadgimnazjalnych.

Priorytetem Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis jest pełnienie funkcji edukacyjnej, dlatego przygotowano tu specjalną ofertę edukacyjną dla szkół i przedszkoli oraz szereg udogodnień.

Bezpośrednio przy obiekcie Hydropolis znajduje się parking dla autokarów.

Grupę po wystawie oprowadza przewodnik, który dostosowuje przekazywane informacje do wieku uczniów.

Na każde 10 dzieci, jeden opiekun wchodzi bezpłatnie.

Oferta łączona: zwiedzanie wystawy + interaktywne warsztaty edukacyjne.

Dzięki wystawie w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis uczniowie odkryją związane z wodą zjawiska z dziedzin takich jak: biologia, geografia, fizyka i chemia, nie tylko od strony teoretycznej, ale i praktycznej.

Warsztaty trwają około 45 minut, a tematyka zajęć uczniów realizuje obowiązujące podstawy programowe.

Warsztaty + zwiedzanie wystawy trwa około 2 – 3 godzin.

Strefy:

Hydropolis

Planeta wody

Projekcja 360º na 65-metrowym ekranie. Ten 10 – minutowy film opowiada o powstaniu wody na Ziemi. Jest to pierwszy etap zwiedzania wystawy Hydropolis, przenoszący Widza w najodleglejsze zakamarki Kosmosu.

Na środku sali wyświetlany jest obraz kuli ziemskiej mający średnicę 2 metrów, a animacja pokazuje zjawisko pływów wodnych na naszej planecie.

https://vimeo.com/157101508

Głębiny

W strefie tej można z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe żyjące w ciemnościach toni wodnej, a także wraki zatopionych statków i okrętów. Śmiałkowie batyskafu „Trieste” opowiadają tu o legendarnej podróży do najgłębszego miejsca na Ziemi.

Stany wody

Strefa opisuje trzy stany skupienia, w jakich występuje woda, jej właściwości, obieg wody w przyrodzie, rodzaje chmur i prognozowanie pogody na podstawie wyglądu chmur.

Strefa wystaw czasowych

Zawiera instalacje, w których pokazany jest człowiek przenikający się z wodą, nauka i sztuka razem w Hydropolis.

Miasto i woda

To strefa Hydropolis opowiadająca o wykorzystaniu wody przez człowieka.

Znajduje się tu m.in. odpowiedź na pytanie: ile litrów wody średnio na jednego mieszkańca zużywają miasta, takie jak Wrocław, Londyn czy Dubaj.

Można tu też zobaczyć wizualizację mapy Wrocławia i powodzi z 1997 r.

Szczegółowo omówiono również proces produkcji i dostarczania wody, a także odbiór i oczyszczanie ścieków.

Ocean życia

Tematem tej strefy jest ewolucja życia, które pojawiło się w wodzie około 3,3 miliarda lat temu. 

Przedstawiona jest tutaj scena polowania żarłacza tygrysiego na ławicę tuńczyków, a także bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu organizmów wodnych i różnorodność wodnego życia, od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody, aż po olbrzymie ssaki morskie.

Hydropolis

Strefa relaksu

Strefa ta przeznaczona jest dla wszystkich zmęczonych nadmiarem wrażeń, gdzie w bajkowej scenerii można odpocząć na leżakach i nabrać sił do dalszego zwiedzania Hydropolis.

Jedna ze ścian jest tu pokryta mchem, który stanowi wizualizację lasów deszczowych w okolicach rzeki Amazonki w Ameryce Południowej, widzianych z lotu ptaka.

Człowiek i woda

Około 60 % masy ciała człowieka stanowi woda. Pełni ona też w organizmie różne ważne dla życia funkcje. Sala „Sacrum” Hydropolis opowiada o roli wody w różnych kulturach i religiach.

Symboliczne znaczenie wody przedstawia kopia rzeźby Michała Anioła „Dawid”,  wykonana przy pomocy drukarki 3D.

Historia inżynierii wodnej

W strefie tej można poznać i samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych, m. in. śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona.

Na przykładzie Egiptu i Nilu pokazano tu, jak ważna dla rozwoju cywilizacji jest woda.

Przedstawiono tu też ewolucję konstrukcji pływających, powstających na przestrzeni wieków, na przykładzie modeli statków budowanych od starożytności, aż po czasy współczesne.

Drukarka wodna przed wejściem do Hydropolis.

Ta najdłuższa tego typu instalacja w Europie ma 46,5 m długości. Na ścianie wody kreowane są różnorodne wzory i napisy, a na wysokości wejść do wystawy działa ona niczym kurtyna i rozchyla się przed zwiedzającymi. Jest to integralna część frontowej fasady budynku Hydropolis.

Hydropedia to zbiór artykułów popularnonaukowych, które prezentowane są na monitorach dotykowych w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Teksty specjalistów i pasjonatów, wraz z zamieszczonymi fotografiami i filmami tłumaczą i rozszerzają tematykę podejmowaną na wystawie.

Na terenie obiektu Hydropolis znajduje się sklep z pamiątkami

Gastronomia – po dniu pełnym wrażeń: Arcadia Lounge & Molecule Cafe

Cennik biletów

18 zł bilet ulgowy
27 zł bilet normalny
72 zł bilet rodzinny (2+2)

Dla dzieci w wieku do lat 3 wstęp jest bezpłatny.

  • Bilet ulgowy przysługuje dzieciom w wieku przedszkolnym, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych do lat 19, studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich, emerytom, rencistom, a także inwalidom i osobom niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami, za okazaniem stosownych dokumentów uprawniających do zniżki,
  • Bilety grupowe przysługą osobom w grupie liczącej 10 lub więcej osób. W przypadku grup zorganizowanych 1 opiekunowi w przeliczeniu na każde 10 osób przysługuje prawo do wstępu bezpłatnego.
  • Bilet z kartą Urbancard Premium przysługuje posiadaczom karty. Weryfikacja prawa do zniżki następuje za okazaniem karty w kasie Hydropolis przed wejściem na teren wystawy. Do 1 biletu z kartą Urbancard Premium przysługuje możliwość zakupu do 5 biletów ulgowych z dodatkową zniżką. Weryfikacja prawa do zakupu biletu ulgowego następuje za okazaniem stosownych dokumentów w kasie Hydropolis przed wejściem na teren wystawy.
  • Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny przysługuje dla 2 osób dorosłych, z co najmniej 3 dzieci. Przysługuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz karty „Dwa plus trzy i jeszcze więcej”. Możliwy jest również zakup biletów pojedyńczych (normalny, ulgowy), z dodatkową zniżką dla osób z Kartą Dużej Rodziny. Weryfikacja prawa do zakupu biletów z Kartą Dużej Rodziny następuje za okazaniem stosownych dokumentów w kasie Hydropolis przed wejściem na teren wystawy.

Vouchery:

Voucher 90-dniowy normalny – cena: 30 zł

Voucher 90-dniowy ulgowy – cena: 20 zł

Voucher 90-dniowy rodzinny (2 dorosłych + maksymalnie 2 dzieci) – cena 80 zł

Voucher ulgowy przysługuje dzieciom w wieku przedszkolnym, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych do lat 19, studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich, emerytom, rencistom, a także inwalidom i osobom niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami, za okazaniem stosownych dokumentów uprawniających do zniżki.P

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl