Jarmark dominikański

Gdańsk Jarmark dominikański to wydarzenie, które ma swoje korzenie w czasach średniowiecza, kiedy to w 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela, św. Dominika.

Od tego czasu co roku na przełomie lipca i sierpnia do gdańskiego portu zawijały okręty wyładowane przedmiotami pochodzącymi z dalekich krajów, a grający na trąbkach piszczkowie ogłaszali otwarcie i zamknięcie Jarmarku św. Dominika.

Jarmark dominikański

W dawnych czasach na Jarmarku dominikańskim handowano towarami w ilościach hurtowych. Można tu było kupić towary niedostępne na co dzień, takie jak szkło, toruńskie pierniki, futra i sukno, a także wino, ezgotyczne przyprawy i bursztyn.

Tradycja organizowania jarmarku dominikańskiego przetrwała do dziś.

Jarmark dominikański

Uroczyste rozpoczęcie Jarmarku dominikańskiego w Gdańsku obwieszcza hejnał odgrywany przez szesnastu trębaczy z okien Dworu Artusa. Hejnał w każdym roku ma o jedną nutę więcej. Na początku jarmarku Prezydent Gdańska przekazuje kupcom klucz do bram miasta.

W dawnych czasach na gdański jarmark dominikański oprócz kupców przybywali licznie cyrkowcy, akrobaci i kuglarze.

Jarmark dominikański
Gdansk 27.07.2019 Jarmark Swietego Dominika – ceremonia otwarcia; Fot. Lukasz Glowala

Jarmark dominikański Gdańsk to czas, kiedy przez 23 dni trwa w mieście handel, radość i zabawa, a trakt królewski zapełnia się muzykantami, kupcami i odwiedzającymi to miejsce turystami.

Na zakończenie Jarmarku św. Dominika Mistrz Ceremonii opowiada zebranym o wydarzeniach jarmarku dominikańskiego. Wręczone zostają nagrody Jarmarku św. Dominika i po raz ostatni w roku można usłyszeć hejnał Jarmarku dominikańskiego. Kiedy klucz do bram miasta wraca do rąk Prezydenta Miasta Gdańska, wypowiadana jest tradycyjna formuła zamykająca jarmark dominikański.

Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

https://www.youtube.com/watch?v=cXl891bt1A8&feature=emb_title

Jarmark dominikański 2020

Od ponad 750 lat Jarmark dominikański w Gdańsku jest jedną z najważniejszych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i w Europie.

W 2020 roku jarmark dominikański odbędzie się w dniach 25 lipca – 16 sierpnia.

W tym czasie swoje stoiska otworzy około 1000 kupców, rzemieślników, kolekcjonerów i artystów. Będzie tu można kupić rzeczy, których nie znajdzie się nigdzie indziej, a więc oryginalną biżuterię, ceramikę, rękodzieło artystyczne, ubrania, antyki oraz wiele innych przedmiotów.

Oprócz tego otworzą się stoiska gastronomiczne z regionalnymi produktami, pochodzącymi także z zagranicy.

Gęsto ustawione stragany na Głównym Mieście każdego roku odwiedza kilka milionów osób. Jarmark Dominikański 2019 odwiedziło około 7 milionów Gości.

Jarmark Dominikański w Gdańsku ma także bogaty program artystyczny. Codziennie, przez trzy tygodnie, odbywać się będą koncerty, pokazy sztucznych ogni, spektakle, parady uliczne, także z udziałem kogutów, które stały się już symbolem jarmarku dominikańskiego oraz festiwale i konkursy.

W czasie, gdy będzie trwał Jarmark dominikański 2020, koncerty organizowane w salach i w plenerze przyciągną ponownie rzesze wielbicieli różnych gatunków muzyki.

Tradycją już stał się organizowany corocznie Bieg św. Dominika.

Bieg św. Dominika

W trakcie trwania Jarmarku dominikańskiego przygotowywane są też warsztaty, gry, animacje i spektakle przeznaczone dla dzieci i rodzin.

Aktrakcje

rękodzieło

targ staroci

-produkty regionalne

-orientalne przysmaki

-różne gatunki muzyki

-strefa gier planszowych

-kino na wolnym powietrzu

-stacja ekonomii społecznej, gdzie produkty tworzone są przez osoby z niepełnosprawnościami, uchodźców, imigrantów i młodych twórców

-ogromne koło widokowe o wysokości około 50 metrów ustawione na Wyspie Ołowianka. 15-minutowa podróż nim umożliwia podziwianie panoramy Gdańska.

-obrotowa kładka Św. Ducha łącząca Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów na wysokości gdańskiego Żurawia jest obracana na wysokości około 1,5 metra nad lustrem wody i ma długość 57 metrów, a szerokość 4,5 metra

W wyznaczonych miejscach Jarmarku dominikańskiego 2020 można będzie otrzymać mapę jarmarku, program koncertów, listę atrakcji, przewodnik po jarmarku, pamiątkowy certyfikat przyjaciela Jarmarku, a także dokonać wpisu do pamiątkowej księgi i zagrać w grę miejską.

Podział na strefy

-kulinarna
-sportowo-rekreacyjna
-artystyczna
-ekologiczna

Poniżej znajduje się oficjalny program wydarzeń Jarmarku dominikańskiego 2020, mapa parkingów i prezentacja stref Jarmarku św. Dominika.

Jarmark dominikański 2020 mapa

Jarmark dominikański 2020 mapa

 

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl