Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

4.9/5 - (16 votes)

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy. Odkryta została podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Przerwano wtedy wydobycie, a badaniem terenu zajęli się naukowcy Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W jaskini znaleziono około 20 000 szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, takich jak niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, wilk szary, hiena jaskiniowa, lis, kuna oraz małe ssaki.

Jaskinia Niedźwiedzia

Kolekcja szczątków niedźwiedzia jaskiniowego jest najbogatszym zbiorem tego typu znalezionym w Polsce.

Z racji tego, że największe ilości znalezionych szczątków należą właśnie do niedźwiedzia jaskiniowego, jaskinię tę nazwano Jaskinią Niedźwiedzią.

Jaskinia Niedźwiedzia

W Jaskini Niedźwiedziej występują liczne i różnorodne formy naciekowe: stalaktyty zwisające ze stropu, stalagmity rosnące od dołu, stalagnaty lub kolumny naciekowe, powstałe z połączenia tych poprzednich, żyrandole, kopuły, kaskady oraz zwisające ze stropu cieniutkie makarony. Krople wody płynące po nierównościach stropu jaskini tworzą z kolei piękne draperie i zasłony kalcytowe.

Oprócz tych form w Jaskini Niedźwiedziej znajduje się jeszcze wyjątkowa szata naciekowa dna jaskini, czyli tzw. misy martwicowe wypełnione wodą, na których dnie tworzą się jeżyki i kwiaty kalcytowe, formy podobne do rafy koralowej, pól ryżowych czy kalafiorów.

Na dnie jaskini występują również rzadko spotykane perły jaskiniowe, czyli pizoidy. Przyrost kalcytu oceniany jest na około 1 mm3 na 10 lat.

Dowodem na dalszy postęp tego procesu jest szkielet nietoperza, z biegiem czasu coraz mniej widoczny pod warstwami kalcytu.

Jaskinia Niedźwiedzia Kletno uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce i nadal posiada olbrzymi potencjał eksploracyjny.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia o powierzchni 89 ha, utworzonego w 1977 dla ochrony jaskini, lasu rosnącego w otulinie oraz występujących tu zjawisk krasowych.

Rezerwat porasta las bukowo-świerkowy z domieszką jodły i modrzewi. W runie znajdziemy rośliny wapieniolubne, takie jak tojad smukły, ostróżka wyniosła, sesleria tatrzańska, czy driakiew lśniąca.

Jaskinia Niedźwiedzia

Zwiedzanie

Jaskinię udostępniono do zwiedzania w 1983 roku.

Otwór wejściowy do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się na wysokości 800 m n.p.m., a korytarze mają łączną długość ponad 5 km i znajdują się na 3 poziomach. Głębokość jaskini to ponad 100 metrów.

Do zwiedzania udostępniono trasę o długości około 360 metrów.

Trasa turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini i jest świetnie przygotowana do zwiedzania, oświetlona i wygodna.

Czas zwiedzania wynosi około 45 minut.

Godziny otwarcia

Jaskinia Niedźwiedzia: od 9.00 do 16.40

Jaskinia jest czynna we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałków i czwartków (w czwartki jest czynna w okresie od maja do sierpnia)

Ze względu na ochronę mikroklimatu jaskini dzienna ilość wejść jest ograniczona, a każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.

Dla osób indywidualnych i dla grup zorganizowanych pragnących odwiedzić Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia rezerwacja jest więc wskazana.

W Jaskini Niedźwiedziej wolne terminy mogą być odległe i warto sprawdzić to przed przyjazdem. Nie ma bowiem pewności, że osoby bez rezerwacji lub osoby spóźnione do jaskini wejdą.

Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie na 15 minut przed planowanym wejściem.

Bilety

Jaskinia Niedźwiedzia bilety można kupić on-line, zarezerwować poprzez formularz rezerwacji lub telefonicznie. Płatności za bilety można dokonać w kasie gotówką lub kartą płatniczą przed zwiedzaniem.

Jaskinia Niedźwiedzia cennik biletów dostępny jest tutaj

Dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, została przygotowana trasa nie wymagająca pokonywania stromych schodów. Jaskinia Niedźwiedzia to pierwsza w Polsce jaskinia dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą podjechać bezpośrednio na plac przed pawilonem wejściowym.

W Jaskini panuje stała temperatura wynosząca około 6 st.C i wilgotność powietrza sięgająca 100 %.

Dojazd

Niestety, z racji tego, że właśnie na terenie rezerwatu przyrody znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia dojazd samochodem na miejsce, czyli pod samo wejście do jaskini jest niemożliwy (z wyjątkiem osób niepełnosprawnych).

Jaskinia Niedźwiedzia parking dla samochodów osobowych i autokarów znajduje się 1,5 kilometra poniżej pawilonu wejściowego, w którym mieszczą się również kasy biletowe, ekspozycja Centrum Edukacji Przyrodniczej – Jaskinia Niedźwiedzia, kawiarnia i punkt informacyjno-edukacyjny o Masywie Śnieżnika. Do jaskini z parkingu dochodzimy pieszo. Czas dojścia z parkingu wynosi około 30 min.

Ciekawostki

W Jaskini Niedźwiedziej mieszka około 200 nietoperzy należących do 6 gatunków. Zamieszkują one głównie Dolne Piętra jaskini, ale są też często spotykane na trasie zwiedzania.

W Sali Lwa Jaskiniowego znaleziono prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego. Tu też można zobaczyć nieoczyszczone jeszcze kości zwierząt plejstoceńskich.

W sali ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego znajduje się przekrój namuliska, czyli Cmentarzyska Zwierząt Plejstoceńskich. Tutaj znajduje się również wspomniany już szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, największego niedźwiedzia żyjącego kiedykolwiek na Ziemi. Dorosły osobnik mógł ważyć nawet 900 kg. Niedźwiedzie jaskiniowe wyginęły około 28 tys. lat temu.

Różnokolorowe polewy, które można zobaczyć podczas zwiedzania, zawdzięczają swoje barwy domieszkom różnych metali. W jednej z takich kalcytowych polew zatopiony jest szkielet nietoperza.

W Sali Pałacowej turyści mogą podziwiać spektakl „światło i dźwięk”.

Na trasie zwiedzania znajduje się również zaklinowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.

Jaskinia Niedźwiedzia trasa ekstremalna to idealna oferta dla osób chcących wcielić się w rolę grotołaza i pod opieką członków Sekcji Speleologicznej „NIEDŹWIEDZIE” z Kletna podążyć śladami pierwszych odkrywców tej jaskini.

Trasa przeznaczona jest dla osób pełnoletnich (od 16 roku życia pod opieką rodzica), szczupłych i sprawnych fizycznie.

Koszt wejścia 1 osoby to 200 zł. W cenie zawiera się opieka przewodnika, kombinezon speleologiczny, kask, oświetlenie i rękawiczki ochronne. Należy zabrać własne obuwie zmienne. Grupy liczą od 2 do 6 osób.

Czas przejścia wraz z przygotowaniem to około 3 godziny.

4.9/5 - (16 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl