Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka (Jaworzyna) to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny, w Beskidzie Sądeckim, o wysokości 1114 m n.p.m.. Zlokalizowany jest w Krynicy-Zdroju, na obszarze gminy Muszyna.

Szukasz luksusowego hotelu z województwa małopolskiego? Sprawdź naszą ofertę >>

Pomiędzy czterema grzbietami Jaworzyny Krynickiej spływają cztery potoki: Czarny Potok, Izwór, Jastrzębik i Szczawniczek.

Szczyt Jaworzyny Krynickiej jest doskonałym puntem widokowym, na który codziennie dowozi turystów kolej gondolowa z Doliny Czarnego Potoku. Podziwiają oni malownicze tereny Beskidu Sądeckiego z panoramą ciągnącą się aż po horyzont.

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka jest jednym z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. W Dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka.

Mapa tras narciarskich Jaworzyna Krynicka
Mapa tras narciarskich Jaworzyna Krynicka

Do dyspozycji turystów uprawiających sporty zimowe przygotowano 14 km naśnieżanych i oświetlonych tras zjazdowych, dostępnych dzięki kolejce gondolowej i kilku wyciągom narciarskim. Znajduje się tu też najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce.

Snowpark Krynistler

Dla amatorów „zimowego szaleństwa” na stokach Jaworzyny Krynickiej przygotowano najdłuższy (1000 m długości i 25 metrów szerokości) i największy w Polsce snowpark Krynistler, składający się z 20 elementów jibowych o różnym stopniu trudności i 7 elementów typu skocznia.

U stóp Jaworzyny Krynickiej wytyczono kilka tras narciarstwa biegowego o zróżnicowanej długości i różnym stopniu trudności.

Na Jaworzynie Krynickiej funkcjonuje Schronisko PTTK, GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej.

Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej otwarto w 1970 roku i jego ekspozycja prezentuje historię i tradycje związane z uprawianiem turystyki w polskich górach, głównie w Beskidzie Sądeckim, jak również jest poświęcona walkom partyzanckim toczącym się w paśmie Jaworzyny Krynickiej.

Muzeum Turystyki Górskiej

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej znajduje się maszt radiowo-telewizyjny i kilka punktów gastronomicznych.

Jaworzyna Krynicka to miejsce, gdzie wytyczono kilka szlaków turystyki pieszej i rowerowej.

Piesze szlaki turystyczne

czerwony: ze schroniska PTTK na Hali Łabowskiej do rynku, dalej na Jaworzynę Krynicką, przez Krynicę-Zdrój (Główny Szlak Beskidzki)

zielony z Muszyny, poprzez Złockie, Jaworzynę Krynicką i Krynicę (Szlak Wincentego Pola)

Stoki Jaworzyny Krynickiej są dziś zalesione, chociaż dawniej pojawiały się tu liczne polany, użytkowane przez Łemków, które po ich wysiedleniu zaczęły ponownie zarastać.

Spacerując po stokach Jaworzyny Krynickiej można spotkać jaskinie, wychodnie i ostańce, z których chyba najciekawszy jest Diabelski Kamień, będący pomnikiem przyrody nieożywionej.

Diabelski Kamień

Na Jaworzynie Krynickiej drzewostan tworzą buki, jawory, jesiony, wiązy, modrzewie, sosny, jarzębiny, brzozy i olsze.

W obrębie masywu Jaworzyny Krynickiej można spotkać wiele gatunków zwierząt, między innymi duże ssaki, takie jak: jelenie, dziki, sarny, rysie, wilki, a także niedźwiedzie, które wędrują w te tereny ze Słowacji lub Bieszczad.

Zobacz również: Luksusowe hotele w Górach

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl