Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to symboliczne dzieło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, polityka, reformatora i wybitnego mecenasa sztuki.

Historia

Historia tego miejsca sięga 1262 r., kiedy to jazdowski gród książąt mazowieckich zniszczyli najeźdźcy. Stąd rządzili książęta mazowieccy, tu swą rezydencję miały królowa Bona, a następnie Anna Jagiellonka. Zygmunt III Waza rozpoczął budowę Zamku Ujazdowskiego. Powstałe później, na polecenie księcia Stanisława Lubomirskiego, pawilony: Ermitaż i Łaźnia, dały początek późniejszym Łazienkom Królewskim.

Wewnątrz Łaźni umieszczono salę stylizowaną na grotę, w której biło źródełko.

W 1764 r. król Stanisław August na swą letnią rezydencję wybrał właśnie Ujazdów i przy pomocy architektów przekształcił barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie.

Po śmierci Stanisława Augusta Łazienki Królewskie odziedziczył jego bratanek, książę Józef Poniatowski. W 1817 roku Poniatowscy sprzedali rezydencję Carowi Rosji Aleksandrowi I i przez prawie sto lat Łazienki Królewskie pozostawały w carskiej rodzinie Romanowów.

W czasie I wojny światowej Rosjanie wywieźli z Łazienek Królewskich większość dzieł sztuki, które powróciły do kraju dopiero w 1921 r. na mocy traktatu ryskiego. W okresie międzywojennym Łazienki Królewskie pełniły funkcje reprezentacyjne Rzeczpospolitej Polskiej.

Łazienki Królewskie Mapa

Łazienki Królewskie Mapa
Mapa Łazienek Królewskich

Koncerty Chopinowskie

Koncerty Chopinowskie

Koncerty Chopinowskie odbywają się w Łazienkach Królewskich w sezonie letnim, od 19 maja do 29 września 2019 r., w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00.

Koncerty Chopinowskie we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Po raz pierwszy muzyki Chopina pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich można było posłuchać w 1959 r.

Pomnik Chopina

Idea powstania pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich powstała już w 1889 r., czyli w 40 rocznicę jego śmierci. Władze rosyjskie blokowały jednak tę inicjatywę i dopiero w 1926 r. uroczyście odsłonięto pomnik Chopina siedzącego pod złamaną wierzbą.

W roku 1940 pomnik został przez Niemców wysadzony w powietrze, a ponownie stanął w Łazienkach Królewskich w 1958 r.

Łazienki Królewskie były letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś znajdują się tu klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody, gdzie można wypocząć pośród zieleni.

Zabytki Łazienek Królewskich

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Pałac na Wyspie z kolekcją malarstwa to jeden z najcenniejszych zabytków klasycystycznych w Polsce. Inwentarz królewskiej kolekcji dzieł sztuki z 1795 r. obejmuje 2289 prac najważniejszych europejskich artystów XVII iXVIII wieku. Prezentowana dziś w Łazienkach Królewskich kolekcja obrazów Stanisława Augusta liczy 140 dzieł. W czasie II wojny światowej Pałac na Wyspie podpalono i pożar zniszczył dekoracje malarskie, a także  drewniane posadzki. Pozostałe obiekty architektury Łzienek Królewskich uniknęły zniszczenia.

Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Pierwsze odrestaurowane sale Pałacu oddano do użytku w 1960 roku

Stara Oranżeria

Stara Oranżeria
Stara Oranżeria
fot. Waldemar Panów

Stara Oranżeria z Królewską Galerią Rzeźby oraz Teatrem Królewskim, gdzie król przedstawiony jest jako Apollo na kwadrydze i jawi się jako „Słońce” umieszczone w centrum wszechświata. Jest to czytelne odwołanie nie tylko do mitologii i wzorców płynących z Wersalu, ale również do teorii heliocentrycznej.

Teatr Królewski
Teatr Królewski

Królewska kolekcja rzeźby liczyła 563 marmurowe posągi i gipsowe kopie najważniejszych dzieł dawnych mistrzów. Dziś w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich można podziwiać malowidła i zrekonstruowaną królewską galerię rzeźby.

Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki
Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki z oryginalnymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha zaprojektowany dla króla Stanisława Augusta, lecz poźniej przekazany jego bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu. W latach 1958-1970 prowadzono tu tajne, chińsko-amerykańskie rozmowy dyplomatyczne. Tu także 17 sierpnia 1989 r. Lech Wałęsa, Roman Malinowski i Jerzy Jóźwiak zawarli porozumienie o koalicji Solidarności, ZSL i SD.

Wielka Oficyna / Podchorążówka

Podchorążówka
Podchorążówka

Wielka Oficyna, dziś zwana Podchorążówką, dawniej mieściła kuchnie królewskie połączone z pałacem drewnianym gankiem. Przebudowana została w XIX wieku przez warszawskiego architekta Jakuba Kubickiego i przekazana Szkole Podchorążych Piechoty. Stąd właśnie 29 listopada 1830 r. wyruszył do powstania na czele podchorążych Piotr Wysocki. Dziś mieści się tu nowoczesna przestrzeń wystawiennicza Łazienek Królewskich.

Biały Domek

Biały Domek
Biały Domek fot. Czesław Czapliński

Biały Domek wzniesiony przy łazienkowskiej Promenadzie Królewskiej wpisuje się harmonijnie w otaczający krajobraz, a w swym wnętrzu zawiera skomplikowany program ideowy. Król jest tu przedstawiony jako Apollo rządzący idealnym państwem i krainą wiecznej szczęśliwości.

Stara Kordegarda

Stara Kordegarda
Stara Kordegarda

Stara Kordegarda to obiekt, w którym w Łazienkach Królewskich, w XVIII w. stacjonowała straż królewska. Dziś  budynek ten jest miejscem spotkań edukacyjnych, warsztatów, lekcji muzealnych i akcji kulturalnych. Z przestrzeni tej może skorzystać każdy, kto potrzebuje odpoczynku.

Amfiteatr

Amfiteatr fot. Waldemar Panów
Amfiteatr fot. Waldemar Panów

Projektantem tego założenia architektonicznego jest Jan Chrystian Kamsetzer. Budynek nawiązuje do ruin Herculanum i Forum Romanum i zaprojektowany został na wielkie widowiska teatralne odbywające się w Łazienkach Królewskich. Widownia może pomieścić tysiąc widzów.

Belweder

Belweder
Belweder

Belweder – dawna siedziba marszałka Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie światowej mieszkali tu prezydenci RP.

Ogrody Łazienek Królewskich

-ścieżki i alejki wśród drzew, krzewów i kwiatów

-Ogród Królewski

-Ogród Romantyczny

-Ogród Modernistyczny

-Ogród Chiński

-strefa leżakowania obok Nowej Oranżerii dostępna w lecie

Ogrody są czynne codziennie od rana do wieczora, do godz. 22.00, zajmują 76 hektarów.

Najstarsza część ogrodu Łazienek Królewskich pochodzi z XVII / XVIII wieku i powstała na terenie dawnego Zwierzyńca należącego do Stanisława Lubomirskiego. Na wyspie założono pierwszy ogród w stylu włoskim. Za czasów króla Stanisława Augusta zaczęły pojawiać się tu nowe kompozycje o swobodnym układzie drzew i krzewów, w stylu ogrodów angielskich.

W czasach króla wytyczono również główną aleję reprezentacyjną Łazienek, czyli  Promenadę Królewską, biegnącą od Pałacu na Wyspie do Białego Domku. Powstała również Aleja Chińska i Most Chiński, jako nawiązanie do mody na Daleki Wschód.

W 2014 roku w Łazienkach Królewskich otwarto Ogród Chiński z drewnianym pawilonem nad stawem, altaną i kamiennym mostkiem.

W XIX wieku, w Łazienkach Królewskich, poniżej Belwederu, powstał nowy Ogród Romantyczny, ze stawem, wyspą,  Świątynią Sybilli, Świątynią Egipską i Nową Oranżerią. Przy Alejach Ujazdowskich, w Ogrodzie Modernistycznym, ustawiono w 1926 roku pomnik Fryderyka Chopina.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Muzeum mieści się na terenie Łazienek Królewskich w tzw. Koszarach Kantonistów i Stajniach Kubickiego pochodzących z XIX wieku. Zajmuje się ono popularyzacją wiedzy przyrodniczej, tradycji łowiectwa i jeździectwa, a także hodowlą koni na ziemiach polskich.

W Powozowni i w Stajniach Kubickiego znajduje się kilkanaście pojazdów dworskich, takich jak: landolet, mylord, wolant, bryczka wolantowa, buggi, jagdwagen, sanie, kareta coupé i lando.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich stanowi unikat  na skalę europejską. Zgromadzono tu ponad 10 tysięcy eksponatów.

Oświeceniowa tradycja

W Łazienkach Królewskich odbywają się:

-koncerty

-spotkania poetyckie

-spektakle teatralne

-spotkania intelektualistów

-wystawy królewskich kolekcji

-debaty

-konferencje

-festiwale

Edukacja

Muzeum Łazienki Królewskie realizuje program nowoczesnej edukacji. Są tutaj prowadzone zajęcia i warsztaty z wykorzystaniem: animacji kultury, teatru, sztuk plastycznych i arteterapii.

Dla rodzin i dzieci

W Łazienkach Królewskich organizowane są kreatywne spotkania i warsztaty dla całych rodzin, z podziałem na trzy grupy wiekowe dzieci.

Młodzież

Zajęcia plastyczne, akcje i spotkania związane ze sztuką i historią Łazienek Królewskich.

Dorośli i seniorzy

Spotkania w Ośrodku Edukacji Muzealnej to alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania Łazienek Królewskich. Organizowane są tu warsztaty, wykłady, debaty i spotkania.

Przedszkola i szkoły

Dla uczniów proponowane są lekcje muzealne w Łazienkach Królewskich. Warsztaty prowadzą wykwalifikowani edukatorzy muzealni.

Muzeum Dostępne

Muzeum Dostępne to projekt mający na celu dostosowanie oferty edukacyjno-kulturalnej Muzeum Łazienki Królewskie do różnych grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób o indywidualnych potrzebach, czyli dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu:

-wydarzenia tłumaczone są na Polski Język Migowy (PJM)

-wykorzystywana jest audiodeskrypcja

-materiały edukacyjne przygotowywane są jako tyflografika i mapy dotykowe

-spotkania odbywają się w przestrzeniach bez barier architektonicznych

Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich

Miejsce odpoczynku

-wygodne fotele

-dostępne książki i prasa do poczytania

-strefa leżakowania na zewnątrz, przy ładnej pogodzie

Strefa aktywności

-kącik czytelniczy i biblioteczny z gazetami oraz literaturą dla dzieci i dorosłych

-pracownia plastyczna dla dzieci

Strefa zabawy

-piankowe klocki

-gry na spostrzegawczość

-zwierzęce memory

-zabawki edukacyjne

-kopia francuskiej gry Trou Madame

-interaktywne wystawy edukacyjne dla dzieci

Udogodnienia

-przewijak

-kuchenka mikrofalowa

-sieć Wi-Fi

punkt informacyjny

Wstęp do obiektu oraz korzystanie z atrakcji jest bezpłatne.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji Ekologicznej
Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się w pełnym roślin budynku Nowej Palmiarni Łazienek Królewskich. Jest to nowoczesna przestrzeń edukacyjna, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą lub wypocząć.

Przeszklony pawilon Nowej Palmiarni składa się z trzech stref:

-relaksacyjnej z „zieloną biblioteką”

-pracowni ekologicznej

-strefy małego przyrodnika

Strefa relaksacyjna

-bujane gniazda wykonane z bazaltowej skały wulkanicznej

-literatura przyrodnicza dla dzieci i dorosłych

-stacjonarny rower ładujący urządzenia mobilne

Pracownia ekologiczna

-strefa warsztatowa

-dwa duże stoły do pracy

-materiały i pomoce edukacyjne

-mobilne pętle indukcyjne i audioguidy dla osób niepełnosprawnych

Strefa Małego Przyrodnika

-dywan ze sztucznej trawy

-pufy w kształcie pni drzew

-bujaki z naturalnych tworzyw

-ekologiczne układanki

-figurki ptaków

Udogodnienia

-książki i materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

-mikroskopy i zestawy do sporządzania preparatów

-prasy do suszenia roślin

-ekologiczna ładowarka rowerowa do urządzeń mobilnych

-pojemnik na zużyte baterie wraz z testerem baterii

-szatnia

-toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

-szkła i ekrany powiększające

-mobilne pętle indukcyjne

-audioguidy do odtwarzania audiodeskrypcji

-filmy w Polskim Języku Migowym (PJM)

-zdjęcia

Wstęp dla Gości indywidualnych jest bezpłatny.

Dla grup zorganizowanych przygotowano ekowarsztaty:

-Zielone spiżarnie

-Królewski zielnik

Łazienki Królewskie – cennik i bilety

Więcej szczegółów tutaj

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl