Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie. Jan III Sobieski został królem Polski w 1676 roku i prawie od razu zaczął tworzyć letnią rezydencję na wsi, gdzie będzie mógł wypocząć na łonie przyrody. Kupił więc pobliską wieś, Milanów i nadał jej nazwę Villa Nova. My dziś nazywamy to miejsce Wilanów.

Znajdował się tu ziemiański dwór, który król postanowił przebudować na barokową rezydencję.

Kolejna właścicielka, Elżbieta Sieniawska, dobudowała do Pałacu w Wilanowie dwa skrzydła boczne, a za czasów Izabeli Lubomirskiej powstała tu tzw. Łazienka Marszałkowej.

 

Szukasz luksusowego hotelu w Warszawie? Sprawdź naszą ofertę

Spis treści

Zwiedzanie TRASA 1

Sala Biała

W 1730 roku Pałac w Wilanowie dzierżawił król August II Mocny i wtedy powstało to  najbardziej okazałe wnętrze, czyli Sala Biała. Zgromadzono w nim wizerunki kolejnych właścicieli i osób związanych z Pałacem w Wilanowie.

Sala Biała

Galerie ogrodowe

Dawne krużganki Pałacu w Wilanowie to dziś Galerie: Północna i Południowa. Umieszczone tu freski Michelangela Palloniego ukazują perypetie miłosne Amora i Psyche, co nawiązuje do uczucia łączącego Jana Sobieskiego i Marysieńkę. Dziś mieści się tu Lapidarium.

Apartamenty króla Jana III

Należą tu: Biblioteka, Antykamera, Sypialnia, Gabinet Chiński i Garderoba. Bogaty księgozbiór króla przeniesiony został z Biblioteki Pałacu w Wilanowie do jego rodowej posiadłości w Żółkwi, a tutaj zachował się, umieszczony na suficie i ścianach, tematyczny katalog książek. Pod każdym portretem tu umieszczonym znajdował się regał z tematycznie odpowiadającymi mu książkami. Podłoga z trójbarwnego marmuru pochodzi z czasów Jana III i wykorzystuje efekt iluzji

pałac w wilanowie Apartamenty króla Jana III

Antykamera to dawny przedpokój, gdzie oczekiwano na rozmowę z królem.

Takie spotkania mogły się też odbywać w Sypialni, a wystrój wnętrz potwierdzał pozycję władcy. Dekoracje sufitów Antykamery i Sypialni Króla należą do najcenniejszych zabytków baroku w Polsce.

W alkierzu Pałacu w Wilanowie znajdują się Garderoba i Gabinet Chiński, gdyż od XVII wieku panowała w Europie moda na tzw. chinoiserie. Dzisiejszy wystrój Gabinetu Chińskiego pochodzi z czasów Augusta II Mocnego.

Gabinet Holenderski

W Gabinecie Holenderskim prezentowano dzieła Rembrandta i innych holenderskich mistrzów. Obecny wystrój, z wykorzystaniem malarstwa iluzjonistycznego, pochodzi z czasów króla Augusta II. 

Wielka Sień

Było to pomieszczenie reprezentacyjne Pałacu w Wilanowie, wykorzystywane jako jadalnia.

Apartamenty królowej Marii Kazimiery

Dawny apartament królowej w Pałacu w Wilanowie tworzą: Antykamera, Sypialnia, Gabinet al Fresco, Antygabinet i Gabinet Zwierciadlany. Układ pomieszczeń jest tu symetrycznym odbiciem apartamentów króla. Przedstawiona na plafonie w Sypialni bogini Flora przywołuje na myśl samą królową Marię Kazimierę.

W Gabinecie Zwierciadlanym plafon zawiera kryptoportrety Marii Kazimiery i jej synów.

Gabinet „al fresco” zachował oryginalne XVII-wieczne malowidła ścienne, odsłonięte  dopiero w 1955 roku.

Muzeum Potockich

Stanisław Kostka Potocki był właścicielem Wilanowa w latach 1799–1821. W 1805 roku udostępnił dla ludności, mieszczącą się w Pałacu w Wilanowie, własną kolekcję dzieł sztuki.

W Gabinecie Etruskim i w Lapidarium eksponowano starożytności. Dziś znajduje się tu ponad 100 waz antycznych pochodzących z Italii, Etrurii i Aten.

Prezentowano tu również malarstwo włoskie, francuskie, flamandzkie i niemieckie.

Gabinety Starożytności prezentują bogatą kolekcję waz i zbiorów egipskich.

pałac w wilanowie

Zwiedzanie TRASA 1

Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej

Przedpokój, Salon Bawialny, Złota Sypialnia oraz Pawilon Kąpielowy to dawne prywatne pokoje marszałkowej Izabeli Lubomirskiej, urządzone zgodnie z najnowszymi trendami ówczesnej mody. Lubomirska była właścicielką Pałacu w Wilanowie w latach 1771–1799.

Powstał wtedy Pawilon Kąpielowy z marmurową, wolnostojącą wanną.

Pokoje Chińskie i Myśliwskie

Dekoracje Pokoi Chińskich pochodzą z lat 80. XIX wieku, kiedy był to prywatny apartament właścicieli Pałacu w Wilanowie. Dziś, tak jak dawniej, znajdują się tu meble w stylu chińskim, a także kolekcja sztuki dalekowschodniej. Pokoje te nawiązują do dawnych gabinetów osobliwości.

Pokoje Myśliwskie nawiązują do wystroju dawnych pałacyków myśliwskich. W XIX wieku mieścił się tutaj gabinet Augusta Potockiego, pasjonującego się myślistwem.

Ceramika i szkło europejskie prezentowane są w sąsiedniej Sieni.

Kolekcja sreber prezentuje przedmioty użytkowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX w.

Galeria Magazynowa

Galeria mieści się w budynku przylegającym do południowego skrzydła Pałacu w Wilanowie i prezentuje dzieła sztuki złotniczej, tkaniny ścienne z apartamentów królewskich, przedmioty dalekowschodnie, emaliowane, porcelanę, a także akwarele.

Pokoje mieszkalne na półpiętrze

Przedpokój, Pokój Średni i Pokój Cichy to pomieszczenia o charakterze mieszkalnym. Pokój Średni był przeznaczony dla dzieci królewskich, a drewniany strop zdobią tu  polichromie z herbami Jana III i Marii Kazimiery. Pokój Cichy znajduje się nad Sypialnią Króla i był używany jako apartament gościnny.

Pokoje Locciego

To dwa narożne gabineciki Augustyna Locciego, nadwornego sekretarza króla. Zachowały się tu XVII-wieczne stropy belkowe.

Gabinet Farfurowy i Gabinet o Trzech Oknach

Gabinet Farfurowy i Gabinet o Trzech Oknach pełniły funkcje pomieszczeń mieszkalnych. Gabinet Farfurowy, nazywany jest tak ze względu na fajansowe płytki, pochodzące z 1690 roku i pokrywające ściany, a zdobione scenami rodzajowymi.

Sala Uczt

Sala Uczt wybudowana została jeszcze za życia Jana III i pełniła funkcje reprezentacyjne, widokowe, a nawet sali bilardowej.

Fasada

Fasada Pałacu w Wilanowie od strony dziedzińca ma charakter oficjalny i posiada triumfalny program ikonograficzny.

Fasada od strony ogrodu dostępna była mniej licznemu gronu odbiorców i zawiera prorocze treści chwały Rzeczypospolitej pod rządami Sobieskich.

Ciekawostki

-Słynny astronom, Jan Heweliusz, nazwał odkrytą przez siebie konstelację gwiezdną „Scutum Sobiescianum” („Tarcza Sobieskiego”). Jest ona złożona z 7 gwiazd, co symbolizuje ówczesną (w 1684 roku) rodzinę Sobieskich: Jana i Marię Kazimierę oraz pięcioro ich dzieci: Jakuba, Teresę, Aleksandra, Konstantego i Jana.

-Jan III wraz z budową Pałacu w Wilanowie, zakładał piękne ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi i zwierzyniec.

-Król osobiście doglądał roślin, sadził drzewa, a potem spędzał w ogrodach długie godziny.

-Jan III zmarł w Pałacu w Wilanowie. Epoka Jana III uznawana była za ostatni moment chwały i potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Zespół pałacowo-ogrodowy

Letni Pałac w Wilanowie króla Jana III wraz z rozległym barokowym założeniem krajobrazowym ma dziś 45 hektarów. Oprócz zabudowań znajdują się tu ogrody i parki: Ogród Północny, Ogród barokowy z dwoma tarasami, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe: Północny i Południowy oraz Oranżeria.

Przedpole

Obszar przed dziedzińcem Pałacu w Wilanowie to kwatery z roślinnością i kilkoma zabudowaniami: symbolicznym Mauzoleum Potockich, Domkiem Dozorcy (kasa Muzeum), Domkiem Lanciego i Szenicówką (Villa Intrata).

Dziedziniec

Przed Pałacem w Wilanowie znajduje się rozległy owalny trawnik (gazon) otoczony drogą dojazdową. Magnolie i lipa drobnolistna są ozdobą tego miejsca.

Ogród Północny

Obecny ogród przy Pałacu w Wilanowie powstał w miejscu dawnego ogrodu fruktyfikującego, w którym król Jan III uprawiał drzewa owocowe, warzywa i zioła. W zachodniej części ogrodu znajduje się, służący do wypoczynku, Gaj Akademosa, zaprojektowany w połowie XIX wieku.

pałac w wilanowie Ogród Północny

Ogród barokowy

Najstarsza część założenia podzielona jest na taras górny i dolny, biegnący w kierunku Jeziora Wilanowskiego.

Taras górny nawiązuje do XVII-wiecznego układu, gdzie oprócz barokowej rośliności, znajdują się także drzewka pomarańczowe i egzotyczne rośliny w dębowych donicach.

Taras dolny to cztery geometryczne kwatery z alejkami kierującymi się w stronę Jeziora Wilanowskiego, wzdłuż którego biegnie spacerowa promenada.

Ogród Różany

Ogród Różany również założony został na miejscu dawnych ogrodów fruktyfikujących. Kwatery obwiedzione są tu niskimi żywopłotami z bukszpanu i obsadzone historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich.

Park krajobrazowy południowy

Pod koniec XVIII w., w miejscu dawnego folwarku króla Jana III, powstał angielsko-chiński ogród w stylu krajobrazowym, który został przez następnych właścicieli powiększony i wzbogacony o ceglany mostek, kaskadę, kolumnę z krzyżem maltańskim, obelisk z urną, kamień pamiątkowy i sarkofag. Zachowały się tu również zabudowania dawnego folwarku: Dom Podstarościego i Holendernia. To właśnie tutaj rosną najstarsze w parku, 200-letnie dęby.

Park krajobrazowy północny

Za czasów Stanisława Kostki Potockiego park został powiększony i nazwany Morysinem. Na różnorodnym terenie usytuowano obiekty, mające przypominać odległe czasy, m.in. : Altanę chińską, Most rzymski, czy Pomnik Bitwy Raszyńskiej.

Ogród przy Oranżerii

Przylegający do Oranżerii ogród założony został na miejscu drewnianego kościoła i  cmentarza.

Rezerwat przyrody Morysin

Nazwa pochodzi od imienia wnuka Stanisława Kostki Potockiego – Maurycego, zwanego Morysiem. Utworzono tu rezerwat, który chroni walory przyrodnicze tego miejsca. Rozwinęły się tutaj cenne zbiorowiska leśne zwane łęgami. Tworzą one doskonałe siedliska dla grzybów, owadów i ptaków.

Jan Sobieski miał tu swój zwierzyniec, gdzie hodował daniele, polował i wypoczywał.

Stanisław Kostka Potocki wraz z żoną Aleksandrą założyli tu romantyczny park.

Lekcje muzealne

Lekcje muzealne w Pałacu w Wilanowie to spotkania ze sztuką, historią, kulturą, naturą i tradycją.

LEKCJE HISTORYCZNE

Zajęcia prowadzone są w wybranych częściach ekspozycji stałej Pałacu w Wilanowie.

WARSZTATY HISTORYCZNE

To zajęcia pogłębiające wiedzę z wybranego tematu. Odbywają się w sali, namiocie edukacyjnym, bądź na ekspozycji muzealnej

LEKCJE PRZYRODNICZE

Uczestnicy poznają tajemnice zwierząt i roślin, a także wykonują proste eksperymenty. Zajęcia prowadzone są w plenerze i w sali edukacyjnej.

WARSZTATY PRZYRODNICZE

Poszerzają i łączą wiedzę o przyrodzie z zabawą.

WARSZTATY REKONSTRUKCYJNE

Rozmaite aspekty życia w dawnej Polsce są odtwarzane poprzez zajęcia z kaligrafii, drukarstwa i gotowania staropolskich potraw.

Aktywności dla dorosłych

To spacery tematyczne i warsztaty dla dorosłych, zainteresowanych życiem w Pałacu w Wilanowie.

Dla uczniów i nauczycieli

-materiały e-learningowe

-multimedialne podręczniki online
-filmy

-multimedia

-scenariusze lekcji

Zajęcia prowadzone w Pałacu w Wilanowie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tematy zajęć i warsztatów

Królewska rodzina (3–6 lat)

–język polski i angielski
–zajęcia i materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu

Zajęcia opowiadają o członkach rodziny królewskiej i warunkach życia w Pałacu w Wilanowie.

Zwierzaki, stwory i potwory (3–6 lat)

Zajęcia w towarzystwie ukrytych w dekoracjach sfinksów, centaurów i innych stworów, a także „znikostworów” wykonanych własnoręcznie z włóczki.

Wizyta u króla (6–12 lat)

–zajęcia w języku polskim i angielskim
–zajęcia i materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Zwiedzanie komnat króla Jana w Pałacu w Wilanowie, zagadka książek królewskiej biblioteki, a także stroje z epoki: żupan i kontusz, to tylko niektóre atrakcje tych zajęć.

Wizyta u królowej (6–12 lat)

–zajęcia i materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Zajęcia pomogą odpowiedzieć na pytania: Czym zachwycała królowa Marysieńka, czym się martwiła, a czym cieszyła?

Pierwsza gwiazdka (6–12 lat)

–zajęcia sezonowe

Zajęcia opowiadające o tradycjach bożonarodzeniowych, o tym, skąd przybyła choinka i dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty, a także o historii narodzin Jezusa, przedstawionej na obrazach w Pałacu w Wilanowie.

Król wojownik (8–11 lat)

Spacery po królewskich komnatach Pałacu w Wilanowie, które ukazują zwycięstwa króla Jana III, broń, którą walczył i zbroję, którą nosił.

Obyczaje w dawnej Polsce (10–12 lat)

Opowieść o życiu w dawnej Rzeczpospolitej, w trakcie której wyjawi się tajemnica, jak   wiązać pas kontuszowy i czy strój szlachecki był wygodny.

Mitologiczny kod Wilanowa (10–12 lat)

Opowieść o antycznych bogach i herosach umieszczonych na malowidłach i dekoracjach Pałacu w Wilanowie. Jest to podsumowanie materiału szkolnego z zakresu mitologii starożytnej Grecji i Rzymu.

Jak w sarmackim zegarku (12–15 lat)

Wspólne poznawanie sposobów pomiaru czasu w przeszłości, na podstawie kolekcji  zegarów, zgromadzonej w Pałacu w Wilanowie.

Wnętrza pałacu i ich symbolika (13–19 lat)

–zajęcia w języku polskim i angielskim
–zajęcia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Celem zajęć jest poznanie treści przekazanych jezykiem sztuki w dekoracjach Pałacu w Wilanowie.

Na sarmackim dworze (13–19 lat)

Dekoracje Pałacu w Wilanowie, przedmioty i elementy stroju staropolskiego opowiadają o ziemiańskich upodobaniach króla Jana III.

Wilanów perłą baroku (13–19 lat)

Pałac w Wilanowie to perła polskiego baroku. Zajęcia wprowadzają w tajniki sztuki epoki króla Jana III.

Zakochany król i królowa (15–19 lat)

–zajęcia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Pałac w Wilanowie językiem sztuki opowiada o miłości Jana III i Marii Kazimiery. Zachowane listy, freski o treści mitologicznej i dekoracje pałacu pozwalają poznać dawne  zwyczaje ślubne, kanony urody i afrodyzjaki.

Bursztynowa korona (4–7 lat)

Legenda mówi, że król Jan III otrzymał kiedyś koronę z bursztynu, wykonaną przez gdańskiego artystę. Zajęcia pozwalają poznać bursztyn, a także wykonać koronę ze złotego kartonu i drogocennych kamieni.

Królewskie zabawy w królewskich ogrodach Pałacu w Wilanowie (4–7 lat)

Zajęcia plenerowe przybliżające dawne gry, zabawy i rozrywki dworskie.

Podróże w karecie Jana III (4–9 lat)

Opowieści i rebusy o podróżach pary królewskiej, a także samodzielne wykonanie królewskich karet.

Raz, dwa, trzy! W górę patrzysz ty! (6–9 lat)

Podczas zajęć uczestnicy odkrywają tajemnice ukryte w zdobieniach sufitów Pałacu w Wilanowie. Młodsze dzieci (6–8 lat) tworzą gipsowy magnes, a starsze (9–12 lat) wykonują kolaż i projektują plafon.

Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III (6–12 lat)

Uczestnicy poznają modę XVII wieku i rozpoznają tkaniny po fakturze i splocie nitek, a także projektują strój damski lub męski.

Zbuduj dwór (10–12 lat)

Zajęcia opowiadają o rodzajach dworów i ich wyposażeniu, a także o życiu codziennym w gospodarstwie ziemskim. Uczestnicy projektują i wykonują z klocków dwór.

Inspirowane naturą – warsztaty rzeźbienia w mydle (10–12 lat)

Warsztaty przybliżają świat roślin i zwierząt Pałacu w Wilanowie, ukryty w dekoracjach, a także pozwalają na samodzielne próby rzeźbienia.

Ceramiczne piecuchy (10–15 lat)

Uczestnicy poznają wyroby z biskwitu, fajansu, kamionki, majoliki i porcelany zgromadzone w Pałacu w Wilanowie oraz sami ozdabiają flizę.

Opowiem o królu (13–19 lat)

Warsztaty pozwalają na stworzenie własnego filmu o wizycie w Pałacu w Wilanowie.

-należy posiadać własny smartphon

Król ogrodnik (3–9 lat)

–zajęcia i materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu
–zajęcia plenerowe

W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady tworzenia ogrodu barokowego.

Zielona wyprawa (3–9 lat)

–zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim

–zajęcia dostosowane do osób niepełnosprawnych

–zajęcia plenerowe

Uczestnicy poznają rośliny i zwierzęta wilanowskich ogrodów, a także przystosowania zwierząt do życia na lądzie i w wodzie.

Wilanowski mikrokosmos (9–12 lat)

–zajęcia okolicznościowe (dostępne do 16 października 2019 r.)

–zajęcia odbywają się w pałacu i w plenerze

Podczas zajęć uczestnicy odnajdą zdobienia przedmiotów użytkowych w postaci owadów, a następnie w ogrodach poszukają prawdziwych owadów.

Wilanowskie obserwatorium przyrody (10–15 lat)

–zajęcia plenerowe

–zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim

–zajęcia dostosowane do osób niepełnosprawnych

Podczas zajęć uczestnicy obserwują rośliny i zwierzęta mieszkające w wilanowskich ogrodach.

Zajęcia proponowane jako uzupełnienie materiału szkolnego o tematyce przyrodniczej.

Na łowy z rarogiem, arkebuzem i… lornetką (13–19 lat)

–zajęcia i materiały edukacyjne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu
–zajęcia plenerowe

Uczestnicy poznają myśliwskie pasje króla Jana III i współczesne sposoby na bezkrwawe łowy.

Królewski żywioł – kultura i natura w rezydencji wilanowskiej (13–19 lat)

–zajęcia plenerowe

Zajęcia są uzupełnieniem wiedzy z zakresu ochrony przyrody.

Style w ogrodach (16–19 lat)

–zajęcia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
–zajęcia plenerowe

Zajęcia ukazują różne typy założeń ogrodowych. 

Guzikozwierzaki (4–9 lat)

–zajęcia plenerowe

Wycieczka do parku, w czasie której uczestnicy spotkają mieszkające tam zwierzęta, a później wykonają z kolorowych guzików własne zwierzaki.

Spotkanie z wydrą Robakiem (4–9 lat)

–zajęcia plenerowe

Opowieść o wydrze zwanej Robakiem, mieszkającej w Pałacu w Wilanowie w czasach Jana III.

Tajemniczy ogród (6–9 lat)

–gra terenowa

–zajęcia plenerowe

Uczestnicy wyposażeni w mapy szukają przyrodniczych ciekawostek ogrodu krajobrazowego.

Przyrodnicze abecadło (6–12lat)

–zajęcia plenerowe

Zajęcia omawiające zagadnienia przyrodnicze.

Świat filtrującej dafni (10–15 lat)

–zajęcia plenerowe

Są to warsztaty poświęcone organizmom żyjącym w wodzie, a także właściwościom  fizyko-chemicznym Jeziora Wilanowskiego.

Oferta obowiązuje w roku 2019.

Warsztaty kulinarne

W staropolskiej kuchni – warsztaty kulinarne

W trakcie warsztatów można poznać kuchnię staropolską, która była pełna zagadek i niecodziennych połączeń smakowych. Pod okiem profesjonalnych kucharzy, uczestnicy przygotowują dania, według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich, co kończy się wspólnym biesiadowaniem.

TERMINY: poniedziałki, wtorki i środy, godz. 9.30 i 13.00, przez cały rok

Święta w staropolskiej kuchni – warsztaty kulinarne

Podczas warsztatów uczestnicy poznają staropolskie potrawy świąteczne i pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotowują dawne świąteczne dania. Warsztaty kończą się wspólnym biesiadowaniem.

TERMINY: poniedziałki, wtorki i środy, godz. 9.30 i 13.00, od 25 marca do 19 kwietnia, od 18 listopada do 14 grudnia

Przy królewskim stole -warsztaty kulinarne i savoir-vivre’u

Uczestnicy przygotowują potrawy, które kiedyś trafiały na królewski stół i poznają zasady savoir-vivre’u panujące przy stole w XVII w.. Zajęcia kończą się wspólną ucztą.

TERMINY: poniedziałki, wtorki i środy, godz. 9.30 i 13.00, od 1 marca do 14 grudnia

Smaki Warszawy – warsztaty kulinarne

Potrawy warszawskie lat 20. i 30. XX wieku i podróż po lokalach dawnej Warszawy, to tematyka tych warsztatów. Pod okiem profesjonalnych kucharzy powstaną dania według przepisów z początku XX w.

TERMINY: poniedziałki, wtorki i środy, godz. 9.30 i 13.00, od 1 marca do 14 grudnia

Przy stole – o kulturze i historii – warsztaty savoir-vivre’u

Warsztaty o zasadach dobrego zachowania się przy stole.

TERMINY: czwartki, godz. 9.30 i 13.00, przez cały rok

Zajęcia dla dorosłych

Spacery tematyczne prowadzone są przez edukatorów muzealnych i wzbogacone o specjalnie opracowane materiały dydaktyczne.

Tematy spacerów

Historia i symbolika pałacowych wnętrz

Uczestnicy poznają Pałac w Wilanowie, jego historię, artystów i słynnego właściciela, króla Jana III.

Spacer odbywa się na 1 lub 2 trasie zwiedzania Pałacu w Wilanowie.

Kultura sarmacka

Poznając wnętrza rezydencji królewskiej, uczestnicy odkrywają barwne zwyczaje Sarmatów.

Opowieści z pałacowych fasad

Uczestnicy odkrywają treści, marzenia, sukcesy i poglądy twórców i zleceniodawców fasady Pałacu w Wilanowie.

Ogrody Wilanowa

Zajęcia prezentują typy założeń ogrodowych na przykładzie ogrodów wilanowskich i wzbogacone są o materiały dydaktyczne.

Informacje organizacyjne:

-spacery trwają do 90 min

-spacery odbywają się w godzinach otwarcia pałacu i parku

-spacery nie wiążą się ze zwiedzaniem całego pałacu i parku

Tematy warsztatów

W Scriptorium Villa Nova

–warsztaty kaligraficzne

–zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim

Uczestnicy próbują napisać tekst pismem angielskim, powszechnym w czasach króla Jana III, używając gęsich piór i stalówek.

Sekrety kuchmistrzowskie

–warsztaty kulinarne

–zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
–zajęcia dostępne dla osób niepełnosprawnych

Warsztaty kulinarne zdradzają tajniki kuchni królewskiej.

Apetyt na Warszawę – kuchnia dwudziestolecia międzywojennego

–zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
–zajęcia dostępne dla grup osób niepełnosprawnych

Opowieść o międzywojennych tradycjach kucharskich stolicy. Uczestnicy przygotowują dania z początku XX wieku.

Wynajem przestrzeni

Pałac w Wilanowie oferuje możliwość wynajęcia wnętrz i ogrodów na organizację różnorodnych spotkań i wydarzeń, takich jak: konferencje, szkolenia, gale, koncerty, spotkania biznesowe, imprezy firmowe czy uroczyste kolacje.

Ogród różany

Ogród różany – ogród włoski w typie giardino segreto (wł. ogród tajemny)

Powierzchnia: 2475 mkw.
Maksymalna liczba osób: 150

Angielski park krajobrazowy

Angielski park krajobrazowy – urocze zakątki i romantyczne budowle nad Jeziorem Wilanowskim.

Powierzchnia: 1650 mkw.
Maksymalna liczba osób: 400

Villa Intrata

Villa Intrata – dworek z początku XX w., składający się z reprezentacyjnych sal na parterze, oranżerii, salonu kominkowego w podziemiach oraz pomieszczeń na piętrze.

Powierzchnia: 355 mkw.
Maksymalna liczba osób: 350

Wydarzenia mogą być uświetnione staropolskim menu lub pokazami rekonstrukcji historycznych.

Sale konferencyjne

pałac w wilanowie Sale konferencyjne

-stół konferencyjny wykonany z płyty meblowej laminowanej, pokrytej lakierem bezbarwnym, blat złożony z 8 modułów, w kolorze venge

-stół wyposażony jest w 24 otwory montażowe do multifonów

-system modułowy zapewnia elastyczność aranżacji

-możliwy układ: linearny, zamknięty, w kształcie litery U lub w kącie rozwartym

-istnieje możliwość wypożyczenia stołu w pałacu (w Sali Białej) lub dowozu we wskazane miejsce

Maksymalna liczba miejsc przy stole: 26
Wymiary: 3×7 m, wysokość 75 cm, szerokość blatu 1 m
Koszt wynajmu: 2000 zł netto / 24 godz. + koszt montażu/demontażu
(ustalany indywidualnie)

Oranżeria

Oranżeria – budynek przeznaczony do organizacji ekspozycji czasowych i eventów

Powierzchnia: 516 mkw.
Maksymalna liczba osób: 300/500

Wystawy

Sekrety sekretery

„Sekrety sekretery” – to wystawa trzech sekreter wykonanych na początku XVIII wieku w typie mebli angielskich. W takich meblach gustowała Elżbieta Sieniawska, właścicielka Pałacu w Wilanowie.

Meble tego typu ukrywały przed niewtajemniczonymi swoje wnętrze i zawartość (listy, dokumenty, księgi rachunkowe).

Na wystawie prezentowany jest film przedstawiający wysuwanie i wsuwanie szuflad, a także otwieranie i zamykanie drzwiczek i tajnych skrytek.

Wystawa mieści się w Przedpokoju Marszałkowej Lubomirskiej w Pałacu w Wilanowie.

Wstęp wraz z zakupionym biletem do Pałacu w Wilanowie.

Czwartek – dzień bezpłatnego wstępu do pałacu i parku.

Na ekspozycji w Pałacu (trasa 2), prezentowane są jeszcze trzy sekretery:

-w Salonie Marszałkowej Lubomirskiej – rokokowa sekretera saska

-w Gabinecie Marszałkowej Lubomirskiej – niewielka sekretera

-w Pokoju Chińskim – sekretera saska kryta czerwoną laką

Leonardiana w kolekcjach polskich

Wystawa „Leonardiana w kolekcjach polskich” – w przygotowaniu, ukaże:

-metody i wyniki badań obrazów oraz sposoby oceny ich wieku

kolekcję wilanowską obrazów wiązanych z kręgiem Leonarda, która pochodzi m.in. z zakupu Stanisława Kostki Potockiego

-dyskusję na temat autorstwa wilanowskiego obrazu „Salvator Mundi”

-termin wystawy: 3 lipca – 30 listopada 2020 r.

Elżbieta Sieniawska. Królowa bez korony

Wystawa „Elżbieta Sieniawska. Królowa bez korony” – w przygotowaniu

W 2020 r. przypada 300 rocznica zakupu dóbr wilanowskich przez Elżbietę z Lubomirskich Sieniawską.

Na wystawie prezentowane są liczne materiały źródłowe dotyczące Elżbiety Sieniawskiej (listy, dokumenty, inwentarze, itp.).

Wystawa składać się będzie z pięciu części:

-”Historia” życia Elżbiety Sieniawskiej i jej rodziny

-”Rezydencje Sieniawskich w Rzeczypospolitej”

-”Pani swojego czasu” – część wystawy poświęcona sprawom gospodarczym i sądowym, a także życiu codziennemu, rozrywkom i zdrowiu Elżbiety Sieniawskiej.

-część wystawy „Dla duszy i dla sławy” opowiada o opiece Sieniawskiej nad kościołami i klasztorami

-”Córka – Maria Zofia z Sieniawskich Czartoryska” to opowieść o córce pozostającej w cieniu matki

Film „Zaginione miejsca” pokazuje miejsca na mapie dawnej Rzeczypospolitej, związane z Elżbietą Sieniawską.

Powstają tu dwie przestrzenie edukacyjne, przeznaczone do indywidualnych zabaw edukacyjnych i zajęć edukacyjnych dla grup.

Koncerty

Koncerty odbywające się w Pałacu w Wilanowie cechują: starannie dobrany repertuar muzyczny, wybitni kompozytorzy, dawne instrumenty, utalentowani wykonawcy, a także klimat samego Pałacu.

Pałac w Wilanowie bilety i cennik

KUP BILET

Pałac w Wilanowie adres

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa, 02-958

> (otwiera się na nowej zakładce)”>Odwiedź stronę www >>

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl