Palmiarnia Gliwice

Miejska Palmiarnia Gliwice usytuowana jest przy ul. A. Fredry, na terenie parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach.

W nowoczesnym budynku o powierzchni 2000 m2 rośnie prawie 6000 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 120 lat.

Palmiarnia Gliwice jest trzecim pod względem wielkości budynkiem tego typu w Polsce i została podzielona na pięć pawilonów tematycznych w których, oprócz egzotycznych roślin, znajdują się również terraria z gadami i liśćcami, akwaria z żółwiami i płaszczkami oraz klatki z egzotycznymi ptakami.

Palmiarnia Gliwice

Można tu podziwiać rośliny cytrusowe i przyprawowe takie jak pieprz, cynamon i kardamon oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk.

Historia

Pierwsze szklarnie na terenie Parku Chopina w Gliwicach skonstruowano już około roku 1880. Obecna Palmiarnia Gliwice powstała w 1924 i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana.

Na początku działalności wśród roślin znajdowała się też kolekcja palm, z których trzy (Feniks kanaryjski) do dziś rosną w pawilonie historycznym.

Gliwice Palmiarnia wraz z otaczającym ją parkiem stała się „zielonymi płucami” Śląska. Nie ominęły jej jednak zniszczenia wojenne.

W zimie 1945 roku Palmiarnia Gliwice została zdewastowana, a mróz zniszczył prawie całą kolekcję roślin. Ponownie otwarta została w 1947 roku.

Pogarszający się na przestrzeni lat stan techniczny obiektów wymusił całkowitą modernizację Palmiarni.

Powierzchnia Palmiarni Gliwice wzrosła po remoncie do 2000m2, a najwyższy pawilon ma dziś wysokość 22 metrów.

Palmiarnia Gliwice

Pawilony

pawilon I – rośliny użytkowe

Panujący w tym pawilonie subtropikalny klimat odpowiada zgromadzonym tu roślinom, których wspólną cechą jest ich użyteczność dla człowieka.

pawilon II – rośliny tropikalne

Nie zauważymy tu wpływu pór roku na rozwój roślin, gdyż zgromadzone w tym pawilonie okazy nie przechodzą okresu spoczynku. Tak jak w naturze, jest tu wilgotne powietrze i panuje dość wysoka temperatura. Zgromadzone rośliny tworzą tzw. „piętra”, co jest cechą charakterystyczną tropikalnych lasów deszczowych. Kaskada i oczko wodne dodają uroku temu miejscu, a piranie, pielęgnice pawiookie i sumy afrykańskie urozmaicają pobyt w Palmiarni Gliwice.

pawilon III – historyczny

Zgromadzono tu najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin Palmiarni Gliwice: palmy – Feniksy kanaryjskie mające już ponad 120 lat. W oczkach wodnych rosną tu papirusy i pandany.

Tutaj Goście mogą odpocząć w altance i przysiąść na ławeczkach.

pawilon IV – sukulenty

W tym pawilonie jest utrzymywana niska wilgotność powietrza i podłoża, gdyż wszystkie obecne tu rośliny łączy wspólna cecha, jaką jest zdolność do gromadzenia wody. Najliczniej reprezentowana jest tutaj rodzina kaktusów – 2000 sztuk. Są między nimi 8-metrowe cereusy i kilkunastomilimetrowe litopsy, tzw. żywe kamienie.

pawilon V – akwarystyczny

Prezentowane są tu cztery środowiska słodkowodne i kilkadziesiąt gatunków ryb. Największy zbiornik, o pojemności 60 000 litrów, przedstawia środowisko Amazonki, pozostałe mają pojemność od 11 000 do 13 000 litrów każdy.

Amazonia

Różnorodność gatunkowa i bogactwo środowiska południowoamerykańskiej Amazonii fascynuje badaczy od dawna.

W dzisiejszych czasach trwa walka o zachowanie tych „zielonych płuc” świata.

Można tu zobaczyć egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu i suma czerwonopłetwego.

Tanganika

To najdłuższe jezioro świata i drugie po Bajkale pod względem głębokości leży w Afryce Wschodniej. Jego izolacja spowodowała, że większośc zwierząt, które je zasiedla to endemity.

Polskie rzeki

Rodzime siedlisko wielu gatunków fauny i flory pokazane na ekspozycji ma podnieść poziom świadomości i zwiększyć potrzebę dbania o środowisko naturalne i gatunki w nim występujące. Można tu zobaczyć między innymi pstrągi, miętusy, okonie i karasie.

Rzeki Azji południowo-wschodniej

Azja Południowo – Wschodnia jest zieloną i wilgotną krainą o bardzo zróżnicowanym środowisku wodnym. Większość roślin i ryb hodowanych w naszych akwariach domowych pochodzi właśnie z Azji.

Ścieżka dydaktyczna

Program „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych” daje możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą.

Na terenie pawilonów ekspozycyjnych wytyczona została interaktywna ścieżka edukacyjna i wyodrębnione zostały punkty, w których można dotknąć ciekawych roślin.

Po zakończeniu zajęć grupa otrzymuje certyfikat.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo: podjazd, winda, toaleta.  

Palmiarnia Gliwice – czas zwiedzania to około 1,5 godz.

Palmiarnia Gliwice cennik biletów

Palmiarnia Gliwice cennik biletów
Palmiarnia Gliwice cennik biletów

Palmiarnia Gliwice – cennik zajęć edukacyjnych

Palmiarnia Gliwice parking dla samochodów osobowych znajduje się w pobliżu obiektu, a dla autokarów wzdłuż ul. A. Fredry.

Palmiarnia Gliwice godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku  9.00-18.00

Wirtualne zwiedzanie Palmiarni Miejskiej

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl