Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to najwyższy i najbardziej...
czytaj więcejMiejska Palmiarnia Gliwice usytuowana jest przy ul. A. Fredry, na terenie parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach.
W nowoczesnym budynku o powierzchni 2000 m2 rośnie prawie 6000 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 120 lat.
Palmiarnia Gliwice jest trzecim pod względem wielkości budynkiem tego typu w Polsce i została podzielona na pięć pawilonów tematycznych w których, oprócz egzotycznych roślin, znajdują się również terraria z gadami i liśćcami, akwaria z żółwiami i płaszczkami oraz klatki z egzotycznymi ptakami.
Można tu podziwiać rośliny cytrusowe i przyprawowe takie jak pieprz, cynamon i kardamon oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk.
Pierwsze szklarnie na terenie Parku Chopina w Gliwicach skonstruowano już około roku 1880. Obecna Palmiarnia Gliwice powstała w 1924 i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana.
Na początku działalności wśród roślin znajdowała się też kolekcja palm, z których trzy (Feniks kanaryjski) do dziś rosną w pawilonie historycznym.
Gliwice Palmiarnia wraz z otaczającym ją parkiem stała się „zielonymi płucami” Śląska. Nie ominęły jej jednak zniszczenia wojenne.
W zimie 1945 roku Palmiarnia Gliwice została zdewastowana, a mróz zniszczył prawie całą kolekcję roślin. Ponownie otwarta została w 1947 roku.
Pogarszający się na przestrzeni lat stan techniczny obiektów wymusił całkowitą modernizację Palmiarni.
Powierzchnia Palmiarni Gliwice wzrosła po remoncie do 2000m2, a najwyższy pawilon ma dziś wysokość 22 metrów.
Panujący w tym pawilonie subtropikalny klimat odpowiada zgromadzonym tu roślinom, których wspólną cechą jest ich użyteczność dla człowieka.
Nie zauważymy tu wpływu pór roku na rozwój roślin, gdyż zgromadzone w tym pawilonie okazy nie przechodzą okresu spoczynku. Tak jak w naturze, jest tu wilgotne powietrze i panuje dość wysoka temperatura. Zgromadzone rośliny tworzą tzw. „piętra”, co jest cechą charakterystyczną tropikalnych lasów deszczowych. Kaskada i oczko wodne dodają uroku temu miejscu, a piranie, pielęgnice pawiookie i sumy afrykańskie urozmaicają pobyt w Palmiarni Gliwice.
Zgromadzono tu najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin Palmiarni Gliwice: palmy – Feniksy kanaryjskie mające już ponad 120 lat. W oczkach wodnych rosną tu papirusy i pandany.
Tutaj Goście mogą odpocząć w altance i przysiąść na ławeczkach.
W tym pawilonie jest utrzymywana niska wilgotność powietrza i podłoża, gdyż wszystkie obecne tu rośliny łączy wspólna cecha, jaką jest zdolność do gromadzenia wody. Najliczniej reprezentowana jest tutaj rodzina kaktusów – 2000 sztuk. Są między nimi 8-metrowe cereusy i kilkunastomilimetrowe litopsy, tzw. żywe kamienie.
Prezentowane są tu cztery środowiska słodkowodne i kilkadziesiąt gatunków ryb. Największy zbiornik, o pojemności 60 000 litrów, przedstawia środowisko Amazonki, pozostałe mają pojemność od 11 000 do 13 000 litrów każdy.
Różnorodność gatunkowa i bogactwo środowiska południowoamerykańskiej Amazonii fascynuje badaczy od dawna.
W dzisiejszych czasach trwa walka o zachowanie tych „zielonych płuc” świata.
Można tu zobaczyć egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu i suma czerwonopłetwego.
To najdłuższe jezioro świata i drugie po Bajkale pod względem głębokości leży w Afryce Wschodniej. Jego izolacja spowodowała, że większośc zwierząt, które je zasiedla to endemity.
Rodzime siedlisko wielu gatunków fauny i flory pokazane na ekspozycji ma podnieść poziom świadomości i zwiększyć potrzebę dbania o środowisko naturalne i gatunki w nim występujące. Można tu zobaczyć między innymi pstrągi, miętusy, okonie i karasie.
Azja Południowo – Wschodnia jest zieloną i wilgotną krainą o bardzo zróżnicowanym środowisku wodnym. Większość roślin i ryb hodowanych w naszych akwariach domowych pochodzi właśnie z Azji.
Program „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych” daje możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą.
Na terenie pawilonów ekspozycyjnych wytyczona została interaktywna ścieżka edukacyjna i wyodrębnione zostały punkty, w których można dotknąć ciekawych roślin.
Po zakończeniu zajęć grupa otrzymuje certyfikat.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo: podjazd, winda, toaleta.
Palmiarnia Gliwice – czas zwiedzania to około 1,5 godz.
Palmiarnia Gliwice cennik biletów
Palmiarnia Gliwice – cennik zajęć edukacyjnych
Palmiarnia Gliwice parking dla samochodów osobowych znajduje się w pobliżu obiektu, a dla autokarów wzdłuż ul. A. Fredry.
Palmiarnia Gliwice godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku 9.00-18.00
Wirtualne zwiedzanie Palmiarni Miejskiej