Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to obraz ukazujący zwycięski epizod Insurekcji Kościuszkowskiej, czyli Bitwę pod Racławicami, stoczoną 4 kwietnia 1794 roku przez kosynierów i wojska  powstańcze, dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę z wojskami rosyjskimi.

W 1893 roku Rada Miasta Lwowa zamówiła obraz Panoramę Racławicką u Jana Styki. Obraz ten miał być pokazany na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie, organizowanej w 1894 roku, tj. w stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Największy udział w pracach nad Panoramą Racławicką mieli malarze Jan Styka i poproszony przez niego o pomoc, Wojciech Kossak. Autorom pomagali również inni malarze.

Poprzez połączenie techniki obrazu olejnego z elementami scenograficznymi ułożonymi u jego podstawy, artystom udało się zatrzeć granicę pomiędzy odbiorcą, a dziełem sztuki i dzięki temu widz miał wrażenie osobistego uczestnictwa w przedstawianych wydarzeniach.

Przygotowując się do stworzenia dzieła, autorzy pojechali na miejsce bitwy pod Racławicami, aby poznać topografię terenu i wykonać rysunki, będące szkicem późniejszego obrazu.

Zobacz również: Hydropolis – ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie

Na podstawie obserwacji zbiorów muzealnych, w tym umundurowania i uzbrojenia wojsk biorących udział w bitwie, udało się wykonać odpowiednie projekty postaci, przedstawionych później na obrazie. Całość konsultowana była również z historykami wojskowości.

Obraz Panorama Racławicka namalowany został w latach 1893 – 1894 na płótnie żaglowym o długości 120 metrów i wysokości 15 metrów, specjalnie sprowadzonym z Belgii.

Panoramę Racławicką eksponowano pierwotnie w budynku rotundy, znajdującym się w Parku Stryjskim we Lwowie. Wielkie otwarcie nastąpiło 5 czerwca 1894 roku.

Odwiedź również: ZOO Wrocław

Obraz Panorama Racławicka przetrwał II wojnę światową, bombardowanie Lwowa w 1944 roku i wieloletnie przechowywanie w drewnianej skrzyni, aż decyzją władz polskich po zakończeniu wojny, wraz z innymi zbiorami Ossolineum, trafił do Wrocławia.

Niewygodna tematyka obrazu, przedstawiająca zwycięstwo Polski nad wojskami rosyjskimi powodowała jednak, że przez wiele lat dzieło nie było udostępniane zwiedzającym, pomimo przeprowadzonych już prac konserwatorskich.

Dopiero po 1980 roku zrodził się pomysł wybudowania we Wrocławiu specjalnej rotundy, w której można będzie eksponować dzieło Kossaka i Styki. Budynek rotundy wzniesiony został w latach 1961–1985 według projektu małżeństwa Ewy i Marka Dziekońskich i obecnie wpisany jest do rejestru zabytków.

Szukasz luksusowego hotelu we Wrocławiu lub z województwa dolnośląskiego? Sprawdź naszą ofertę >>

Panorama Racławicka została otwarta we Wrocławiu 14 czerwca 1985 roku i od tego czasu jest główną atrakcją tego miasta. Codziennie ustawiają się długie kolejki oczekujących na wstęp do Panoramy Racławickiej.

Bilety wstępu najlepiej zarezerwować przez internet, co pozwala uniknąć długiego oczekiwania na wejście na ekspozycję.

KUP BILET ONLINE

Cennik i godziny otwarcia podane są na stronie internetowej Panoramy Racławickiej.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl