Park Mużakowski

4.7/5 - (31 votes)

Park Mużakowski jest jednym z najwspanialszych dzieł sztuki ogrodowej XIX-wiecznej Europy. Zajmuje aż 728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej, czyli znajduje się na terenie Polski i Niemiec.

Mapa

Park po stronie polskiej położony jest w Łęknicy w województwie lubuskim, w powiecie żarskim i jest największym parkiem w stylu angielskim w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=NZ6Wl_Z1szQ

Po stronie polskiej znajdują się 522 ha całego założenia, po stronie niemieckiej zaś 206 ha.

Część parku wraz z zabytkowymi budowlami znajduje się po stronie niemieckiej w miejscowości Mużaków (Bad Muskau).

Łęknica Park Mużakowski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa i Geoparku Łuk Mużakowa.

Park Mużakowski opis założenia krajobrazowego

Powstanie parku wiąże się z datą 1 maja 1815 r., kiedy to książę Hermann Ludwig Heindrich von Pückler – Muskau, zainspirowany angielskimi parkami, które oglądał w czasie swojej podróży do Anglii, ogłosił mieszkańcom Muskau zamiar założenia parku.

Prace rozpoczęto od nasadzeń różnych gatunków drzew, również egzotycznych. Stare drzewa przywożono na miejsce za pomocą specjalnych wozów.

Rozbudowano starą rezydencję i zlikwidowano fosy oraz mury obronne. W parku powstały kwietne dywany o fantazyjnych kształtach. W 1817 r. powstało cottage, nazywane Anglią, z Mostem Angielskim o drewnianej konstrukcji. Pückler rozpoczął też zakładanie uzdrowiska. Do Stawu Zamkowego woda została doprowadzona Nysą Hermanna, czyli sztucznie utworzoną odnogą Nysy.

Mużakowski Park odwiedził znany architekt K.F. Schinkel i wykonał szkice budowli ogrodowych.
Zlikwidowano wówczas starą aleję lipową, będącą pozostałością dawnego założenia renesansowego. Z parkiem związani byli też ogrodnicy: J.H. Rehder oraz P.J. Lenné.

Pomimo coraz trudniejszej sytuacji finansowej, książę otworzył uzdrowisko. W 1826 roku Pückler wziął fikcyjny rozwód ze swoją żoną Lucie i wyjechał do Anglii, aby znaleźć tam bogatą żonę, która mogłaby sfinansować dalszą rozbudowę parku. Pomimo porażki Puckler nie przerwał rozbudowy, a wyjazd wzbogacił go o nowe pomysły.

Powstały wówczas Ogród Niebieski i Ogród Pana, a potem wykopano jeszcze Jezioro Dębów.

W latach 1815–1845 rezydencja rozrosła się więc w rozległy Mużakowski Park krajobrazowy.

W 1834 r. wydano najsłynniejsze dzieło Pucklera pt. „Szkice o ogrodnictwie krajobrazowym”, które okazało się pomocne przy współczesnej rewaloryzacji parku. Po 1840 r. powstał tu browar, a później również oranżeria.

Kłopoty finansowe doprowadziły jednak do sprzedaży posiadłości w 1845 roku. Książę przeniósł się do Branitz, gdzie stworzył kolejny niezwykły park, w którym został pochowany w 1871 r.

Za czasów Pücklera większość mostów i wiaduktów była drewniana i dopiero kolejni właściciele wybudowali murowane.

Następnym właścicielem był Fryderyk Niderlandzki. Powstał wtedy Most Angielski, Most Podwójny oraz trzy wiadukty. Powstało też arboretum o powierzchni 55,4 ha, które przez następne pół wieku było uważane za największe w całej Europie Środkowej.

W latach 1862-1866 przebudowano Nowy Zamek w stylu neorenesansowym.

Ostatnimi właścicielami posiadłości była rodzina von Arnim.

Znaczne uszkodzenia drzewostanu parkowego powstały tu nie tylko podczas I wojny światowej, ale również przy próbie wybudowania w parku pola golfowego.

W związku ze śmiercią żony Traugotta von Arnim wzniesiono neogotyckie Mauzoleum, zniszczone jednak w 1945 r.

W czasie II wojny park oraz wiele budynków uległo zniszczeniu. Most Podwójny został odbudowany dopiero w 2003 roku, a Most Angielski w 2011.

Po stronie niemieckiej odbudowano też Nowy Zamek, w którym mieści się dziś centrum informacyjne i organizowane są różnego rodzaju wystawy. Odrestaurowano również folwark i podjęto prace przy Domu Kawalerskim, w którym kiedyś mieścił się teatr.

Do dziś w terenie widoczne są ślady dawnych okopów.

Po ustaleniu granicy państw na Nysie Łużyckiej, po stronie niemieckiej pozostały dwa zamki z ogrodami i Park Górski, a po stronie polskiej park krajobrazowy.

Park Mużakowski UNESCO

1 maja 2004 polska część parku została uznana za pomnik historii, a 2 lipca 2004 wpisano Park Mużakowski na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako 12 obiekt w Polsce.

Park Mużakowski ciekawostki:

-jest to jedyny w Europie transgraniczny park krajobrazowy
-jest jednym z 27 parków europejskich wpisanych na listę UNESCO
-„Stary Zamek” utworzony został na wzór budynków istniejących w parkach brytyjskich, gdzie powinna znajdować się zabytkowa budowla, tworząca klimat danego miejsca
-znajduje się tu grób Machbuby, egipskiej dziewczynki, kupionej przez Pucklera na targu podczas podróży do Egiptu
-Stary i Nowy Zamek otoczone są przez Ogród Zamkowy, Ogród Niebieski, Ogród Pański, a dalej Park Górski i Park Zdrojowy
-Bad Muskau w języku serbołużyckim znaczy „miasto mężczyzn”
-w latach 40. XX wieku wykonano pierwsze zdjęcia lotnicze parku
-posadzono tu ponad 80 000 sadzonek roślin tworzących arboretum oraz roślin o funkcjach osłonowych
-najwięcej, bo 150 gatunków i odmian, posiadał dąb
-łącznie rośliny należały do 2789 taksonów
-obecnie gatunków arboretalnych już prawie nie ma
-podziwiać można imponujący świerk kaukaski, pomnikowe daglezje zielone, choiny kanadyjskie, sosny czarne, dęby szkarłatne, kasztany jadalne oraz liczne odmiany wiciokrzewów
-Arboretum Parku Mużakowskiego w XIX w. było określane „największą kolekcją dendrologiczną w Europie Środkowej”
-wyhodowano tu odmianę dębu bezszypułkowego (Quercus petraea ‘Musacaviense’), która jest obecnie odtwarzana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze
-najpiękniejsze mosty to: Most Podwójny, Angielski oraz Mostek Fuksjowy
-od 1994 roku na przełomie maja i czerwca w Łęknicy organizowane jest Święto Parku Mużakowskiego

Park Mużakowski zwiedzanie:

-turyści mogą zwiedzać park pieszo, rowerem, bryczką lub podziwiać go z kajaku
-teren nie jest ogrodzony
-park odwiedza około 300 000 osób rocznie
-wstęp jest darmowy
-przebiegają przez Park Mużakowski trasy rowerowe, ukazujące piękno tego miejsca (trzy główne trasy o długości 2, 7 oraz 12 kilometrów)
-na zwiedzanie parku należy poświęcić nawet 6 godzin
-niemiecką część parku najlepiej zwiedzać pieszo, a polską rowerem, bądź bryczką
-we wsi Bronowice, 2 kilometry od Łęknicy, znajduje się wypożyczalnia kajaków, z których również można zwiedzać Park Mużakowski Łęknica

Park Mużakowski atrakcje:

-Arboretum z imponującą kolekcją roślin drzewiastych
-Park Zamkowy, Park Górski, oraz Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych
-Park Mużakowski Zamek Nowy, zwany zamkiem Pucklera, po stronie niemieckiej. Prowadzi do niego Podwójny Most. Zamek ten to okazała rezydencja, wybudowana w XIX wieku na fundamentach wcześniejszej, XVI-wiecznej, renesansowej budowli.
-Stary Zamek w Mużakowie (Alter Schloss) pochodzi z XVI wieku. Został odbudowany z powojennych zniszczeń. Budowla ta została „starym zamkiem” w tworzonym przez Pucklera założeniu krajobrazowym. Dawniej był to budynek bramny starego kompleksu zamkowego.
-Park Mużakowski Most Podwójny łączy dwie części parku, rozdzielone rzeką i granicą państwową. Łączy on Bad Muskau i Łęknicę.

Cennik

Park jest dostępny przez całą dobę bezpłatnie.

Na terenie parku obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi, palenia ognisk, niszczenia budowli i roślinności.

Przebywanie na terenie parku w czasie silnych wiatrów i burz jest zabronione.

W okolicy, gdzie znajduje się Park Mużakowski noclegi można wynająć w hotelach, hostelach, pensjonatach i w gospodarstwach agroturystycznych.

Dojazd

-samochodem z autostrady A4 z Wrocławia, zjazd na Żary, dalej drogą nr 12 do Łęknicy, z Zielonej Góry natomiast drogą nr 27 na Żary, potem drogą nr 12 na Łęknicę
-autobusem PKS

4.7/5 - (31 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl