Parki Narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce odkrywają przed zwiedzającymi niesamowite widoki, zapewniając jednocześnie bliski kontakt z niczym nie skażoną naturą. Stanowią one chlubę naszego kraju, a poza walorami przyrodniczo-krajobrazowymi mają również olbrzymie znaczenie kulturowe.

Białowieski Park Narodowy

W Polsce znajduje się na przykład ostatni, naturalny leśny ekosystem w Europie, czyli Białowieski Park Narodowy. Podziwiać tu można nie tylko niezmieniony w swojej formie przez całe wieki las, lecz również największe europejskie ssaki – żubry, które oglądać można w Pokazowym Rezerwacie Żubrów.

Białowieski Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Kolejnym imponującym parkiem narodowym w Polsce jest Tatrzański Park Narodowy, na obszarze którego znajdują się takie cuda natury jak Morskie Oko, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów czy Dolina Kościeliska.

Ojcowski Park Narodowy

Wspomnieć należy również o Ojcowskim Parku Narodowym, na terenie którego można podziwiać imponujące kształty skalne, w tym słynną Maczugę Herkulesa, na temat której krąży wiele miejskich legend.

Pieniński Park Narodowy

Na uwagę zasługuje także Pieniński Park Narodowy, jeden z pierwszych parków narodowych w Polsce. Największą jego atrakcją jest spływ przełomem Dunajca tratwą kierowaną przez flisaków. Trasa wiedzie przez kręty wąwóz, dostarczając niesamowitych wrażeń wzrokowych.

Parki narodowe w Polsce w obszarach nadmorskich

Słowiński Park Narodowy

Parki narodowe w Polsce zlokalizowane są również na obszarach nadmorskich, czego najlepszym przykładem będzie Słowiński Park Narodowy, stanowiący największe skupisko ruchomych wydm w całej Europie.

Woliński Park Narodowy

Drugim położonym nad Bałtykiem parkiem narodowym jest Woliński Park Narodowy. Poza malowniczym widokiem nadmorskich wzgórz, turyści mogą podziwiać tu rzadkie okazy roślinne, m.in. polskie liany oraz mikołajka nadmorskiego zwanego „polskim kaktusem”, a także dziką zwierzynę w Zagrodzie Pokazowej Żubrów.

Kampinoski Park Narodowy

Istna perła natury znajduje się również tuż przy samej stolicy, a mowa tu o Kampinoskim Parku Narodowym. Jest to jedyny na świecie tak wielki kompleks leśny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiej metropolii. Tym co najbardziej charakterystyczne dla Puszczy Kampinoskiej, to współistnienie dwóch zupełnie różnych typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych wydm, porośniętych sosnowym lasem.

Biebrzański Park Narodowy

Wyjątkowo urokliwy jest również Biebrzański Park Narodowy, na terenie którego rozpościerają się bagna, łąki oraz rozlewiska. Jest to jedno z nielicznych w naszym kraju miejsc, niemal całkiem nieskalanych ludzką ingerencją, a przy tym tereny parku zamieszkuje ponad 270 gatunków ptaków.

Biebrzański Park Narodowy

Park Narodowy Gór Stołowych

Warto również wspomnieć o Parku Narodowym Gór Stołowych, którego kamienne szczyty do złudzenia przypominają zwierzęta, tworząc iście czarodziejski krajobraz.

Wigierski Park Narodowy

Kończąc przegląd najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, wymienić należy jeszcze Wigierski Park Narodowy położony na Suwalszczyźnie, obejmujący okolice jeziora Wigry oraz Czarnej Hańczy.

Miejsce to zapewnia nie tylko przepiękny krajobraz, ale także możliwość obcowania z naturą w pełnej jej okazałości.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl