Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to najwyższy i najbardziej...
czytaj więcejParki narodowe w Polsce odkrywają przed zwiedzającymi niesamowite widoki, zapewniając jednocześnie bliski kontakt z niczym nie skażoną naturą. Stanowią one chlubę naszego kraju, a poza walorami przyrodniczo-krajobrazowymi mają również olbrzymie znaczenie kulturowe.
W Polsce znajduje się na przykład ostatni, naturalny leśny ekosystem w Europie, czyli Białowieski Park Narodowy. Podziwiać tu można nie tylko niezmieniony w swojej formie przez całe wieki las, lecz również największe europejskie ssaki – żubry, które oglądać można w Pokazowym Rezerwacie Żubrów.
Kolejnym imponującym parkiem narodowym w Polsce jest Tatrzański Park Narodowy, na obszarze którego znajdują się takie cuda natury jak Morskie Oko, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów czy Dolina Kościeliska.
Wspomnieć należy również o Ojcowskim Parku Narodowym, na terenie którego można podziwiać imponujące kształty skalne, w tym słynną Maczugę Herkulesa, na temat której krąży wiele miejskich legend.
Na uwagę zasługuje także Pieniński Park Narodowy, jeden z pierwszych parków narodowych w Polsce. Największą jego atrakcją jest spływ przełomem Dunajca tratwą kierowaną przez flisaków. Trasa wiedzie przez kręty wąwóz, dostarczając niesamowitych wrażeń wzrokowych.
Parki narodowe w Polsce w obszarach nadmorskich
Parki narodowe w Polsce zlokalizowane są również na obszarach nadmorskich, czego najlepszym przykładem będzie Słowiński Park Narodowy, stanowiący największe skupisko ruchomych wydm w całej Europie.
Drugim położonym nad Bałtykiem parkiem narodowym jest Woliński Park Narodowy. Poza malowniczym widokiem nadmorskich wzgórz, turyści mogą podziwiać tu rzadkie okazy roślinne, m.in. polskie liany oraz mikołajka nadmorskiego zwanego „polskim kaktusem”, a także dziką zwierzynę w Zagrodzie Pokazowej Żubrów.
Istna perła natury znajduje się również tuż przy samej stolicy, a mowa tu o Kampinoskim Parku Narodowym. Jest to jedyny na świecie tak wielki kompleks leśny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiej metropolii. Tym co najbardziej charakterystyczne dla Puszczy Kampinoskiej, to współistnienie dwóch zupełnie różnych typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych wydm, porośniętych sosnowym lasem.
Wyjątkowo urokliwy jest również Biebrzański Park Narodowy, na terenie którego rozpościerają się bagna, łąki oraz rozlewiska. Jest to jedno z nielicznych w naszym kraju miejsc, niemal całkiem nieskalanych ludzką ingerencją, a przy tym tereny parku zamieszkuje ponad 270 gatunków ptaków.
Warto również wspomnieć o Parku Narodowym Gór Stołowych, którego kamienne szczyty do złudzenia przypominają zwierzęta, tworząc iście czarodziejski krajobraz.
Kończąc przegląd najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, wymienić należy jeszcze Wigierski Park Narodowy położony na Suwalszczyźnie, obejmujący okolice jeziora Wigry oraz Czarnej Hańczy.
Miejsce to zapewnia nie tylko przepiękny krajobraz, ale także możliwość obcowania z naturą w pełnej jej okazałości.