Polskie cuda natury

Polska jest krajem o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Poszczególne cuda natury jakie znajdują się w naszym kraju są o tyle wyjątkowe, iż powstały bez ludzkiej ingerencji, stanowiąc wyjątkowe skarby przyrody, nie tylko na skalę europejską, ale również światową.

Puszcza Białowieska

Jednym z takich cudów jest Puszcza Białowieska, będąca ostatnim naturalnym leśnym ekosystemem w Europie oraz rezerwatem najliczniejszej na świecie populacji żubrów, które turyści mogą podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Leśne tereny puszczy od wieków pozbawione były ludzkiej ingerencji, zachowując tym samym niesamowity klimat i urok. Część lasu pozostaje co prawda niedostępna dla turystów, jednak może dzięki temu przetrwa on kolejne wieki.

Przełom Dunajca w Pieninach

Następnym polskim cudem jest przełom Dunajca w Pieninach, będący chyba najbardziej malowniczym wąwozem górskim w całej Europie. Jego uroki można podziwiać podczas rejsu drewnianą tratwą, rozpoczynającego się pod szczytem Trzech Koron, a kończącym w Szczawnicy.

Maczuga Herkulesa

W Ojcowskim Parku Narodowym można natomiast podziwiać nietypowych kształtów posąg skalny – Maczugę Herkulesa, wokół powstania której krąży wiele miejskich legend. Żadna jednak nie wyjaśnia jej prawdziwego pochodzenia i nietypowego kształtu.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Jeszcze innym polskim cudem natury, o którym należy wspomnieć jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca wizytówkę polskich pojezierzy. Mazury posiadają wyjątkowy urok i klimat, które w 2011 roku zostały docenione w konkursie szwajcarskiej fundacji 7 Nowych Cudów Natury. Mazurskie Jeziora znalazły się wówczas w grupie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Morskie Oko

Niezaprzeczalnym cudem natury jest też Morskie Oko – najsłynniejsze tatrzańskie jezioro, otoczone górskimi szczytami, które odbijając się w tafli wody dają niesamowity efekt wizualny.

Słowiński Park Narodowy

Cudów natury nie brakuje również nad polskim morzem, czego najlepszym przykładem jest Słowiński Park Narodowy. Na jego obszarze znajduje się jedno z największych w całej Europie skupisk ruchomych wydm, przemieszczających się niekiedy z prędkością nawet 10 m rocznie. Rzeźbione przez te piaskowe wydmy formy, tworzą niezwykły i fantastyczny zarazem krajobraz.

Szczeliniec Wielki

Na szczególną uwagę zasługuje również Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt malowniczych Gór Stołowych. Tym co zachwyca najbardziej w tym cudzie natury, są fascynujące kształty widoczne ze szczytu góry, do złudzenia przypominające zwierzęta. Ten wyjątkowy urok został dostrzeżony przez producentów filmowych – w Górach Stołowych kręcono niektóre sceny słynnej baśni „Opowieści z Narnii”.

Jaskinia Raj

Nie sposób też nie wspomnieć o Jaskini Raj – najpiękniejszej polskiej jaskini usytuowanej w Górach Świętokrzyskich oraz Półwyspie Helskim, który w 2013 roku znalazł się na liście 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata stworzoną przez serwis The World Geography.

Rozlewiska Biebrza

I wreszcie na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednym polskim cudzie natury, a mianowicie rozlewiskach Biebrzy, które nazywane są niekiedy „polską Amazonią”. Przez blisko 100 km, od Łomży do Augustowa, rozciągają się same łąki bagna i rozlewiska, które swoją dzikością tworzą piękny, niepowtarzalny i nieskalany żadną ludzką ingerencją kawałek przyrody, będący jednocześnie domem dla licznych gatunków ptaków.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl