Polskie cuda natury

Polska jest krajem o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Poszczególne cuda natury jakie znajdują się w naszym kraju są o tyle wyjątkowe, iż powstały bez ludzkiej ingerencji, stanowiąc wyjątkowe skarby przyrody, nie tylko na skalę europejską, ale również światową.

Puszcza Białowieska

Jednym z takich cudów jest Puszcza Białowieska, będąca ostatnim naturalnym leśnym ekosystemem w Europie oraz rezerwatem najliczniejszej na świecie populacji żubrów, które turyści mogą podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Leśne tereny puszczy od wieków pozbawione były ludzkiej ingerencji, zachowując tym samym niesamowity klimat i urok. Część lasu pozostaje co prawda niedostępna dla turystów, jednak może dzięki temu przetrwa on kolejne wieki.

Przełom Dunajca w Pieninach

Następnym polskim cudem jest przełom Dunajca w Pieninach, będący chyba najbardziej malowniczym wąwozem górskim w całej Europie. Jego uroki można podziwiać podczas rejsu drewnianą tratwą, rozpoczynającego się pod szczytem Trzech Koron, a kończącym w Szczawnicy.

Maczuga Herkulesa

W Ojcowskim Parku Narodowym można natomiast podziwiać nietypowych kształtów posąg skalny – Maczugę Herkulesa, wokół powstania której krąży wiele miejskich legend. Żadna jednak nie wyjaśnia jej prawdziwego pochodzenia i nietypowego kształtu.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Jeszcze innym polskim cudem natury, o którym należy wspomnieć jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca wizytówkę polskich pojezierzy. Mazury posiadają wyjątkowy urok i klimat, które w 2011 roku zostały docenione w konkursie szwajcarskiej fundacji 7 Nowych Cudów Natury. Mazurskie Jeziora znalazły się wówczas w grupie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Morskie Oko

Niezaprzeczalnym cudem natury jest też Morskie Oko – najsłynniejsze tatrzańskie jezioro, otoczone górskimi szczytami, które odbijając się w tafli wody dają niesamowity efekt wizualny.

Słowiński Park Narodowy

Cudów natury nie brakuje również nad polskim morzem, czego najlepszym przykładem jest Słowiński Park Narodowy. Na jego obszarze znajduje się jedno z największych w całej Europie skupisk ruchomych wydm, przemieszczających się niekiedy z prędkością nawet 10 m rocznie. Rzeźbione przez te piaskowe wydmy formy, tworzą niezwykły i fantastyczny zarazem krajobraz.

Szczeliniec Wielki

Na szczególną uwagę zasługuje również Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt malowniczych Gór Stołowych. Tym co zachwyca najbardziej w tym cudzie natury, są fascynujące kształty widoczne ze szczytu góry, do złudzenia przypominające zwierzęta. Ten wyjątkowy urok został dostrzeżony przez producentów filmowych – w Górach Stołowych kręcono niektóre sceny słynnej baśni „Opowieści z Narnii”.

Jaskinia Raj

Nie sposób też nie wspomnieć o Jaskini Raj – najpiękniejszej polskiej jaskini usytuowanej w Górach Świętokrzyskich oraz Półwyspie Helskim, który w 2013 roku znalazł się na liście 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata stworzoną przez serwis The World Geography.

Rozlewiska Biebrza

I wreszcie na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednym polskim cudzie natury, a mianowicie rozlewiskach Biebrzy, które nazywane są niekiedy „polską Amazonią”. Przez blisko 100 km, od Łomży do Augustowa, rozciągają się same łąki bagna i rozlewiska, które swoją dzikością tworzą piękny, niepowtarzalny i nieskalany żadną ludzką ingerencją kawałek przyrody, będący jednocześnie domem dla licznych gatunków ptaków.

legendia

Legendia

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to 60 lat tradycji, 40 atrakcji dla...

czytaj więcej
giewont

Giewont

Giewont to masyw górski w Tatrach Zachodnich. Ma wysokość 1894...

czytaj więcej

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl