Polskie obiekty na liście UNESCO

Polska jest krajem pięknym i wyjątkowym pod wieloma względami, a najlepszym tego dowodem są polskie obiekty na liście UNESCO. Nasz kraj urzeka zarówno walorami przyrodniczymi, jak i swoją bogatą tradycją i kulturą.

15 polskich obiektów na liście UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa umieszonych zostało jak dotąd aż 15 polskich miejsc. Wśród nich znajduje się wyjątkowa z uwagi na walory przyrodnicze Puszcza Białowieska, będąca domem dla ponad 900 żubrów, a co więcej jest to ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie.

Pozostałe miejsca doceniono przede wszystkim z uwagi na wyjątkowo cenne dziedzictwo kulturowe. I tak na liście UNESCO znajduje się Stare miasto w Krakowie, będące pierwszym polskim obiektem w gronie uhonorowanych, warszawska Starówka, a także Stare Miasto w Zamościu, stanowiące wyjątkowy na skalę europejską przykład „miasta idealnego”, którego układ przestrzenny odzwierciedla budowę ludzkiego ciała.

Na szczególną uwagę zasługuje kolejne miejsce na liście UNESCO, a mianowicie hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, stanowiący świadectwo jednego z najokrutniejszych w dziejach świata ludobójstwa na tak wielką skalę. Jest to jedyne takie miejsce uhonorowane przez UNESCO – przede wszystkim po to, aby świat nigdy nie zapomniał, co wydarzyło się za murami Auschwitz-Birkenau.

Kolejne polskie obiekty na liście UNESCO to: Średniowieczny Zespół Miejski Torunia ze słynnym Żywym Muzeum Piernika, Zamek Krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska ze swoim manierystycznym zespołem architektonicznym i krajobrazowym oraz parkiem pielgrzymkowym, Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy (których konstrukcje liczą sobie ponad 400 lat), drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu wykonana z żelbetonu, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie.

Najkrócej figurującym obiektem, dodanym do listy w 2017 roku, jest natomiast kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl