Najpiękniejsze polskie pałace

Polska jest krajem bogatym w najróżniejsze atrakcje turystyczne,  zarówno przyrodnicze, jak i architektoniczne. Najlepszym tego przykładem są pełne uroku polskie pałace, których na terenie naszego kraju znajduje się ponad dwa tysiące.

Pałace w Polsce

Każdy z nich jest wyjątkowy na swój własny sposób, jednak łączy je architektoniczny szyk a jednocześnie są nośnikiem pamięci o bujnym życiu towarzyskim dawnych wyższych sfer.

Można jednak wyróżnić grupę najpiękniejszych polskich pałaców, która z uwagi na swoją wyjątkowość zasługuje na szczególną uwagę.

Znajduje się w niej z całą pewnością Pałac na Wodzie zlokalizowany w warszawskim Parku Łazienkowskim, uznawany za jeden z cudów polskiej architektury. Położony jest pośrodku stawu, a jego zarys wzorowany był na starożytnych budowlach. Obiekt zachwyca nie tylko swoim położeniem, ale i bogatą kolekcją dzieł sztuki, którą można podziwiać w jego wnętrzach.


fot. Czesław Czapliński

Kolejnym wyjątkowym polskim pałacem, jest barokowy Pałac Branickich w Białymstoku, będący swego czasu siedzibą Jana Klemensa Branickiego. Hetman postanowił odwzorować swój pałac na francuskiej architekturze, czyniąc z niego wyjątkowo harmonijny kompleks o idealnych wręcz proporcjach i bogatych dekoracjach.

Zachwycającym jest również Pałac Raczyńskich w Rogalinie. Ta barokowo-klasycystyczna budowla z kolistymi galeriami oraz malowniczym parkiem projektowana była przez najwybitniejszych, XVIII-wiecznych architektów. Dodatkowo w jego wnętrzach można podziwiać dzieła wybitnych polskich twórców, m.in. Jana Matejki oraz Stanisława Wyspiańskiego.

Powracając ponownie do stolicy, nie sposób nie wspomnieć o Pałacu Królewskim w podwarszawskim Wilanowie. Jest to bezwzględnie jeden z najpiękniejszych polskich pałaców barokowych, określany niekiedy „polskim Wersalem”. Dodatkową atrakcją są rozległe, malownicze ogrody, otaczające obiekt.

Natomiast „polskim Luwrem” okrzyknięty został Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi – przede wszystkim z powodu kształtu, rozmiarów oraz usytuowania w ścisłym centrum miasta. Jest to jednocześnie największy pałac fabrykancki w Polsce oraz jeden z najciekawszych przykładów architektury eklektycznej schyłku XIX wieku.

Na liście najpiękniejszych polskich pałaców nie może zabraknąć też Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, najbardziej chyba fascynującej i pełnej skrajności rezydencji pałacowej w naszym kraju, w której zestawiono ze sobą przepych i luksus z socjalistyczną sztuką.

Jedną z najbogatszych rezydencji magnackich w Polsce, wzniesioną pod koniec XVII wieku, był natomiast Pałac Radziwiłłów w Nieborowie.

Kolejną wyjątkowa budowlą jest Pałac w Pszczynie, wyróżniający się barokowym przepychem i iście francuską elegancją. Rezydencję tę zamieszkiwały najważniejsze śląskie rody, a gościli w niej zarówno możnowładcy, jak i wybitni artyści.

Do najpiękniejszych polskich pałaców zalicza się również Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim – rokokową siedzibę generała Eustachego Potockiego oraz kompleks pałacowy Dolinę Pałaców i Ogrodów.

Na usytuowaną w Kotlinie Jeleniogórskiej Dolinę Pałacową składa się łącznie 30 stylowych pałaców, zamków, folwarków i innych historycznych majątków, wobec czego jest to istny raj dla miłośników pałacowej architektury. Co więcej w Dolinie można nieco dłużej zasmakować pałacowego życia, bowiem część obiektów została odrestaurowana i funkcjonują jako obiekty hotelowe.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl