Skansen Chorzów

5/5 - (24 votes)

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, to potocznie skansen Chorzów o powierzchni 22 ha, znajdujący się w  Parku Śląskim i posiadający 70 zabytkowych budynków drewnianych, pochodzących z pięciu podregionów Górnego Śląska oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

W 1938 roku do katowickiego Parku Kościuszki przeniesiono XVI – wieczny, drewniany kościół z Syryni oraz XVII – wieczny spichlerz dworski z Gołkowic, co stało się zaczątkiem śląskiego skansenu.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie otwarto 5 maja 1975 roku.

Od 2002 roku Skansen Chorzów znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Wstęp

Skansen Chorzów godziny otwarcia:

Maj – Sierpień

Pon.: 9.00 – 19.00

Wstęp do 18.00.

W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wt. – Pt.: 9.00 – 19.00

Wstęp do 18.00.

Sob. – Niedz.: 10.00 – 21.00

Wstęp do 19.00

Zwiedzanie terenu Chorzów Skansen w poniedziałki ma charakter spacerowy, wnętrza obiektów nie są udostępniane zwiedzającym. Wstęp w ten dzień jest bezpłatny.

Skansen Chorzów parking dla zwiedzających muzeum w cenie 2 zł.

W okresie od maja do października istnieje możliwość uczestnictwa we mszy św. lub nabożeństwie ewangelickim w kościołach zlokalizowanych na terenie chorzowskiego skansenu.

Zobacz mapę interaktywną mapę Skansenu Chorzów >>

Bilety

Skansen Chorzów cennik biletów:

bilet normalny:          10 zł

bilet ulgowy:             7 zł

bilet specjalny:         1 zł

Opiekunom przysługują bilety ulgowe.

Imprezy

W Parku Etnograficznym Skansen Chorzów imprezy plenerowe organizowane są co roku i zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Imprezy plenerowe na terenie Skansen Chorzów oraz spotkania we wnętrzach zabytkowych chat rozpoczynają się wraz z nastaniem wiosny i są organizowane przez cały rok.

Już od Wielkanocy można poznawać śląskie zwyczaje i tradycje, bawić się wraz z całą rodziną na piknikach i festynach organizowanych w Skansenie Chorzów.

Zabawy i imprezy w prawdziwie wiejskim klimacie trwają aż do okresu świąt Bożego Narodzenia, kiedy to mają miejsce spotkania pozwalające poznać bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje oraz śląską kuchnię świąteczną.

Noc Muzeów

Skansen Chorzów Noc Muzeum przypada w tym roku na 16 maja. Istnieje wówczas możliwość zwiedzania Parku Etnograficznego w szczególnej atmosferze. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy Noc Muzeów Skansen Chorzów jest „Zmierzch na wsi”, czyli magiczny świat śląskich podań i legend opowiadanych w klimacie dawnej wsi.

Edukacja

Skansen Chorzów prowadzi również lekcje muzealne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, opowiadające o całorocznej obrzędowości na ziemi śląskiej, zwyczajach i świętach obchodzonych na dawnej wsi.

Lekcje i zajęcia muzealne prowadzone są w plenerze i w zabytkowych obiektach na terenie Skansenu Chorzów.

Dla osób niewidomych i słabowidzących Skansen Chorzów przygotował ofertę zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem, dostosowaną do indywidualnych potrzeb tych osób.

Lekcja przyrodnicza „Zwierzęta wsi górnośląskiej” prowadzona na terenie chorzowskiego skansenu pozwoli dzieciom bliżej przyjrzeć się zwierzętom zamieszkującym zagrody, lasy i łąki województwa śląskiego.

Skansen Chorzów przygotował też lekcje muzealne przeznaczone dla uczniów szkół średnich, dotyczące historii ziemi górnośląskiej, odzyskania niepodległości, wiejskich zwyczajów panujących na Górnym Śląsku dawniej i dziś. Zajęcia odbywają się na terenie Skansenu Chorzów w plenerze i w zabytkowych wnętrzach wiejskich chat. Na lekcjach edukatorzy sięgają po teksty lektur szkolnych oraz utworów pisarzy i poetów polskich opisujące życie na wsi.

W Skansenie Chorzów  odbywają się również warsztaty związane z zawodami od wieków obecnymi na polskiej wsi, takimi jak: stolarstwo, tkactwo, przędzenie, wikliniarstwo, garncarstwo, rzeźba w drewnie.

Oferta dla firm

Skansen Chorzów to miejsce, gdzie można zorganizować rodzinną uroczystość, firmową imprezę, konferencję, spotkanie biznesowe lub ślub.

Pomimo tego, że teren Skansen Chorzów znajduje się w samym sercu metropolii, jest miejscem, gdzie można uciec od zgiełku wielkiego miasta, poczuć sielski klimat wsi i odpocząć na łonie przyrody. Teren jest ogrodzony, chroniony przez całą dobę i bezpieczny.

Dostępna przestrzeń:

Sala audiowizualna wyposażona jest w rzutnik multimedialny, 126 miejsc siedzących i kompleksowo wyposażoną salkę techniczną.

Galeria na Parterze to przestronna, klimatyzowana sala o powierzchni 140 m2 ze sporym zapleczem organizacyjnym. Pomieszczenie idealnie nadaje się do organizacji zajęć warsztatowych i spotkań biznesowych.

Sala konferencyjna o powierzchni 30 m2 mogąca pomieścić do 20 osób jest doskonała na zebrania lub warsztaty dla niedużych grup. Pomieszczenie nie posiada barier architektonicznych, jest więc przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

Mała Łąka położona w centralnej części Skansenu Chorzów jest idealnym miejscem na plenerowy festyn rodzinny lub imprezę firmową dla około 200 osób.

Duża Łąka zlokalizowana w północno-wschodniej części Chorzowskiego Skansenu jest otoczona zabytkami architektury drewnianej. Można tu zorganizować imprezę nawet dla 900 osób.

Zabytkowa chałupa ze Strzemieszyc lub Spichlerz z Wojkowic Kościelnych to doskonałe wnętrza do przeprowadzenia warsztatów lub organizacji kameralnych uroczystości nawet dla 50-60 osób.

Możliwe jest też rozstawienie namiotu o powierzchni 300 m2, który jest w stanie pomieścić nawet 300 osób i będzie odpowiedni na zorganizowanie spotkania lub weselnej uroczystości.

W przestrzeni muzeum Skansen Chorzów znajdują się specjalne kręgi ogniskowe, gdzie możliwe jest zorganizowanie spotkania przy ognisku.

Na ślub w chorzowskim skansenie udostępniana jest przestrzeń zagrody przy chałupie z Goleszowa. Możliwy jest również ślub w malowniczo położonym zabytkowym kościółku katolickim p.w. św. Józefa Robotnika lub w surowych wnętrzach odrestaurowanego kościoła ewangelickiego.

Na terenie skansenu, w scenerii dawnej wsi, można zorganizować sielankowe Urodzinki dla dzieci z zabawami nawiązującymi do tradycji górnośląskiej wsi.

Skansen Chorzów Karczma „U Brożka” to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i skosztować wybornych śląskich specjałów. Karczma mieści się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

5/5 - (24 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl