Słowiński Park Narodowy

4.7/5 - (19 votes)

Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim i obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardneńsko-Łebską, Jeziora Łebsko i Gardno oraz Jeziora Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Park został utworzony 1 stycznia 1967 i ma 327,44 km² powierzchni. Od 1977 jest też Rezerwatem Biosfery.

https://www.youtube.com/watch?v=WPVsVRb0QVw

Oprócz jezior, bagien, łąk, torfowisk oraz nadmorskich borów i lasów na uwagę zasługują tu ruchome wydmy.

Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

mewa srebrzysta

Na obszarze, jaki zajmuje Słowiński Park Narodowy rośliny tworzą naturalne ciągi sukcesyjne, zaczynając od roślin pionierskich, występujących na wydmach i plażach, a na nadmorskich borach bażynowych kończąc.

Z traw występuje tu piaskownica zwyczajna, wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska i turzyce. Częste są tu porosty, paprocie, krzewy czarnej porzeczki oraz wrzośce, tworzące wrzosowiska.

Występuje tu 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów i 424 gatunki grzybów.

Są to między innymi: widłak torfowy, mikołajek nadmorski, rosiczka okrągłolistna, storczykowate, długosz królewski, poryblin jeziorny oraz relikt polodowcowy, malina moroszka.

Krzewy występujące w Słowińskim Parku narodowym to m. in. kostrzewa czerwona, lnica wonna, przelot pospolity, kocanka piaskowa i jasieńce. Z grzybów chronionych występują: smardz, purchawica olbrzymia, szmaciak gałęzisty i sromotnik bezwstydny.

Najliczniej zamieszkujące Słowiński Park Narodowy zwierzęta to ptaki. Jest ich tu około 260 gatunków, z czego aż 170 lęgowych. Występują tu biegusy rdzawe, bataliony, mewy srebrzyste, kuliki wielkie, bekasy, gęsi gęgawe, głowienki i żurawie. W lasach mieszka orzeł przedni, rybołów i puchacz. Występuje tu też orlik krzykliwy, błotniak i kania ruda.

W Słowińskim Parku Narodowym mieszka około 490 gatunków owadów. Są to między innymi motyle, ważki, trzmiele i chrząszcze. Z płazów spotkać możemy ropuchy, żaby i traszki.

Do żyjących tu gadów należą jaszczurki zwinka i żyworodna, padalec, zaskroniec oraz żmija zygzakowata.
Z ssaków występują m. in. rzęsorek mniejszy, morświn i foka szara. Spotyka się tu również bobry, wydry, lisy, borsuki, zające, sarny i jelenie oraz 10 gatunków nietoperzy.

Największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są jednak ruchome wydmy.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy atrakcje:

Odwiedzając Słowiński Park Narodowy wydmy ruchome są tym elementem krajobrazu, którego nie sposób pominąć.

Najwyższa z nich, Wydma Łącka, ma wysokość 42 m n.p.m.. Jej tempo przemieszczania się to 3,5-10 m/rok. Wydmy przemieszczając się na wschód zasypują napotkane lasy, jednocześnie odsłaniając drzewa zasypane w przeszłości.

Do Wydmy Łąckiej można dotrzeć meleksem z pobliskiej miejscowości Rąbka.

Wydmy ruchome to największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej. Piasek przenoszony przez wiatr tworzy wydmy białe i szare. Te białe są młodsze i mniej zarośnięte, szare natomiast są starsze i bardziej porośnięte roślinnością. Największy obszar wydmy białej na mierzei Łebskiej ma około 500 ha powierzchni i ciągle powiększa się kosztem północnego brzegu jeziora Łebsko.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy ciekawostki, czyli miejsca, które warto zobaczyć:

-Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie z ciekawą ekspozycją prezentującą przyrodę Słowińskiego Parku Narodowego. Są tu fotogramy, gabloty z preparowanymi zwierzętami oraz eksponaty archeologiczne.
-Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie na obszarze 5 ha znajduje się siedem tradycyjnych słowińskich zagród
-stary cmentarz słowiński w miejscowości Kluki, założony w XVIII w.
-Latarnia morska Czołpino o wysokości 25 m, z domkiem latarnika obok
-Latarnia Stilo zbudowana na początku XX wieku, o wysokości 33,4m. Obok znajduje się domek latarników
-Wzgórze Rowokół o wysokości 115 m. Jest to najwyższe wzniesienie na Pobrzeżu Słowińskim, tzw. święta góra Kaszubów. Znajduje się tu wieża widokowa i ścieżka przyrodnicza „Rowokół”.
-Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce koło Łeby, czyli pozostałość hitlerowskiego doświadczalnego poligonu rakietowego, założonego dla testowania rakiet przeciwlotniczych „Rheintochter” („Córy Renu”) i balistycznych „Rheinbote” („Posłaniec Renu”). W muzeum można zobaczyć rakiety pochodzące z różnych okresów, rakietę ziemia-ziemia, wykopaną 1,5 km od poligonu, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni z kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz hali montażowej rakiet przeciwlotniczych. Znajduje się tu również wieża widokowa.

Po muzeum oprowadza przewodnik, a czas zwiedzania to około 30 minut.

Muzeum oddalone jest od Rąbki o około 3,5 km. Odcinek ten można przejechać meleksem lub przepłynąć statkiem wycieczkowym. Ruchome Wydmy znajdują sie około 2 km dalej.

-Jeziora: Łebsko – trzecie pod względem wielkości w Polsce, a Gardno ósme. Jeziora te powstały poprzez podniesienie się wód podziemnych i zalanie terenu. Wędrujące piaski sprawiły, że jeziora zostały oddzielone od morza. Dzięki temu, że jeziora są płytkie i porośnięte trzcinami, zapewniają spokój żyjącym tam zwierzętom. Dla ochrony miejsc lęgowych wielu ptaków utworzono tu więc ścisłe rezerwaty przyrody: Gackie i Żarnowskie Lęgi, Klukowe Lęgi, Gardnieńskie Lęgi i Ciemińskie Błota.

Słowiński Park Narodowy to idealne miejsce dla osób lubiących spędzać swój wolny czas aktywnie. Powstało tu ponad 170 kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych.

Biegnie tędy, na przykład, międzynarodowy szlak rowerowy R10.

Szlaki piesze:
-czerwony „Nadmorski”: Łeba – Rowy
-zielony: Rowy– Jezioro Dołgie Wielkie – Rowy
-zielony: Stara Łeba – brzeg morza – Wydma Łącka – Stara Łeba
-niebieski: Czołpino – plaża – Latarnia Czołpino
-żółty „Słowińców”: Gardna Wielka – Łeba
-niebieski: Gardna Wielka – Rowokół

Bezpośrednio związane ze Słowińskim Parkiem Narodowym są szlaki kajakowe na rzekach Łupawa i Łeba. Ciekawe są też szlaki kajakowe po Słupi i Wieprzy.

Słowiński Park Narodowy jest doskonałym miejscem na wędkowanie, gdyż na swoim terenie udostępnia łowiska dla amatorskich połowów ryb z brzegu i z łodzi na łowiskach: Łebsko, Gardno, Pustynka i Rowokół.

Część jezior Gardno i Łebsko udostępniono dla rekreacji i uprawiania sportów wodnych, również z możliwością organizacji zawodów sportowych.

4.7/5 - (19 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl