Stare Miasto w Warszawie

Stare Miasto w Warszawie – to najstarszy ośrodek miejski w Stolicy. Zabytkowa architektura pochodząca z XVII i XVIII wieku, a także XVIII – wieczny układ zabudowy, nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Warszawa uzyskała prawa miejskie około 1300 roku i była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Szukasz luksusowego hotelu w Warszawie? Sprawdź naszą ofertę

Historia

Stare Miasto Warszawa zostało założone na skarpie. Niedaleko stał wzniesiony kilka lat wcześniej zamek książąt mazowieckich.

W XIII wieku miasto otoczone było wałem ziemnym, który pod koniec XIV wieku zastąpiono murem obronnym. Założycielem miasta był książę mazowiecki Bolesław II.

Stara Warszawa miała korzystne położenie, na szlaku handlowym, wiodącym od Morza Czarnego do Bałtyku. Osiedlali się tutaj głównie bogaci kupcy.

W centrum Starego Miasta Warszawy znajdował się plac, przy którym zamieszkało około 40 najbogatszych osadników. Każdy z nich miał działkę o szerokości 9 m i długości 35 m. Należące do nich kamieniczki były wąskie, jedno lub dwupiętrowe, ze stromymi schodami i dwuspadowymi dachami. Początkowo zabudowa warszawskiego Starego Miasta była drewniana, ale po kilku pożarach nakazano budowę tylko murowanych domów.

Stare Miasto Warszawa zajmowało w średniowieczu powierzchnię około 10 ha i miało dwa place targowe, 12 ulic i około 170 domów, a także wielkie wysypisko śmieci, Gnojną Górę.

Niedługo po założeniu miasta wzniesiono kościół św. Jana, a Rada Miejska urzędowała w Ratuszu na Rynku. Intensywny rozwój grodu nastąpił w XV wieku, a  miasto otoczono wtedy podwójnymi murami obronnymi z basztami i fosą. Do miasta prowadziły dwie bramy i kilka furt.

Po przeniesieniu się dworu królewskiego Zygmunta III Wazy z Krakowa do Warszawy, miasto to stało się stolicą Polski i nadal intensywnie się rozwijało.

W XVIII wieku ludność ze Starego Miasta Warszawy zaczęła przenosić się do nowych dzielnic, a miejskie kamienice przeznaczono na wynajem dla biedniejszej części mieszkańców.

Zniszczenia wojenne

Podczas Powstania Warszawskiego, w 1944 roku, zabudowania Starego Miasta Warszawy zostały zniszczone w około 90%. Przetrwało tylko sześć budynków z ponad 260 dawniej istniejących.

Po zakończeniu II wojny światowej odtworzenie Starego Miasta Warszawa stało się koniecznością.

Odbudowa

Odbudową Starego Miasta Warszawy zajmował się Wydział Architektury Zabytkowej BOS-u. W latach 1945–1947 prowadzono prace zabezpieczające i odgruzowujące.

Duży wkład w oczyszczanie Starego Miasta mieli sami mieszkańcy Warszawy, którzy wykonywali tę pracę w czynie społecznym.

Stare i Nowe Miasto Warszawa, w zamyśle projektantów, miały się stać dzielnicami mieszkaniowymi, więc podczas odbudowy usuwano oficyny kamienic. Wszystkie mieszkania otrzymały wówczas współczesne udogodnienia techniczne i centralne ogrzewanie.

Stare Miasto Warszawa stanowi jedyny na świecie obszar planowej i dokończonej odbudowy terenu zabytkowej zabudowy miejskiej po katastrofalnych zniszczeniach sięgających około 90%.

2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na bruku na ul. Zapiecek umieszczona jest tablica pamiątkowa.

Zdecydowano się na przywrócenie świetności warszawskiego Starego Miasta w postaci z XVIII wieku.

Projekt odbudowy przygotowano na podstawie zachowanych wizerunków miasta, w tym wedut wykonanych przez nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Canaletta. Podczas odbudowy Starego Miasta Warszawy wykorzystano zachowane fragmenty fasad i elementy wystroju wnętrz, a układ wewnętrzny budynków został dostosowany do nowych potrzeb.

Najważniejsze zabytki Starego Miasta Warszawy

-Plac Zamkowy – Zamek Królewski

-kolumna Zygmunta III

-Pałac Pod Blachą

-Katedra św. Jana. W jej podziemiach zachowały się groby ostatnich książąt mazowieckich, Henryka Sienkiewicza oraz pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Katedra ta była miejscem koronacji ostatnich królów Polski: Stanisława Leszczyńskiego w 1704 roku i Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku.

-Kościół Jezuitów

-Kolegium jezuickie

-Kanonia – zaułek na tyłach katedry św. Jana

-Kościół poaugustiański św. Marcina i klasztor fundowany w 1353

-zespół murów miejskich

-barbakan

-zabytkowe kamienice. Najstarsze kamienice Starego Miasta Warszawy pochodziły z okresu od XV do XIX wieku i po II wojnie światowej zostały zrekonstruowane.

Stare Miasto Warszawa dziś

Dziś Stare Miasto w Warszawie przyciąga tysiące turystów rocznie, którzy przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć nie tylko zabytki i muzea, ale także pospacerować po ulicach miasta o tak bogatej historii. Smaczne jedzenie podawane w restauracjach i urokliwe widoki zabytkowych budowli, a także panorama okolicy z kilku punktów widokowych pozwala poczuć warszawski klimat.

Symbolem Starego Miasta Warszawy jest Kolumna Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym i Pomnik Syrenki na warszawskim Rynku. 

Warszawa Stare Miasto Mapa

Dostępna tutaj

Być może zainteresują Cię również:

Łazienki Królewskie

Niewidzialna Wystawa

Magiczne ogrody

Farma Iluzji

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl