Najlepsze szlaki górskie w Polsce

Na terenie polski znajduje się wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, zarówno wytworów natury, jak i takich powstałych dzięki ludzkiej ingerencji.

Szlaki górskie

Ogromny potencjał turystyczny posiadają polskie góry, urzekające pięknymi, malowniczymi krajobrazami i niczym nieskalana przyrodą, dostępnymi dzięki szlakom turystycznym, wiodącym na najbardziej urokliwe szczyty.

Łączna długość wszystkich górskich szlaków turystycznych w Polsce wynosi 4 tys. km. Wśród nich znajdują się trudniejsze i łatwiejsze trasy, przy czym poszczególne z nich zasługują na szczególne wyróżnienie.

Jednym z łatwiejszych jest szlak prowadzący na szczyt Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych, skąd rozciąga się widok na niesamowite rzeźby skalne, do złudzenia przypominające zwierzęta. Jego pokonanie w obie strony zajmuje mniej więcej 3,5 godziny.

Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych
źródło: wiecznatulaczka.pl

Innym szlakiem zaliczanym do grupy najłatwiejszych, a przy tym wyjątkowo malowniczym, jest szlak w Górach Świętokrzyskich prowadzący z Nowej Słupi przez Święty Krzyż na Łysicę, a następnie do Świętej Katarzyny. Jest on o tyle wyjątkowy, iż wiąże się z nim wiele miejskich legend, które nadają całej trasie szlaku magicznego uroku. Przemierzenie trasy zajmuje od sześciu do siedmiu godzin.

Góry Świętokrzyskie

Nieco trudniejszym będzie już szlak w Małych Pieninach, prowadzący ze Szczawnicy na Palenicę, następnie przez górskie grzbiety oraz Wąwóz Homole do Jaworek. Ze szlaku można podziwiać Tatry w całej swojej okazałości, a także Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz góry słowackie. Trasa nie powinna zająć dłużej niż 4,5 godziny.

Do najlepszych polskich szlaków można zaliczyć również trasę na Skrzyczne prowadzącą ze Szczyrku. Nie jest to jeden z łatwiejszych szlaków, jednak zapewniający malownicze widoki na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Jezioro Żywieckie i wiele innych pięknych miejsc.  Jego przemierzenie zajmuje średnio ok. 3 godzin.

I obowiązkowo wspomnieć trzeba o szlaku prowadzącym z Karpacza na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Jest on bowiem uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich szlaków górskich, a jego przebycie zajmuje ok. 4,5 godziny.

Fot. Piotr Krzaczkowski

Najlepsze polskie szlaki to rzecz jasna również Pieniny. Przemierzając trasę na Sokolicę, z 300-metrowej skarpy można podziwiać płynący w dole Dunajec. Następnie warto zadać sobie trud wejścia na Trzy Korony, na szczycie których znajduje się platforma widokowa. Drogę powrotną można przemierzyć tratwą z Kątów bezpośrednio do Szczawnicy.

Niesamowitych wrażeń dostarcza również szlak wiodący przez tatrzańskie Czerwone Wierchy, aczkolwiek nie jest to jedna z łatwiejszych tras. Zajmuje przeważnie od siedmiu do ośmiu godzin, a punktem startowym jest Kasprowy Wierch. Z Ciemniaka można zejść do Doliny Kościeliskiej, zaś z Kopy Kondrackiej można dostać się prosto na Giewont.

Kolejny wyjątkowo urokliwy górski szlak wiedzie natomiast przez tatrzańskie jeziora, a jest on jednym z trudniejszych. Prowadzi od Morskiego Oka, przez Dolinę Pięciu Stawów, Szpiglasową Przełęcz, a kończy się w Dolinie Roztoki. Cała trasa może zająć nawet 9 godzin, jednak iście bajkowy widok górskich jezior wart jest tego trudu.

morskie oko

Do najłatwiejszych nie należy również szlak prowadzący na Babią Górę, głównie ze względu na wyjątkowo szybko zmieniające się warunki atmosferyczne na trasie. Temu komu uda się jednak przemierzyć tę drogę, co zajmuje średnio ok, 4,5 godziny, ukaże się zapierająca dech w piersiach panorama blisko 400 różnych szczytów.

Natomiast zdecydowanie najtrudniejszym szlakiem, wyłącznie dla wprawionych miłośników gór, jest Orla Perć, wiodąca od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyże, z której prowadzi już bezpieczne zejście, wprost na Halę Gąsienicową.

Trasa może zająć nawet do ośmiu godzin, ale jej przemierzenie pozwala doświadczyć prawdziwie wysokogórskiego klimatu, nie wspominając już o magicznych widokach.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl