Szymbark

Szymbark (w języku kaszubskim Szimbark) to wieś w województwie pomorskim, położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w jednym z najpiękniejszych rejonów Szwajcarii Kaszubskiej. Przez Szymbark prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich.

Do Szymbarku można dojechać z Gdyni drogą krajową nr 20.

Znajduje się tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu, dzięki któremu przybywający do Szymbarku Goście mogą poznać język i historię Kaszub.

Jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, a także odpowiednie dla szkolnych wycieczek. Dla nich właśnie przygotowano tu niezliczoną ilość atrakcji oraz ciekawe programy edukacyjne.

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika.

A oto najważniejsze atrakcje Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku:

Statua Świętowida Kaszubskiego stoi zaraz przy wejściu na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Ma kształt odwróconego drzewa i ukazuje rolę drzew i drewna w życiu człowieka.

Bunkier Gryfa Pomorskiego to rekonstrukcja jednego z bunkrów, należących w czasie okupacji do TOW Gryf Pomorski. Zebrano tu wiele oryginalnych elementów wyposażenia i osobistych pamiątek po „Gryfowcach”. W bunkrze możemy też poczuć atmosferę, jaka panowała w czasie wojny, w chwili nalotu samolotów.

Dom Harcerza został przywieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy, gdzie początkowo przeznaczony był do rozbiórki. Zachowano ponad 700 elementów konstrukcyjnych, które uzupełniono, aby dom stanął ponownie, chociaż w innym już miejscu. Dom Harcerza jest symbolem historii harcerstwa polskiego. Dziś znajduje się tu sklepik z pamiątkami i biuro CEPR.

Najdłuższa Deska Świata jest symbolem ciężkiej pracy Kaszubów. Od wieków drewno było też podstawowym materiałem budowlanym na tych ziemiach. Dzięki ciężkiej pracy strażaków, policjantów, leśników i kolejarzy udało się pozyskać deskę o długości 46,53 metrów. Stanowi to Światowy Rekord Guinnessa. Deska została zawieszona na ścianie.

Stół Noblisty został wykonany z korony drzewa, z którego powstała Najdłuższa Deska Świata. Nazwę nadano mu na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla, przyznanej Lechowi Wałęsie. Stół ma 35 metrów długości i jest wykonany z jednego kawałka drewna. Może przy nim usiąść razem 230 osób. Stół wykonany został z 7 kubików drewna i waży około 6 ton.

Muzeum gospodarstwa domowego to część ekspozycji o charakterze muzealnym, mieszcząca się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Znajdują się tu narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne oraz używane w  gospodarstwie domowym, pochodzące z okresu od XVIII wieku, aż do wybuchu II wojny światowej.

Można tu zobaczyć na przykład, liczącą około 200 lat tokarko-kopiarkę, służącą kiedyś do wyrobu szprych kół wozów. Interesujący jest również dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów, uruchamiany napędem nożnym, a pochodzący sprzed 150 lat.

Dom Sybiraka z łagru to drewniany dom przywieziony aż spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku. Jest to miejsce służące zadumie nad ciężkim losem Polaków, zesłanych na Syberię.

Dwór Salino, a właściwie replika dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa ukazuje, jakie budowle były powszechnie spotykane na terenie dawnej Polski. Przed wojną było jeszcze około 16 000 takich zabytkowych dworów, dziś jest ich nie więcej niż 200.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady to drewniana chata Kaszubów, zbudowana w Kanadzie przez pradziadów Edda Chippiora,  Mariannę i Augusta Szczypiorów z Sierakowic. W 1858 roku wyjechali oni do Kanady i osiedlili się w prowincji Ontario. Chatę sprowadzono do Polski.

Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola to dar potomków polskich osadników, uczestników powstań narodowych. Osada Adampol powstała w Turcji w 1842 roku, a nazwę nadano jej na pamiątkę księcia Adama Czartoryskiego, działacza niepodległościowego.

Pomnik Gryfa Pomorskiego upamiętnia bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Pomnik ma kształt serca wyrytego w głazie.

Kościółek pw. św. Rafała Kalinowskiego został konsekrowany 17 września 2004 roku podczas Światowego Zjazdu Sybiraków.

Dom do góry nogami to właściwie symbol obalenia komunizmu, bo dom jest „postawiony na głowie” i obrazuje odwrócenie wartości tamtego świata. Wchodząc do niego możemy poczuć, że nasz błędnik ma problemy z odnalezieniem się w nowej, „odwróconej” rzeczywistości.

szymbark

Największy Fortepian Świata, czyli “Stolëmòwi Klawér” to rzeczywiście największy działający fortepian na świecie. Instrument ma 6.04 metra długości, 2.52 metra szerokości oraz 1.87metra wysokości i waży 1,8 tony. Został on wykonany metodą tradycyjną i wzorowany jest na najstarszych, mających ponad 400 lat, organach w Polsce, znajdujących się w Kamieniu Pomorskim.

Chata Kaszubska przeniesiona została z Wilanowa, leżącego w gminie Przodkowo w powiecie kartuskim. Ma już 250 lat i symbolizuje trud codziennego życia Kaszubów w wiejskim gospodarstwie. W okresie letnim działa tu restauracja.

Browar Kaszubska Korona to wyjątkowe miejsce znane ze znakomitych wyrobów piwowarskich oraz doskonałych dań regionalnych. Na górnym i środkowym poziomie mieści się restauracja oraz bar, a dolny poziom zajmuje warzelnia. Piwa Kaszubska Korona produkowane są w oparciu o tradycyjne receptury.

Kaszubski Świat Bajek pozwala dzieciom poznać tradycyjne bajki. Opowiadane są one w każdy weekend maja, czerwca, września i października, a w lipcu i sierpniu codziennie.

Koszałkowo Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca gwarantuje wypoczynek na świeżym powietrzu. Znajdują się tu czynne zimą stoki narciarskie i snowboardowe. Organizowane są tu również obozy sportowe.

Szymbark – inne atrakcje:

-park linowy

-plac zabaw

-seans w Kinie XD

-wypiek chleba

-pieczenie kiełbasek

-biesiada w karczmie

Dodatkowo w Szymbarku można odwiedzić dwa cmentarze wojenne:Cmentarz z czasów I wojny światowej nr 74 to jeden z ponad 400 cmentarzy, powstałych podczas I wojny światowej. Jest częścią znacznie większego cmentarza parafialnego w Szymbarku. Pochowano tutaj 78 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Wszyscy polegli pod koniec 1914 roku i na początku 1915.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl