Teatr Słowackiego

5/5 - (9 votes)

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie działa nieprzerwanie od 1893 roku i jest jedną z najważniejszych scen polskich.   

Na przełomie XIX i XX wieku Teatr Słowackiego w Krakowie pełnił funkcję sceny narodowej.

Teatr Słowackiego

Jego gmach, zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego i wzorowany na operze Garniera w Paryżu i operze wiedeńskiej, jest dziś zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury europejskiej.

Teatrem kierowali wybitni dyrektorzy, m.in. Tadeusz Pawlikowski, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa i Karol Frycz.

Grali na deskach Teatru Słowackiego aktorzy: Helena Modrzejewska, Irena Solska, Wanda Siemaszkowa, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek i wielu innych.

Na przełomie XIX i XX wieku Teatr Słowackiego przeżywał najlepszy okres w swojej historii, wyróżniał się nowoczesnym repertuarem i scenografią, która harmonizowała z pozostałymi elementami spektaklu.

Pojawił się też w Krakowie nowy styl gry aktorskiej, polegający na włączaniu do wizerunku granej postaci prywatnej osobowości aktora.

Teatr Słowackiego

Przodowali w tym Wanda Siemaszkowa, Irena Solska, Andrzej Mielewski, Józef Śliwicki, Michał Tarasiewicz, a także Kazimierz Kamiński i Ludwik Solski.

Przez pięć lat II wojny światowej działał tu teatr niemiecki, obiekt hitlerowskiej propagandy gubernatora Hansa Franka.

Polscy pracownicy techniczni Teatru Słowackiego z narażeniem życia ratowali wówczas przed zniszczeniem m.in. freski w garderobie Ludwika Solskiego i teatralną bibliotekę.

Teatr Słowackiego Kraków został ponownie otwarty 19 lutego 1945 roku. Pierwsze sezony kontynuowały przedwojenne tradycje, lecz zmiany wynikające z nowej sytuacji politycznej były nieuniknione.

Debiutowali w Teatrze Słowackiego aktorzy: m.in. Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek i Tadeusz Łomnicki. 

Okres stalinowski Teatr Słowackiego przetrwał w dość dobrej kondycji artystycznej i prawie udało się uniknąć wszechobecnego socrealizmu. Dekoracje projektował tu Tadeusz Kantor, a po wyborze Karola Wojtyły na papieża odbyła się tu prapremiera jego dramatu „Brat naszego Boga”.

Aktualnie spektakle prezentowane są na trzech scenach Teatru Słowackiego w Krakowie: Duża Scena, Scena MOS i Scena Miniatura.

Odbywają się tu projekty edukacyjne, co niedzielę spotkania Krakowskiego Salonu Poezji, a co miesiąc spotkania teatralno-filozoficzne z cyklu Sztuka Myślenia.

Duża Scena

pl. Św. Ducha 1, Kraków

Duża Scena działa nieprzerwanie od 1893 roku w gmachu głównym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Widownię od sceny oddziela zabytkowa kurtyna, namalowana przez Henryka Siemiradzkiego w latach w 1892-1894, o wymiarach 11,9m x 9,6m.

Widownia pomieści 540 ośób.

Na I piętrze Teatru, na wprost sceny, znajduje się reprezentacyjna loża „cesarska”, jednak cesarz Franciszek Józef nigdy w niej nie zasiadał.

Salę widowiskową wieńczy ozdobny żyrandol o średnicy 3,5 metra, z 120 żarówkami.

Repertuar

Aktualny repertuar Teatr Słowackiego dostępny jest tutaj

Dom Machin (Scena Miniatura)

pl. Św. Ducha 2, Kraków

Dom Machin, czyli Mała scena Teatru Słowackiego, działająca od 1976 roku jest kameralną przestrzenią wykorzystywaną do prezentowania małych form scenicznych, czytań performatywnych i spotkań teatralno-filozoficznych.

Scena MOS i Kino MOS

Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, 31-124 Kraków

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki są dziś obecne: teatr, film, taniec, muzyka i sztuki wizualne.

Działa tu nowoczesna sala kinowa z 78 miejscami dla widzów. Razem z Kinem pod Baranami współorganizowane są tu projekcje filmów światowych produkcji pod nazwą „Barany w Mos-ie”.

Sala prób i warsztatów

ul. Radziwiłłowska 3, Kraków

Dom Rzemiosł to przestrzeń, gdzie poza ekspozycją poświęconą Teatrowi Słowackiego,  odbywają się warsztaty, wystawy czasowe oraz spotkania kulturalne.

Zwiedzanie

  • Zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz Teatru Słowackiego dla grup zorganizowanych trwa około 1 godziny.

Cena zwiedzania: 200 zł/grupa max 50 osobowa

  • Zwiedzanie dla osób niesłyszących z przewodnikiem niesłyszącym odbywa się w Polskim Języku Migowym. Zwiedzanie jest też tłumaczone na polski język foniczny. Płatność tylko gotówką w dniu zwiedzania.
  • Nocne zwiedzanie „Zagubieni w Teatrze” to wędrówka poprzez wnętrza Teatru Słowackiego, stwarzająca jedyną w swoim rodzaju możliwość zobaczenia pomieszczeń i zakamarków, które na co dzień są niedostępne dla widzów odwiedzających Teatr w celu obejrzenia spektaklu.

Teatr Słowackiego kasa to miejsce, gdzie rozpoczyna się nocne zwiedzanie. Z tego względu należy ubrać się w sposób adekwatny do warunków pogodowych.

Wydarzenie nie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż przewidziana jest aktywność ruchowa, a do pokonania jest aż sześć pięter budynku Teatru.

Cena biletu: 80 zł

Wynajem pomieszczeń

Teatr Słowackiego Kraków oferuje możliwość wynajmu przepięknych wnętrz. Trzypoziomowa, klimatyzowana widownia, przystosowana także dla osób niepełnosprawnych, może pomieścić 540 widzów.

Teatr Juliusza Słowackiego zapewnia profesjonalną obsługę, urozmaicenie spotkania częścią artystyczną, a westybul i ekskluzywne foyer o łącznej powierzchni 200 m2 można wykorzystać na organizację bankietu lub wystawy.

Nadchodzące wydarzenia

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie nadchodzące wydarzenia sprawdź tutaj

Lalka” Wojtka Klemma to spektakl nie tylko dla wielbicieli twórczości Bolesława Prusa, ale też tych wszystkich, którzy chcą sobie przypomnieć tę pozytywistyczną lekturę.

Spektakl „Lalka” Teatr Słowackiego przygotował wraz z audiodeskrypcją pomocną dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, a dodatkowo z napisami w języku angielskim i ukraińskim.

Bilety

Teatr Słowackiego bilety do nabycia przez internet oraz w kasach Teatru.

Teatr Słowackiego kasa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 19:00, (przerwa 14:00-14:30)

Kasa MOS czynna na dwie godziny przed spektaklem.

Dojazd

Tramwajowy przystanek Teatr Słowackiego znajduje się w pobliżu Teatru. W niewielkiej odległości od Teatru znajduje się również dojście do dworca autobusowego i kolejowego.

5/5 - (9 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl