Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec (Wolfschanze) to dziś ruiny Byłej Głównej Kwatery Adolfa Hitlera. Nazwę kwaterze nadał sam Adolf Hitler i pochodzi ona od jego pseudonimu „Wilk”, którego używał od 1919 roku. (Adolf w języku germańskim znaczy „Szlachetny Wilk”).

Wilczy Szaniec, będący Główną Kwaterą Hitlera, założono w mazurskim kompleksie leśnym, w pobliżu wsi Gierłoż, na powierzchni 250 ha. Pod pozorem budowy zakładów chemicznych „Askania” w Gierłoży rozpoczęto prace przy budowie kwatery głównej Hitlera  – Wilczy Szaniec.

Wybudowano tu około 70 obiektów z żelbetu i cegły, w tym 7 bunkrów ciężkich, których grubość ścian i stropów wynosiła od 1,5 do 8 m. W Wilczym Szańcu znalazły się m.in. schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie i dwie centrale dalekopisowe.

Adolf Hitler przybył do Wilczego Szańca w połowie 1941 roku i spędził tu ponad 800 dni. Kwaterę zamieszkiwało wraz z nim około 2000 osób załogi. Tutaj też przyjmował swoich najważniejszych oficerów, tu także organizowane były narady i spotkania dotyczące podboju Europy i realizacji planu stworzenia „Tysiącletniej Rzeszy”.

O lokalizacji kwatery Wilczy Szaniec zadecydowała bliskość granicy ze Związkiem Radzieckim, ułatwiająca w przyszłości realizację planu „Barbarossa”, czyli napaści na Związek Radziecki.

Obszar Prus Wschodnich był jednym z najbardziej ufortyfikowanych okręgów III Rzeszy, a jednocześnie był położony w dużym oddaleniu od terenów zamieszkiwanych przez ludność cywilną. Dodatkowo las był całoroczną, naturalną osłoną dla powstających obiektów, szczególnie przed oczami pilotów samolotów zwiadowczych. Wielkie Jeziora Mazurskie i bagniste tereny wokół Wilczego Szańca stanowiły naturalną przeszkodę dla wojsk lądowych.

Główne bunkry nie posiadały okien i kształtem przypominały prostokątne bloki betonowe, a do środka prowadziło kilka wejść.

Wilczy Szaniec w środku został sfotografowany i zdjęcia te sugerują, że musiały tu istnieć jeszcze podziemia o kilku kondygnacjach.

Obszar kwatery Wilczy Szaniec składał się z trzech stref bezpieczeństwa:

 • I strefa: schrony Hitlera, Keitla, dr Dietricha, Bormanna, centrala telefoniczna, żelbetowe i ceglane budowle Jodla i Göringa, wydziału personalnego wojsk lądowych, adiutantury osobistej, lekarzy oraz batalionu przybocznego, a także dwie herbaciarnie, dwa kasyna, kotłownia i sauna.

Przed wejściem do tej strefy sprawdzano dokładnie przepustki i tożsamość wszystkich wchodzących osób.

 • II strefa: wydziały sztabowe sił zbrojnych Wehrmachtu, pomieszczenia batalionu przybocznego Hitlera, centrala dalekopisowa, kasyno oficerskie, obiekty należące do przedstawicielstw naczelnych dowództw marynarki wojennej, ministerstwa spraw zagranicznych oraz najpotężniejszy obiekt całego kompleksu, czyli schron przeciwlotniczy ogólnego użytku.

Do wejścia na ten teren upoważniały specjalne, lecz rzadziej zmieniane przepustki.

 • III strefa: budynki w pobliżu szosy i na peryferiach kwatery, pomieszczenia dla straży i bunkry obrony przeciwlotniczej, zakwaterowano tu również batalion pancerny, umieszczono stanowiska moździerzy oraz trzy baterie 88-mek.

Wywiad radziecki i aliancki nigdy nie zlokalizował położenia kwatery Wilczy Szaniec Adolfa Hitlera. Nawet mieszkańcy Gierłoży i okolic, pomimo prowadzonych w pobliskim terenie prac budowlanych, nie zdawali sobie sprawy z tego, co się naprawdę kryje w lesie.

W czwartek 20 lipca 1944 r. o godzinie 12:42 nastąpił w Wilczym Szańcu potężny wybuch. Bombę z opóźnionym zapłonem wniósł na naradę przybyły z Berlina pułkownik Claus von Stauffenberg. W związku z przypadkowym przestawieniem teczki z ładunkiem wybuchowym w trakcie narady w inne miejsce, przez jednego z uczestników spotkania, eksplozja nieznacznie tylko raniła Hitlera.  

W październiku 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły już do wschodnich granic Prus Wschodnich i główną kwaterę Hitlera zdecydowano się przenieść do Zossen w pobliżu Berlina, a dwa dni później wydano rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca, co nastąpiło nocą z 24 na 25 stycznia 1945 r.

Zwiedzanie

Zamaskowane w lesie budynki Wilczego Szańca w Gierłoży stanowią dziś atrakcję turystyczną i są udostępnione do zwiedzania.

Szukasz luksusowego hotelu na mazurach? Zobacz naszą ofertę >>

Istnieje możliwość samodzielnego zwiedzania obiektu lub skorzystania z usług przewodnika.

Trasy zwiedzania Wilczego Szańca:

-czerwona 1,8 km

-żółta 1,3 km

W obiekcie znajduje się również restauracja czynna od godziny 8.00, miejsca noclegowe, punkt z pamiątkami i bankomat.

Godziny otwarcia Wilczego Szańca:

Od 1 kwietnia do 30 września:   od 8.00 do 20.00

Od 1 października do 31 marca:           od 8.00 do 16.00

Obiekt jest otwarty przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu (również w święta)

Czas zwiedzania – około 3 godzin.

Teren Byłej Wojennej Kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży można zwiedzać pieszo, tylko w porze dziennej, po wyznaczonych trasach i ścieżkach edukacyjnych.

Dzieci mogą poruszać się po terenie Wilczego Szańca wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Wilczy Szaniec można zwiedzać z psami

Bilety wstępu i cennik:

Wstęp na teren Wilczego Szańca jest płatny.

Za zwiedzanie i parking możliwa jest płatność gotówką lub kartą płatniczą. Opłaty pobierane są w kasie przy bramie wjazdowej (bez konieczności wysiadania z pojazdu).

Aktualny cennik zwiedzania Kwatery z oficjalnej strony Lasów Państwowych:

 • Bilet wstępu normalny – 15 zł
 • Bilet wstępu ulgowy – 10 zł
  (uczniowie i studenci do 26 lat za okazaniem legitymacji)
 • Dzieci do 6 lat – wstęp wolny
 • Karta Dużej Rodziny – 10 zł

Parking na czas zwiedzania:

 • Autokar – 25 zł
 • Camper, bus – 10 zł
 • Samochód osobowy – 5 zł
 • Motocykl – 2 zł
 • Rower – bezpłatnie

Mapa Wilczego Szańca

Aplikacja Wilczy Szaniec została stworzona na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Srokowo.

Jest to kompendium wiedzy dla turystów chcących mieć łatwy dostęp do opisów historycznych i ciekawostek związanych z Wilczym Szańcem.

Dojazd do Wilczego Szańca:
Do Kętrzyna – pociągiem lub autobusem

Do Wilczego Szańca w Gierłoży – lokalnym autobusem lub taksówką (8km).  

Nocleg w hotelu w Wilczym Szańcu:

Szukasz luksusowego hotelu na mazurach?Zobacz naszą ofertę >>

Pokoje noclegowe ( ceny nie obejmują śniadań):

Pokój 1 – osobowy –90 zł

Pokój 2 – osobowy –120 zł

Pokój 3 – osobowy –180 zł

Doba trwa od godz. 14:00 do godz. 12:00 dnia następnego.

W cenie noclegu bezpłatne zwiedzanie i parking.

Pole namiotowe

Ceny za dobę:

Camper, przyczepa kempingowa –20 zł

Samochód osobowy, bus– 5 zł

Motocykl –2 zł

Osoba dorosła –15 zł

Zobacz również: Hotel Mikołajki Conference & SPA

Komentarze

mood_bad
 • Brak komentarzy
 • chat
  Dodaj komentarz
  Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl