Zamek Grodno

5/5 - (29 votes)

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim wybudowany został na szczycie Góry Choina, na wysokości 450 m n.p.m., na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Ta malowniczo położona warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej i znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Góra Choina”.

https://www.youtube.com/watch?v=JGcwsEeRwJ4

Początki Zamku Grodno sięgają średniowiecza, czasów Piastów Śląskich, lecz pod koniec XVI w. zamek przebudowano w nowym stylu renesansowym na okazałą rezydencję magnacką.

Zamek Grodno

O dawnej warowni Zamek Grodno legenda mówi, że już około 800 roku przybył tu angielski rycerz i wybudował czworoboczną drewnianą strażnicę. Jej rozbudową zajął się później Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca.

Pierwszy zachowany dokument mówiący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r. Uważa się, że przyczyną powstania tej warowni była potrzeba ochrony szlaku handlowego przebiegającego u podnóża góry, w dolinie rzeki Bystrzycy.

Murowany zamek wybudował prawdopodobnie Piast Śląski, książę Bolko I Surowy.

W późniejszym czasie rozbudowany został zamek górny, z wieżą obronną, budynkami przeznaczonymi dla załogi, zabudowaniami gospodarczymi i dużym dziedzińcem. Całość otoczono szerokim murem obronnym.

W średniowieczu Zamek Grodno należał do Korony Czeskiej. W XV wieku warownia stała się siedzibą rycerzy-rozbójników, którzy zajmowali się rozbojami i grabieżą przejeżdżających nieopodal zamku wędrowców i kupców.

Zamek Grodno

W 1553 r. właścicielem Zamku Grodno został Krzysztof I von Hochberg z Książa, a następnie Maciej von Logau, który przebudował zamek w nowym renesansowym stylu. Powstał wtedy dziedziniec dolny otoczony murem obronnym z pięcioma bastejami, brama wejściowa z budynkiem mieszkalnym, piekarnia, łaźnia i budynki gospodarcze ozdobione pięknymi detalami rzeźbiarskimi i architektonicznymi oraz portalami zachwycającymi do dziś swoją urodą.

W trakcie wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony.

W 1689 r. od uderzenia pioruna spłonęła wieża zamkowa, a w XVIII wieku zamek przestał być rezydencją magnacką i zamieszkiwała go jedynie służba.

Budowla popadała w ruinę.

Dopiero pochodzący z Wrocławia profesor Johann Gustav Büsching, któremu sąd przyznał Zamek Grodno w dożywotnie użytkowanie, zabezpieczył zamek przed dalszym zniszczeniem i przyczynił się do zachowania wspaniałości warowni.

Zamek Grodno

W latach 1860–1907 przeprowadzono tu wiele prac adaptacyjnych, zmieniając częściowo oblicze zamku i przystosowując go do celów turystycznych. Już wtedy powstała restauracja i przygotowano pierwsze miejsca noclegowe dla przybywających tu Gości.

Dziś Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim jest jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniej położonych warowni na terenie całego Dolnego Śląska.

Zamek Grodno

Zachowały się tu średniowieczne mury zamkowe oraz renesansowe pomieszczenia mieszkalne, a widok z wieży zamkowej wprost zapiera dech w piersiach.

W warowni Zamek Grodno zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem i trwa około 1,5 godziny.

https://www.youtube.com/watch?v=G0z2mMiZzvM

Trasa spaceru obejmuje budynek bramny, kaplicę z renesansowym portalem, sień zamkową, salę tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, salę rycerską, salę myśliwską, sale książęce i salę mokrą.

W Zamku Grodno znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” oraz sala kinowa.

Z trasy zwiedzania na czas epidemii Covid-19 została wyłączona wieża zamkowa.

Istnieje możliwość wejścia z psem na teren dziedzińca dolnego Zamku Grodno, lecz zwiedzać całego zamku z psem nie wolno.

Adres

Adres: Zamek Grodno – Wzgórze Zamkowe w Zagórzu Śląskim – Góra Choina, 58-321 Zagórze Śląskie.
Od 2008 r. właścicielem Zamku Grodno jest Gmina Walim, a zarządza obiektem Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Cennik

Ceny biletów:
Normalny – 24 zł
Ulgowy* – 19 zł

Bilet łączony jest ważny 10 dni od dnia zakupu.

Audioprzewodnik (polski, angielski, niemiecki, czeski):
Wypożyczenie – 4 zł / osoby + bilet bezpłatnie

Sesja zdjęciowa ślubna:
100 zł

Ognisko dla grup zorganizowanych:
70 zł

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:
Zniżka na bilet – 2 zł (nie dotyczy biletu łączonego)

Godziny otwarcia

Obiekt czynny jest codziennie:

W miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.

W dni robocze pierwsze wejście z przewodnikiem jest o 9:40.

Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku.

Mapa

Zamek Grodno mapa przedstawia położenie zamku.

Pod samą warownię Zamek Grodno dojazd samochodem jest niemożliwy ze względu na położenie zamku na terenie rezerwatu przyrody „Góra Choina”. Samochód trzeba więc zostawić pod górą, na darmowym parkingu i dojść na miejsce pieszo, co zajmuje około 10-15 min.

Z uwagi na to, że Grodno Zamek jest dostępny przez cały rok, jest on idealnym miejscem na zorganizowanie różnego rodzaju tematycznych imprez kulturalnych, turystycznych, biznesowych i okolicznościowych.
Zamek Grodno restauracja, czyli klimatyczna Karczma Rycerska, znajdująca się na terenie dziedzińca dolnego Zamku Grodno, serwuje wyśmienite posiłki Gościom odwiedzającym zamek, a z racji tego, że usytuowana jest poza trasą turystyczną, korzystanie z jej usług nie wymaga zakupu biletu wstępu do zamku.

Restauracja

Restauracja jest czynna od godziny 10:00 do chwili zamknięcia zamku.
Istnieje również możliwość obsługi grup zorganizowanych (20-60 osób) po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Noclegi

Zamek Grodno noclegi w zabytkowym budynku bramnym to nie lada atrakcja.

Pokoje noclegowe znajdują się w renesansowym budynku pochodzącym z XVI wieku. Jego bogato zdobiona elewacja, wykonana w technice sgraffito, zachwyca Gości do dziś. W przeszłości budynek ten również pełnił funkcje mieszkalne, później także administracyjne.

Do dyspozycji Gości przeznaczono trzy pokoje: dwa dwuosobowe pokoje z osobnymi łazienkami i jeden pokój dwuosobowy w standardzie apartamentu, z oddzielną łazienką i salonem wypoczynkowym. Wszystkie pokoje zostały wyremontowane w 2017 roku.

Goście korzystający z noclegu w Zamku Grodno mogą wjechać samochodem na teren rezerwatu przyrody „Góra Choina” i zaparkować go na zamkowym, strzeżonym i monitorowanym całodobowo parkingu.

Karczma Rycerska

Karczma Rycerska Zamku Grodno w swoich niepowtarzalnych wnętrzach oferuje możliwość zorganizowania wspaniałej i niezapomnianej uroczystości okolicznościowej, bankietu, spotkania rodzinnego czy biznesowego, konferencji, komunii, jubileuszu, rocznicy lub urodzin.

Istnieje również możliwość połączenia nocnego zwiedzania Zamku Grodno z wieczorną biesiadą tematyczną.
W Zamku Grodno organizowane są także wesela.

5/5 - (29 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl