Zamek Książ

Zespół parkowo – pałacowy Książ (niem. Fürstenstein) w Wałbrzychu znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce (po krzyżackim zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Część Zamku Książ, wraz z wnętrzami, jest udostępniona dla zwiedzających.

zamek książ

Kompleks Zamek Książ posiada także część gastronomiczną i hotelową, a w pomieszczeniach stajennych mieści się Stado Ogierów Książ.

W najbliższym czasie Zamek Książ planuje udostepnienie dla turystów poziomu – 50, tj.  podziemi wykutych w czasie II wojny światowej.

https://www.youtube.com/watch?v=-HFFy1nJtv8

Szukasz luksusowego hotelu w z województwa dolnośląskiego? Sprawdź naszą ofertę

Oferta turystyczna

Nocne Zwiedzanie

To 90 – minutowy spacer po komnatach i dawnych piwnicach Zamku Książ, ubarwiony opowieściami o zjawach i mrożącymi krew w żyłach scenami.

Baśniowy Książ

Legendy opowiadane przez przewodnika podczas spaceru przybliżają najmłodszym turystom historię Zamku Książ.

Lekcje zamkowe

Dla najmłodszych przygotowano prezentacje połączone ze zwiedzaniem Zamku Książ. Anegdoty i archiwalne zdjęcia przybliżają dzieciom czasy średniowiecza, losy dawnych mieszkańców zamku – Hochbergów, a także dzieje Śląska, od początku istnienia, aż po czasy współczesne.

Historia

Zamek Książ

Pierwsza pisemna wzmianka o Zamku Książ pochodzi z końca XIII wieku, kiedy to wybudowano nową warownię, zwaną Książęcą Górą.

W poźniejszym czasie Książ należał do Czech i Węgier.

Za czasów rycerza Konrada I von Hoberg (pierwotne brzmienie nazwiska) zaczyna się rozbudowa zamku.

W 1683 roku Hochbergowie otrzymują tytuł hrabiowski, a w 1848 roku, również tytuł książęcy von Pless, związany z Księstwem Pszczyńskim.

Od czasów Konrada III von Hochberg zamek Książ staje się dziedziczną własnością tego rodu.

W połowie XVIII wieku Konrad Ernest Maximilian von Hochberg dobudowuje skrzydło barokowe, Dziedziniec Honorowy i budynki przedzamcza, czyli oficyny, łaźnię, budynek bramny, posterunek i bibliotekę. Jest to tzw. pierwsza wielka przebudowa Zamku Książ.

Na Wzgórzu Topolowym powstaje wtedy letni pawilon, który w II połowie XIX wieku staje się kaplicą grobową właścicieli Zamku Książ.

Na terenie parku zamkowego powstaje też sztuczna ruina, Stary Książ.

Utytułowany Jan Henryk XI hrabia von Hochberg i książę pszczyński von Pless, a także Herzog von Pless, znacznie przebudował zamek i zagospodarował okolicę. Powstała wtedy  także bezpłatna szkoła kucharska dla córek pracowników zatrudnionych w należących do niego wałbrzyskich kopalniach.

Jego syn, Jan Henryk XV, wraz z żoną, Marią Teresą Cornwallis West (Daisy), przeprowadza drugą wielką przebudowę zamku Książ i powstają wtedy dwa neorenesansowe skrzydła, a także zamkowe tarasy, a wieża osiąga wysokość aż 47 m.

Dla Księżnej Daisy powstaje również Palmiarnia w pobliskim Wałbrzychu.

W 1941 roku Zamek Książ przejmują Niemcy i paramilitarna organizacja Todt. Trwa przygotowywanie kwatery dla Adolfa Hitlera, zamek zostaje więc przebudowany, a pod dziedzińcem powstają tunele, czyli element powstającego w Górach Sowich Kompleksu Riese (Olbrzym).

Po wojnie stacjonują tu wojska radzieckie i Zamek Książ niszczeje.

Prowadzone od lat ’70 XX wieku prace remontowe pozwalają na renowację kompleksu pałacowo-parkowego.

Zwiedzanie

Dla turystów udostępnione do zwiedzania zostały wnętrza zamku, tarasy i podziemne tunele.

Wystawy

Książ od kuchni to wystawa ponad 200 fotografii Zamku Książ z czasów, gdy zamieszkiwała tu rodzina Hochbergów, a wykonanych przez dawnego kucharza rodziny książęcej, Louisa Hardouina, latach 1909 – 1926.

Wystawa mieści się w Apartamentach Księżnej Daisy, na drugim piętrze Zamku Książ.

Wstęp na wystawę w cenie biletu do zamku.

Metamorfozy Zamku Książ

Na przestrzeni wieków Zamek Książ zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. Najwięcej zniszczeń powstało tu w czasie II wojny światowej i w czasie  powojennej zawieruchy. Po 70 latach do dawnej siedziby Hochbergów powróciły jednak  obrazy, prezentowane na tej wystawie.

Palmiarnia

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała dla Marii Teresy Cornwallis – West (Księżnej Daisy) w latach 1908 – 1911, a jej budowa pochłonęła 7 milionów marek w złocie. Na 1900 metrach kwadratowych posadzono ponad 80 gatunków roślin, powstały tu też cieplarnie, oranżerie, ogrody japońskie, rosarium i ogród owocowo – warzywny. W 15-metrowym budynku posadzono palmy daktylowe, a ze sprowadzonej lawy z wulkanu Etna utworzono groty i wodospady.

W rosarium uprawiano róże o białych płatkach, tak zwane róże odmiany „Daisy”.

Obecnie jest tu ponad 250 gatunków roślin, z różnych stref klimatycznych.

Hotel Książ

Hotel Książ zlokalizowany jest w trzech oficynach pałacowych Zamku Książ.

Wśród gości Zamku Książ znaleźli się m.in.:król Prus Fryderyk II i Fryderyk Wilhelm III, Księżna Izabela Czartoryska, Książę Antoni Radziwiłł, Cesarz Niemiec Wilhelm I, Car Mikołaj I, Winston Churchill, Królowa Grecji Zofia, Królowa Rumunii Maria i Cesarz Wilhelm II.

Hotel Książ oddaje do dyspozycji Gości 80 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2 – i 3- osobowych, a także suitach i apartamentach. Wszystkie pokoje wyposażone są w przestronne łazienki, telewizor, telefon i dostęp do internetu.

Konferencje

W nowocześnie wyposażonym Centrum Konferencyjnym Hotelu Zamek Książ istnieje możliwość zorganizowania konferencji, szkoleń i imprez okolicznościowych.

Dla dzieci

Dla  najmłodszych Gości Hotelu Książ przygotowano salę zabaw z zabawkami i stołem do piłkarzyków.

Atrakcje w pobliżu

-Zamek Książ wraz z trasami turystycznymi

12 tarasów zamkowych do spacerów

-tunel podziemny

możliwość jazdy konnej oraz wynajęcia bryczki (Stado Ogierów Książ)

-romantyczne ruiny zamku Stary Książ

-Palmiarnia w Wałbrzychu

-uzdrowisko Szczawno – Zdrój

-Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”

-kompleks basenowy „Aqua – Zdrój” z wodą ozonowaną

-Park Wodny w Świebodzicach

-szlaki piesze i rowerowe wytyczone na terenie parku

-Dolina Pełcznicy

Zamek Książ adres (telefon, email)

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
Tel. 74 66 43 834, 74 66 43 872
www.ksiaz.walbrzych.pl
e-mail: zamek@ksiaz.walbrzych.pl

Zamek Książ bilety i cennik

KUP BILET

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl