Zamek Ogrodzieniec

5/5 - (24 votes)

Zamek Ogrodzieniec usytuowany jest na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej, w miejscowości Podzamcze w województwie śląskim i jest oddalony o około 2 km od miejscowości Ogrodzieniec. Zamek ten jest chyba najchętniej odwiedzanym ze wszystkich zamków leżących na tzw. Szlaku Orlich Gniazd, powstałych w czasach panowania polskiego króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony państwa polskiego przed najeźdźcami.

https://www.youtube.com/watch?v=qYOw2SqFmi8

W warowniach takich jak Zamek Ogrodzieniec historia sięga czasów najdawniejszych, a tutaj zaczyna się w roku 1370, kiedy to król Kazimierz Wielki podjął decyzję o budowie zespołu zamków obronnych, w skład którego wchodził również Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec

Prawdopodobnie jednak już wcześniej na tym miejscu istniała drewniana osada. Zamek został przekazany w dzierżawę Przedborowi z Brzezia, marszałkowi Królestwa Polskiego. W kolejnych wiekach właściciele Zamku Ogrodzieniec zmieniali się wielokrotnie.

Około 1523 roku właścicielami zamku zostali Bonerowie, jedni z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Polsce w tym czasie. Należeli oni do krakowskiej rodziny kupieckiej, byli też bankierami królewskimi i właścicielami żup wielickich, z czego czerpali ogromne korzyści majątkowe.

Za ich rządów na Zamku Ogrodzieniec zlikwidowany został wał drewniano – ziemny okalający warownię, a na skałach wzniesiono wysokie skrzydło zamkowe oraz wykuto studnię o głębokości 100 metrów.

Dalszą rozbudowę zamku prowadzili kolejni właściciele, rodzina Firlejów.

Potop szwedzki spowodował duże zniszczenia zamku, lecz następnym właścicielom, Warszyckim, udało się go odbudować.

Gdy w 1810 roku zamek opuścili ostatni mieszkańcy, budowla zaczęła popadać w ruinę.

Po II wojnie światowej wykonano na Zamku Ogrodzieniec prace zabezpieczające i udostępniono zamek dla zwiedzających.

Zamek Ogrodzieniec atrakcje:

-ruiny zamku udostępnione do zwiedzania
-Sala tortur, zwana Katownią Warszyckiego, gdzie urządzona jest wystawa dawnych narzędzi tortur
-Zbrojownia Zamku Ogrodzieniec, prezentująca uzbrojenie ochronne i broń białą pochodzącą z czasów od XIII do XX wieku. Można tu obejrzeć wysokiej jakości repliki zbroi, mundurów i broni z różnych okresów.
-muzeum zamkowe, które znajduje się w tzw. lamusie, przy zejściu do Kurzej Stopy. Umieszczono tutaj makiety zamku z czasów jego świetności i stanu obecnego oraz znaleziska archeologiczne z Zamku Ogrodzieniec i okolic Góry Birów. Dodatkowo można tu obejrzeć film o życiu codziennym na dawnym Zamku.

W obiekcie Zamek Ogrodzieniec zwiedzanie odbywa się indywidualnie lub z przewodnikiem.

Zamek Ogrodzieniec jest dostępny do zwiedzania od kwietnia do listopada.

Wycieczki szkolne zwiedzają zamek z przewodnikiem.

Na Zamku Ogrodzieniec istnieje możliwość zorganizowania warsztatów, wycieczek tematycznych, „Lekcji Żywej Historii” oraz „Spacerów przez epoki”, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, a także wieczorów z duchami i ogniska z kiełbaskami.

Dla osób przybywających do Zamku Ogrodzieniec na dłużej istnieje możliwość zakwaterowania w pobliskim ,,Gościńcu Pod Lilijką”. Można tutaj również zamówić obiady dla grup szkolnych.

Zamek Ogrodzieniec nocą ożywa w zupełnie innym stylu.

Zamek Ogrodzieniec

Pojawiają się tu zjawy i muzyka, a bogata iluminacja uatrakcyjnia pobyt w zamkowych murach.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu posiada bowiem w swojej ofercie nocne zwiedzanie w towarzystwie duchów i zjaw, które odbywa się w każdy wakacyjny piątek już od godziny 21.20, a każde kolejne wejście następuje co 40 minut.

Bilety dostępne są online lub w kasie Zamku.

W miejscu takim jak Zamek Ogrodzieniec legenda przeplata się ze współczesnością, a wiele ciekawych, ale i mrocznych historii opowiada tu o Pięknej Olimpii, Czarnym Psie czy Anzelmie. Te postacie można naprawdę spotkać na Zamku w Ogrodzieńcu.

Godziny otwarcia

  kwiecień* maj-sierpień wrzesień październik* listopad*
codziennie NIECZYNNE   09-20 10-18 10-17 10-16

Cennik

Rodzaj biletu Ulgowy Normalny
Zamek Ogrodzieniec 10zł/os 17zł/os
Gród na Górze Birów 5zł/os 7zł/os
Zamek + Gród 13zł/os 21zł/os

Zamek Ogrodzieniec ciekawostki:

-w wakacje odbywa się tutaj zwiedzanie w towarzystwie duchów
-zamek był planem zdjęciowym dla kręconego tu serialu „Janosik” oraz filmu „Zemsta”
-kolejna realizacja filmowa na terenie warowni Zamek Ogrodzieniec – „Wiedźmin”, miała miejsce w 2019 roku, tym razem dla platformy Netflix
-w 1885 roku ruiny zamku odwiedził Aleksander Janowski i tak zachwycił się warownią, że w 1906 roku założył Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, czyli późniejsze PTTK
-oprócz ruin zamkowych w okolicy znajduje się park linowy, park miniatur i park kolejowy

Ogrodzieniec Zamek to również miejsce, gdzie istnieje możliwość:

-zorganizowania ślubu cywilnego
-wynajmu Dziedzińca Turniejowego
-przygotowania rycerskiej lub szlacheckiej oprawy odbywającej się na zamku uroczystości
-wynajmu hali namiotowej na czas organizowanej tu uroczystości
-zorganizowania pokazu rycerskiego lub konnego, pokazu laserów i mappingu
-odbycia wędrówek konnych wokół zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Oferta przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców
-uczestnictwa w wycieczkach profilowanych, obejmujących nie tylko mury ruin zamkowych, ale także tereny Podzamcza, Ogrodzieńca i Jury Krakowsko-Częstochowskiej
-skorzystania z paleniska i pieczenia kiełbasek
-przygotowania biesiady staropolskiej w Karczmie Rycerskiej
-zorganizowania wycieczki firmowej, imprezy integracyjnej i eventów, takich jak wieczory z duchami, pokazy rycerskie czy gry strategiczne
Ogrodzieniec Zamek cennik wszystkich atrakcji, imprez i wycieczek do pobrania tutaj

W sprawie indywidualnych zamówień należy jednak kontaktować się bezpośrednio z obsługą Zamku Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec imprezy przygotowuje również z myślą o indywidualnych zwiedzających, parach, rodzinach z dziećmi oraz o grupach zorganizowanych. Odbywają się tu imprezy plenerowe, na przykład na terenie Zamek Ogrodzieniec rekonstrukcja walk rycerskich, również niedzielne pokazy rycerskie i wakacyjne wieczory z duchami, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Mapa

zamek ogrodzieniec mapa
5/5 - (24 votes)

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, Zyciewluksusie.pl oraz Tokeny.pl