Zoo Chorzów

Pierwszy ogród zoologiczny na terenie Górnego Śląska utworzony został w 1898 roku w Bytomiu. Natomiast w 1951 roku, na obszarze nieużytków pokopalnianych, pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami rozpoczęto budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku wraz ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Oficjalnie Śląski Ogród Zoologiczny został otwarty w 1958 roku i zajmuje obszar 47,6235 ha. W 2018 roku Zoo w Chorzowie odwiedziło 425 246 osób.

Szukasz luksusowego hotelu w województwie śląśkim?

Sprawdź naszą ofertę >>

W 1975 roku na terenie ZOO w Chorzowie powstała skalna Kotlina Dinozaurów, jedyna wówczas ekspozycja o tej tematyce w Polsce.

Był to efekt prac wykopaliskowych prowadzonych przez polskich paleontologów na terenie Pustyni Gobi w latach 1963-71. Prezentowane w kotlinie, naturalnej wielkości modele szesnastu dinozaurów zrekonstruowano na podstawie znalezionych szczątków.   

Zoo Chorzów Mapa

Śląski Ogród Zoologiczny posiada interesująco i różnorodnie rozmieszczone strefy atrakcji. Odwiedzający go Goście, spacerując alejkami, mogą odwiedzić wszystkie mieszkające w ZOO w Chorzowie zwierzęta w ich miejscu przebywania i na wybiegach.

W trakcie pobytu można zobaczyć:

-ziemno-wodne wybiegi przystosowane dla pelikanów, flamingów i innych gatunków ptactwa wodnego

-domek z wyspą dla lemurów wari czerwonych

-Mini ZOO

-wybiegi dla antylop, m.in. koby, kudu wielkie, elandy i gnu brunatnego

-pawilon dydaktyczny

-pawilon oraz wybieg z basenem tygrysów amurskich

-wybiegi kuców i osłów Poitou

-wolierę dla ptaków: czapli, żurawi stepowych i kilku gatunków ptaków blaszkodziobych

-kompleks zadrzewionych wybiegów dla jeleniowatych

-pawilon słoniarnię i wybieg dla słoni indyjskich

-Staw Kormoranów, gdzie od 2013 roku pływają pelikany

-wybieg żyraf

-plac zabaw dla dzieci

-Skalną Kotlinę Dinozaurów, w której zobaczyć można zrekonstruowane okazy dinozaurów żyjących w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej

-wybiegi i woliery dla zwierząt drapieżnych: niedźwiedzi brunatnych, niedźwiedzi himalajskich, kilku gatunków należących do rodziny kotowatych – lwów, irbisów i panter perskich

-wybiegi, m.in. bizonów, zebr, wielbłądów, owiec grzywiastych — arui oraz wilków grzywiastych

-pawilon Antylop, surykatek i niewielkich, południowoamerykańskich małp z grupy pazurkowców

-wybiegi nosorożców białych oraz kilku innych gatunków zwierząt kopytnych, w tym lam

-pawilon Małp, gdzie obok różnych gatunków małp eksponowane są niektóre gady oraz duże papugi

-wolierę gerez abisyńskich

-„Staw Łabędzi” i nowy wybieg dla wydr

-wybiegi gepardów, a także kangurów i nielotnych emu

-Pawilon Egzotyczny, w którym znalazło się miejsce dla kajmanów, dużych węży oraz ptaków prezentowanych w dwóch nowoczesnych dioramach, a także w tzw. hali wolnych lotów

-domek dla lemurów katta i wari czarno-białych

-akwarium

-wybiegi fauny australijskiej

-woliery dla ptaków drapieżnych oraz ibisów i żurawi koroniastych

-woliery dla sów, w których mieszka siedem gatunków tych ptaków

-wybiegi osłów i kóz oraz bocianów

-woliery zamieszkiwane m.in. przez ostronosy, jeżozwierze, hienę pręgowaną i kilku mniejszych przedstawicieli kotowatych, w tym rysie i karakale

-wybieg południowo-amerykańskich gwanako

Warto zobaczyć: Jesteś w Chorzowie? Odwiedź również Śląskie Wesołe Miasteczko – Legendia.

Przejście całego obszaru ZOO w Chorzowie zajmuje około 2-3 godzin. W celu przybliżenia wybranych zagadnień biologii, ekologii i behawioru prezentowanych zwierząt, wytyczona została ścieżka dydaktyczna, opatrzona tablicami zawierającymi informacje ze świata zwierząt.

Wytyczone alejki, bogata, rodzima i egzotyczna roślinność, baza gastronomiczna, a także położenie Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie w centrum śląskiej aglomeracji powoduje, że jest to chętnie odwiedzane miejsce odpoczynku i rekreacji.

Wszystkie pawilony na terenie ZOO w Chorzowie wyposażone zostały w podjazdy i barierki umożliwiające zwiedzenie również przez osoby niepełnosprawne.

Mini-ZOO i ogródek dziecięcy pozwala najmłodszym Gościom na bezpośredni kontakt ze zwierzętami, takimi jak: króliki, świnki morskie, kozy i owce, pod nadzorem pracowników ZOO w Chorzowie.

Edukacja

Zajęcia edukacyjne z zakresu biologii, przyrody i ekologii prowadzone w ZOO w Chorzowie przeznaczone są dla dzieci i młodzieży i mają formę wykładów multimedialnych lub warsztatów, a także mogą być dodatkowo wzbogacone projekcją filmu lub prezentacją nagrań dźwiękowych.

Wykłady odbywają się w pawilonie dydaktycznym oraz na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie i trwają około godziny, natomiast warsztaty – 90 minut.

Grupa liczyć może do 30 osób.

Zwiedzanie ZOO w Chorzowie z przewodnikiem trwa około 1,5 h.
Maksymalna ilość uczestników w grupie to 35 osób.

Zajęcia z elementami zooterapii przeznaczone dla osób niepełnosprawnych odbywają się w ZOO w Chorzowie we współpracy z odpowiednimi placówkami rehabilitacyjnymi i mają na celu umożliwienie uczestnikom kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi, a także egzotycznymi. Liczba uczestników zajęć wynosi do 30 osób w grupie.

Wykłady dla osób po 60 roku życia odbywają się w każdą drugą środę miesiąca w pawilonie dydaktycznym na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Zoo Chorzów Cennik

W środy seniorom przysługuje bezpłatny wstęp na teren ZOO w Chorzowie.

Koszt uczestnictwa w wykładzie to 5 zł/osobę.
Mini Park Linowy ZOOLANDIA przeznaczony jest dla dzieci od 3 do 13 roku życia. Zabawa odbywa się na wysokości 1,5 – 3 m nad ziemią

Szczegółowy cennik znajduje się tutaj >>

Gastronomia i pamiątki

Na terenie ZOO w Chorzowie znajdują się punkty gastronomiczne

Bar “Biały Miś” serwujący zestawy obiadowe, dania typu fast-food, gofry, słodycze, lody, napoje zimne i gorące.
Bar „Pelikan”, który oferuje zestawy obiadowe.
Bar „Antylopa”, który serwuje obiady, dania typu fast-food, gofry, lody i napoje.
Bar „Słoń” proponuje: kawę, herbatę, gorącą czekoladę, lody, gofry, zapiekanki, hamburgery, a także dania z kurczaka i frytki.
Bar „Kormoran” poleca zestawy obiadowe i dania barowe oraz potrawy z grilla.
-Kiosk „Eskimos” zaprasza na lody gałkowe, włoskie, świderki oraz gofry z dodatkami. W Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie mieszczą się też kioski z pamiątkami i zabawkami.

Zoo Chorzów
5 (100%) 2 vote[s]

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz